Na kole po Závrší: krajem valašských sedláků

Poněkud stranou za kopci leží tři vesnice, které nesou společný název Závrší. Život zde byl od nepaměti tvrdý a obyvatelé byli často odkázáni pouze na své pole a lesy. A přímo tímto krajem valašských sedláků povede naše dnešní cykloputování. 

Start a cíl: Valašské Klobouky
Délka trasy: 28 km
Náročnost: střední, zpevněný povrchCyklovýlet NedašovZ Valašských Klobouk se vydáme nově vybudovanou částí mezinárodní cyklostezky Bevlava do Brumova. Cyklostezka vede příjemným údolím potoka Brumovka a je vhodná pro všechny věkové kategorie. Z Brumova pojedeme již směr Návojná, před kterou přejedeme železniční trať. Z dálky můžeme pozorovat ústí do 887 m dlouhého železničního tunelu, který od roku 1928 slouží trati T. G. Masaryka vedoucí ze Vsetína do Bylnice. Uvítá nás mohutný třistaletý Návojský dub. Kdo má rád přírodu, bude ve svém živlu. Obce Závrší lemují sady – tolik ovocných stromů pohromadě jen tak neuvidíte. Za záhumenky a políčky se na všechny strany zvedají kopce s květnatými lukami a pestrými lesy.Cyklovýlet NávojnáNávojnou projedeme do Nedašova a za chvíli jsme již na začátku Nedašovy Lhoty. Jelikož jsou všechny vesnice propojeny zástavbou domů, o tom, v jaké vesnici jsme, se zorientujeme pouze silniční cedulí. Začíná táhlé stoupání Nedašovou Lhotou. Cestou můžeme obdivovat valašskou architekturu patrnou na starých dřevěných staveních. Za obcí se dostaneme až na kopec, na němž stojí památná lípa. Zde chvíli postůjte, uvidíte celé Závrší jako na dlani. A nejen to. O pár metrů dál je již česko-slovenská hranice, podél níž ukrojíme pár metrů z cesty.Cyklovýlet Bílé KarpatyDále nás čeká další stoupání hezkou lesní cestou až k rozcestí u vrcholu Požár (792 m.n.m.). Odměnou po fyzické námaze s krásnými výhledy na slovenskou stranu nám může být přestávka na místním odpočívadle. Poté již klesáme. Příjemná cesta z kopce a panorama Valašského Klobucka jistě potěší každého milovníka cyklistiky.Cyklovýlet Zlínsko LuhačovickoNÁŠ TIP: Pro vyznavače jízdy terénem je tu možnost možnost odbočení z trasy. Od odpočívadla se u vrcholu Požár vydejte po červené a následně zelené turistické trase, která vede hřebenem přes Ploštiny na Královec k rekreačnímu středisku. Zde najdete možnost občerstvení i ubytování.

Kde jíst

Na pivo nebo limonádu se po cestě zastavíte třeba do Hostince u Ivánků v Nedašově nebo do Hostince Fojtík v Nedašově Lhotě. Kde vám ale doporučujeme doplnit energii po výletu, je Motorest Šafrán ve Valašských Kloboukách. Tady se moc rádi zastavujeme a věříme, že i vám se bude tahle příjemná hospoda ve valašském stylu a kuchyní líbit. Cyklovýlet hostinecŠťastné cesty a nezapomínejte s námi sdílet své fotky na FB i Instagramu s hashtagem #zlinskoLuhacovicko


Výlet připravil 

José Bělaška

V profesním životě zdravotnický záchranář, v osobním životě vášnivý sportovec a fotograf. Hodně cestuje do zahraničí, zvláště do hor, kde podniká dobrodružné výpravy na nejvyšší vrcholy Evropy. Ale jak sám říká, okolí Valašských Klobouk je místem jeho srdci nejbližší. Poznáte s ním nejkrásnější místa Valašského Klobucka na kole. Bude to stát za to.

 

  • Na kole po Závrší: krajem valašských sedláků

V okolí také najdete