S kolem na Holý vrch

Víte, jaký je nejvyšší vrchol okresu Zlín? Je jím Holý vrch, který se nachází poblíž česko-slovenské hranice v pohoří Bílých Karpat. Pro obyvatele okolních obcí je to místo přímo ikonické a na kole se o tom přesvědčíme na vlastní oči. Tak vzhůru do sedel! Nečeká nás nic snadného, ovšem námaha bude vykoupena krásnou krajinou, která vás doslova učaruje.

Start a cíl: Brumov - Bylnice
Délka: 21 km
Náročnost: těžká Holý vrch mapa cyklovýletPředně, bráno podle oficiálních map, Holý vrch je s výškou 830 m.n.m. až druhým nejvyšším bodem zlínského okresu. Tím nejvyšším bodem je místo zvané Průklesy s výškou 837 m.n.m., který leží na hřebenu pár metrů dál. Je to ale jen nezajímavý v lese ležící bod. Celému vrcholovému hřebenu neřekne nikdo z místních jinak než Holý vrch.Brumovské náměstí výletStartovním místem našeho výletu je Brumov kam se můžete dostat například vznikající cyklostezkou Bevlava nebo vlakem Masarykovou dráhou. Z malého náměstí se vydáme ke kostelu Sv. Václava a odteď nás čeká již pouze stoupání. Z Brumova na samotný vrchol je to přes pět kilometrů do kopce, kdy se z výšky 320 m.n.m. dostaneme až do výšky 830 m.n.m. Jelikož máme po létu kondice na rozdávání, určitě to pro nás nebude žádný problém. Nad Brumovem výletZprvu stoupáme pěknou asfaltovou cestou. Mineme železniční trať a podél ovocných sadů nabíráme první výškové metry. Už po pár metrech jsou výhledy na Brumov a okolí parádní. Pak se ale pěkný asfalt změní v šotolinu plnou velkých šutrů a šlapání je velmi obtížné. Po překonání tohoto úseku se cesta přece jen trochu narovná, ale jen na chvíli. Před námi se objeví velká louka s chatami. Zde ze šotolinové cesty sjedeme a luční cestou jedeme vzhůru. Kopec je zde nesmírně prudký a není ostudou na chvíli sesednout z kola a odpočinout si. louka léto výletPo překonání tohoto úseku se dostaneme na louky a jednou z nich už stoupáme až na samotný vrchol Holého vrchu. Veškerá námaha, kterou jsme dnes investovali, se nám vrátí ve výhledech do okolí. Když popojedeme dál, pod velkým stromem najdeme pařez, z nějž si můžeme vychutnat genius loci tohoto místa. Proč je Holý vrch v každou roční dobu kouzelný a proč je pro místní oblíbeným místem, nelze slovy vůbec popsat. Ale pod tím stromem na pařezu to pochopíte.Holý vrch výletJelikož výjezd na Holý vrch by byl sice hezkým, ale přece jen krátkým výletem, protáhneme si trasu o projížďku Závrším. Stejnou cestou jako vzhůru sjedeme necelých 500 metrů a odbočíme doleva na lesní cestu, která nás po chvíli dovede na asfaltovou silnici. Po ní se vydáme doleva. Cesta nás vede krásným bukovým lesem. Projedeme kolem odpočívadla (bod záchrany ZL 014) až dorazíme k vrchu Cikán, kde asfaltová cesta začne klesat. Holý vrch vršatecCesta se klikatí smíšeným lesem, poté nás provede obcí Nedašov a téměř sedmikilometrový sjezd, který si užije každý cyklista, zakončíme napojením na hlavní silnici. Po ní přejedeme obec Návojná a za chvíli jsme již zpět v Brumově. A není nad to výlet zakončit v cukrárně na náměstí, kde si sladkou odměnu vybere opravdu každý.

NÁŠ TIP: Pokud máte chvíli čas, nezapomeňte navštívit malebný Hrad Brumov, který se hrdě týčí nad městem a jsou z něj hezké výhledy na město a okolí 

Kam na jídlo

V Brumově se dá občerstvit v Pizza restaurantu Gusto, Baru Sněhurka nebo Restauraci Aréna. Všechny tipy nabízejí i přípravu teplého jídla. V Nedašově se osvěžíte na Ranči u sedmi kulí a v Návojné v hospodě Kabiny.

Kde bydlet

Brumov nabízí ubytování v městské ubytovně nebo se lze ubytovat v Hotelu Aréna přímo na hokejovém stadionu. Ubytování v klidu přírody nabízí také Ranč u sedmi kulí.

Šťastné cesty a nezapomínejte s námi sdílet své fotky na FB i Instagramu s hashtagem #zlinskoLuhacovicko


Výlet připravil

José Bělaška

V profesním životě zdravotnický záchranář, v osobním životě vášnivý sportovec a fotograf. Hodně cestuje do zahraničí, zvláště do hor, kde podniká dobrodružné výpravy na nejvyšší vrcholy Evropy. Ale jak sám říká, okolí Valašských Klobouk je místem jeho srdci nejbližší. Poznáte s ním nejkrásnější místa Valašského Klobucka na kole. Bude to stát za to. 

  • S kolem na Holý vrch

V okolí také najdete