Multižánrový festival Luhovaný Vincent

Úvodní obrázek článku

Ve dnech 23.–26. 6. se v Luhačovicích koná již 12. ročník multižánrového festivalu Luhovaný Vincent. Divákům nabídne 4 letní dny plné divadelního, hudebního, filmového, zvukového, literárního a výtvarného programu. Festival se tradičně uskuteční v městských i lázeňských lokacích a nabídne kulturní vyžití návštěvníkům všech věkových kategorií.

Držitel ocenění Magnesia Litera Pavel Klusák míří do Luhačovic

Své literární čtení zde posluchačům nabídne čerstvý nositel ocenění Magnesia Litera za Knihu roku – Pavel Klusák. Autor v minulém roce pobýval v Luhačovicích na rezidenčním pobytu zprostředkovaném Nadačním fondem Pramen Luhačovice, kde dopisoval také svou čerstvou knihu Uvnitř banánu, ze které bude letos na festivalu předčítat. Představí se také básníci Lubomír Tichý a Radek Štěpánek, kteří se ve své tvorbě v aktualizované podobě vrací k jazyku přírodní lyriky.

V lázních jako doma

Rodinám s dětmi je letos uzpůsobena především divadelní sekce. Uvedena bude loutková pohádka o medvědu stavitelovi, který putuje lesem a hledá vhodné místo k bydlení nazvaná Kde budeme bydlet. Publikum se může těšit také na speciální komorní představení pro 10 diváků – Moetivi Karavan / Expedice k domovu, které se v osmi opakováních odehraje ve speciálním útulném karavanu. Za projektem stojí divadelnice, hudebnice a designérka Barbora Ungerová (hudební duo DVA) spolu s dramaturgyní a režisérkou Dominikou Špalkovou. Představení zve publikum na expedici do neznámé krajiny, v níž je možné nalézt odpověď na otázku, co dělá domov domovem. Přání dramaturgyně divadelní sekce, a také ředitelky festivalu, Magdalény Petrákové zní: „Kéž se tak během festivalu každý v Luhačovicích cítí jako doma!“

Festivalu na míru

V obdobném duchu se ponese také část programové linie věnovaná výtvarnému umění. Na míru festivalu připravuje svůj projekt Adamec family – umělecká dvojice scénografky a hudebníka, kteří se pro účely Luhovaného Vincenta vrhají spolu se svými dětmi do víru laskavého aktivismu.

Nebude chybět ani filmová sekce. Výběr projekcí plně čerpá z letošního tématu festivalu: Přes čáru. Zahajovací film Přes hranici  (Florence Miailhe, 2021), dostupný také pro dětské diváky, využívá k vyprávění silného osobního příběhu o putování přes hranice unikátní techniku olejomalby na sklo. Při výběru zakončovacího filmu kurátoři sáhli do historických vod maďarské animace – titul Bubble Bath (György Kovásznai, 1980) kombinuje muzikál, romantickou komedii a sociální dokument. Promítáno bude také pásmo animovaných filmů – Anipromítačka, kurátorované Eliškou Děckou, letos s přiléhavě ozdravným tématem Nádech/Výdech.

Volně přístupný program pro lázeňské hosty i širokou veřejnost

Dramaturgie myslí také na lázeňské hosty, kterým zdarma nabídne pestrý venkovní program na kolonádě a v hale Vincentka. V městské části se pak festival odehraje například na louce u pramene Aloiska, na terase Městské plovárny či v kině Elektra. Program ve všech venkovních lokacích samozřejmě nebude volně přístupný pouze lázeňským hostům, ale celé široké veřejnosti. Místním navíc Luhovaný Vincent nabízí až 20% slevu na celofestivalovou akreditaci, která umožňuje také vstup na akce v interiérech jako je Kino Elektra, Klub Domino a další. Přáním pořadatelů je především smazání hranic, které často Luhačovice pomyslně dělí právě na lázeňskou a městskou část. Letošní téma Přes čáru si tak pohrává s myšlenkou, jestli náhodou čáry nenosíme jen v našich hlavách a jestli je s trochou odvahy není možné překročit.