Bylo to v roce 1742, když Jan Zbořil objevil na svém pozemku pramen minerálky, která léčila poraněné údy a utužovala zdraví. Seilernové – Aspang, kterým tehdy patřilo celé panství, tu nechali postavit „panské lázně“ a Janu Zbořilovi odpustili jednodenní robotu. Později chtěl lázně koupit Tomáš Baťa, ale hraběnka Charlotta Seilern lázně prodat odmítla. Až do poloviny dvacátého století to bylo místo setkávání, kultury, odpočinku a léčení. Za války byly lázně silně poškozeny. V 70. letech je spravovaly Vítkovické železárny, které tu také postavily hotel typicky socialistického tvarosloví, ale zároveň také utlumily léčbu.
Ze slavných lázní tu zbyla jediná budova, která je stínem toho, jak lázně vypadaly dříve. Komplex ubytovacích a recepčních budov spolu s lázeňským provozem totiž doplňovaly lázeňské vily Moritz a Max podle návrhu Dušana Jurkoviče. Po vzoru moderních léčebných metod luhačovských v nich byl také nový balneoprovoz, provozovaly se tu koncerty, promenády a společenské večery.
Dnes se daří vracet život nejen do lázní, ale také do hotelu, který se rozhlíží do krajiny Hostýnských a Vizovických vrchů. V příjemně zrekonstruovaném hotelu mají své zázemí golfisté, ale je tu také restaurace s výbornou terasou, na které se v létě skvěle sedí, griluje a upíjí ledově vychlazených drinků. Z terasy je skvělý výhled na koupaliště, které je cílem výletu nejednoho Zlíňáka. Dole v lázních se mezitím léčí revmatické bolesti, bolesti šlach, artrózy, kyčle, kolena, ale také ekzémy a lupénky.
Lázně Kostelec jsou mimo jiné příjemným místem na výlet. Ze Zlína můžete vyrazit na kole po cyklostezce č. 5067 kolem Galaxie Zlín nebo lesní cestou protkanou pěšími stezkami včetně Cyrilometodějské stezky. Nebo taky můžete sednout na trolejbus, vystoupit u lázní, stavit se na dezert, pokochat se výhledem na terase a pak se po modré projít na Štákovy paseky, na Burešov, kolem Čiperovy vily zase zpátky do města. Náš tip pro milovníky vyhlídek: Na modré trase na Burešově najdete místo s krásným výhledem na Zlín.
Ikonickou stavbou Luhačovic je Jurkovičův dům, který stojí uprostřed lázeňského náměstí. Jak to vypadá uvnitř se dozvíte v novém blogu.
Pojďte se s námi podívat do nejkrásnějších moravských lázní a poznat jejich historii i lázeňské procedury. Sídlí tady skuteční odborníci oboru: Lázně Luhačovice a.s.
Lázeňské hotely Miramare jsou nejen léčebné lázně, ale také luxusní wellness ve vile Valaška nebo Antoaneta.
Luhačovice jsou malebným městečkem s neuvěřitelnou architekturou, skvělými kavárnami a restauracemi. Přijeďte na nedělní odpoledne nebo na pár dní a užijte si nekrásnější lázně na Moravě.
Pivní lázně v zámku, kam vás přivezou i odvezou. Dejte si koupel, masáž i něco dobrého v krásné restauraci.
Jak probudit Šípkovou Růženku? Není to snadné, trvá to několik let a musíte si u toho hodně povídat s památkáři. Když se to ale povede, vznikne nádherné místo s lázněmi a nádherným ubytováním.
Lázeňský hotel Alexandria Luhačovice s úžasným wellness, francouzskou restaurací a pohnutou historií.
Historie Lázní Kostelec se píše od 18. století. Už za Seilernů se tu léčily problémy pohybového ústrojí. Dnes tu jsou moderní lázně a hotel, kde se krásně odpočívá.
Poklad z hlubin země, který po revoluci dlouho ležel zapomenutý v luhačovických lesích. Jak to s ním vypadá teď?