FESTIVAL DEN ARCHITEKTURY 2022

  • Datum konání:1.10. - 6.10.2022
  • Organizátor:Den Architektury, Památník Tomáše Bati ve Zlíně a AArchitektura
  • Místo konání:ZLÍN
  • WWW:www.denarchitektury.cz
Úvodní obrázek článku

Festival Den Architektury začne 1.10. v 10.00 procházkou s historičkou umění Lucií Šmardovou po architektonickém vývoji první dělnické čtvrti Letná, která vznikala od 20. let podle plánů architektů Jana Kotěry a F. L. Gahury, žáka J. Plečnika. Vedle standardizovaných domků pro zaměstnance firmy Baťa bude procházka představovat experimentální stavby a soudobé rekonstrukce téměř stoletých domků a s ní spojenou proměnu zahradní čtvrti. Předpokládaná doba trvání akce 120 min. Sraz bude na náměstí Práce 2511, Zlín, před Velkým kinem.

Dále 1.10. naváže v 16.00 speciální přednáška architekta, herce a spisovatele Davida Vávry. "Netradiční kreslenou formou v Baťovských stopách především v Jižní Americe." Večer půjde ve stopách „šumných natáčení" ve městech Batatuba, Bataypora a Bataguassu, vybudovaných v Jižní Americe a také po stopách jedinečného působení baťovského způsobu života na odlehlém kontinentu. Budou nás tedy inspirovat osudy J. A. Bati. Omezená je kapacita 100 účastníků na přednášku a 70 na projekci, rezervace na: pamatnikbata@zlin.eu. Přednáška se uskuteční v Infopointu Památníku Tomáše Bati.

2.10. ve 14.00 se můžete těšit na procházku opět s historičkou umění Lucií Šmardovou. Architektura 90. let pracující s výrazným tvaroslovím je dodnes nezpracovanou kapitolou vývoje zlínské architektury. Dozvíte se více o hotelích, bankách nebo obchodních buňkách. Předpokládaná doba trvání akce 120 min.

Přednáška na téma Jože Plečnik: Architektova cesta z Laibachu do Ljubljany v podání vedoucího průvodce Petra Hampla se uskuteční 2.10 v 16.00. V tomto roce jsme si připomněli dvě významná výročí proslulého slovinského architekta Josipa Plečnika – 150 let od jeho narození a 65 let od jeho úmrtí. Je tedy na místě věnovat mu pozornost i v rámci letošního Dne architektury. Omezená je kapacita 50 účastníků na přednášku, rezervace na: pamatnikbata@zlin.eu.

Festival završí 6.10. v 17.00 v budově Krajského úřadu ve Zlíně, třída Tomáše Bati 21. přednáška architekta Václava Hlaváčka (Studio Acht Architects) věnovaná vývoji architektury staveb z režného zdiva s ohledem na jejich soudobou transformaci a využití - Cihlová inspirace (nejen) pro Zlín 21. století. Akci pořádá nadační fond Opus Trinity.