Pro tvůrce projektu byla inspirací rozmanitost architektury v Luhačovicích. Vždyť ne nadarmo se o nich říká, že jsou učebnicí architektury. Různorodost architektonických stylů tak dává tomuto lázeňskému městu punc jedinečnosti a výjimečnosti. Proto vznikl nápad představit Luhačovice z pohledu architektury, více ji přiblížit prostřednictvím slavných architektů, kteří zde působili a formovali dnešní podobu a rozmanitou krásu největších moravských lázní. Za pomoci již existujících publikací, jejichž tvůrci jsou paní Blanka Petráková a paní Ladislava Horňáková, se tak podařilo shromáždit informace o architektech a jejich dílech do praktické skládací brožury.
Tady pramení architektura Luhačovice ke stažení
„Nebyla to pro nás krátkodobá záležitost. V muzeu jsem skoro 25 let, kolegyně Ladislava Horňáková pracuje v galerii od roku 1986. Celou dobu jsme se mimo jiné snažily o architektuře v Luhačovicích sbírat podklady, zaměřovat se na ni, studovat materiály o historii architektury v tomto městě. Pořád to máte v hlavě, rozhlížíte se, studujete v archivech. Je to dlouhodobý proces, který se vydáním této brožury neuzavírá,“ komentovala dílo vedoucí Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Muzea luhačovického Zálesí Blanka Petráková.
V průvodci se podařilo shrnout ty nejdůležitější stavby lázeňských Luhačovic, funkcionalistické Bílé čtvrti i vil a penzionů rozesetých po celém údolí městečka. Jak je poznáte v ulicích? Díky praktickým QR kódům na jednotlivých budovách budete hned vědět, kde se nacházíte. Načtením kódu fotooaparátem telefonu nebo aplikací pro čtení QR kódů se dostanete na web, který vám o jednotlivých stavbách poví víc. A že je na co koukat.
V mapce jsou zapracovány tři trasy, které jsou rozděleny podle náročnosti. Dáváte přednost kratším procházkám do 5 kilometrů? Zvolte si trasu „Lázeňský švihák“. Zvládnete další 2 kilometry? Vydejte se po trase číslo 2 pod názvem „Lázeňský turista“. A jestli se chcete stát „Lázeňským hrdinou“ vyrazte po nejdelší trase v celkové délce 12 kilometrů. Na trase poznáte celkem 35 architektů a stavitelů a již zmíněných 60 budov.
Díky průvodci Tady pramení Luhačovice objevíte příběh hotelu Alexandria, který své nastávající daroval jako svatební dar architekt Alexandr Lozovský. Uvidíte čerstvě rekostruovanou kolonádu a halu Vincentka Oskara Pořísky, elegantní funkcionalistický hotel Radun, Vilu Viola, Iva, Charleston nebo Avion, projdete se kolem vil Eva, Draža a Jarča, které se jmenují podle dcer stavebníků. Objevíte nádheru luhačovické pošty s původními interiéry, dojdete až k bývalému klášteru Augustiniánský dům, ze kterého je dnes báječný wellness hotel.
Dál už nebudeme prozrazovat, ať máte taky nějaké překvapení. Projít se po Luhačovicích s průvodcem Tady pramení architektura je skvělý zážitek.
Architekturu Luhačovic nádherně přibližuje knížka Blanky Petrákové a Ladislavy Horňákové z Muzea luhačovického Zálesí, která se jmenuje Příběhy domů a vil. Dostanete ji v informačním centru, kde si také můžete půjčit průvodce Zvuková mapa Luhačovic a projít se s ním lázněmi. Nebo si rovnou stáhněte do telefonu.
A pro fandy architektury tu máme ještě jeden skvostný tip. Ve Zlíně vznikl Zlínský architektonický manuál. Je to web plný informací o architektuře, ale také krásně zpracované tematické stezky po městě, které vás provedou továrním areálem, po baťovském bydlení nebo zlínským Hollywoodem na Kudlově.
Nádherné staré roubenky, valašské měšťanské domy, stará radnice s muzeem, unikátní Červený dům i první secese v Česku. Co stojí za vidění ve Valašských Kloboukách?
Ikonickou stavbou Luhačovic je Jurkovičův dům, který stojí uprostřed lázeňského náměstí. Jak to vypadá uvnitř se dozvíte v novém blogu.
Pokud si ulítáváš na pravých úhlech. Opěrný systém, barevné vitráže, železobetonový skelet a město u nohou. Magické místo.
Udělejte si víkend ve Zlíně. Poznejte město s cihlovou továrnu v samém srdci, udělejte si piknik v parku nebo se projeďte páternosterem na vyhlídku. Co dělat ve Zlíně?
Pokud fandíte oranžovým barvám. Baťovské bydlení má neuvěřitelné genius loci. Přijeďte ho zažít sami. Začínáme v Infopointu!
14|15 Baťův institut, to jsou bývalé tovární haly předělané na knihovnu, galerii, muzeum, kavárnu a design shop. Právě tady byste měli začít při objevování Zlína.
Pokud chceš zažít secesi i recesi Vůbec první secesní stavba v Česku a další perly Huberta Gessnera. A taky Valašsko v plné kráse.
Start a cíl: Uherský Brod | 2,3 Km | 2 h | Projděte se starým židovským hřbitovem, nahlédněte do bývalého sídla židovské obce. Židovské památky Uherského Brodu vám odhalí svá tajemství.
Pokud chceš plavat historií. Do Zlína k Baťovi, do Gottwaldova pro socík a zase zpátky. Zlínský architektonický manuál.
Pokud nechcete být na Zlín sami. Živý Zlín je komunita lidí, která dělá skvělé věci. V zámku, v Sadu Svobody, všude možně. Přidejte se.
Luhačovice vydaly nového průvodce po architektuře se názvem Tady pramení architektura. Objevte s ním architekturu Luhačovic a udělejte si krásný výlet.
Kostel z malé vesničky u Zlína patří 10 nejlepších staveb světa. Nechtěli byste ho vidět?