Pojďte se toulat tajemnými zákoutími Uherského Brodu, ve kterých kdysi sídlila jedna z největších židovských obcí na Moravě. Projděte se kolem náhrobků na židovském hřbitově, které se v podivných úhlech naklání nad zem, nahlédněte do bývalé katolické školy, která bývala sídlem židovské obce. Židovské památky Uherského Brodu odhalují svá tajemství.
První písemná zmínka o židovském osídlení Uherského Brodu je z roku 1470. Postupem času se zde vytvořila jedna z nejpočetnějších židovských obcí na Moravě. Uherskobrodská židovská komunita přestala existovat v roce 1940. Z bývalého ghetta v jihovýchodní části hrazeného města se dochovaly pouze dvě budovy, stará i nová synagoga i ortodoxní modlitebna v ghettu byly zbořeny.
Fortna v městských hradbách Uherského Brodu
Na místě bývalého Starého židovského hřbitova je dnes městský park.
Starý židovský hřbitov v Uherském Brodě byl založen v polovině 15. století. Hřbitov býval v jižní části města pod městskými hradbami. Poslední židovské náhrobky byly převezeny na Nový židovský hřbitov roku 1942. Dnes je na jeho místě městský park s pietním pomníčkem.
Na Nový židovský hřbitov byly převezeny všechny náhrobky ze Starého hřbitova.
Obřadní síň Nového židovského hřbitova s pamětními deskami obětí holokaustu uvnitř.
Založení Nového židovského hřbitova je datováno do 1869 a leží naproti Janáčkovu pivovaru. Na ploše 7421m2 se nalézá 1085 převážně novodobých náhrobků, z toho stovka cenných náhrobků byla převezena ze starého hřbitova. Nejstarší náhrobek pochází z roku 1601. Součástí hřbitova je i modlitebna z roku 1906, kde jsou uloženy desky uhersko-brodských občanů, kteří se stali obětí holokaustu.
Bývalá katolická škola byla na čas sídlem brodské Židovské obce a byla obklopena rozsáhlou židovskou čtvrtí.
Katolická škola s č.p. 823 je rohová budova se secesními prvky postavena v období kolem roku 1905. Původně sloužila jako čtyř třídní německá škola. V roce 1926 byla však škola uzavřena pro nedostatečný počet žáků. V období protektorátu sloužila budova jako sídlo krajské židovské obce pro okolní přilehlá města. Je to jediná původní budova, která se v židovském městě zachovala do dnešní doby. Po válce byla využívána jako internát a domov mládeže. V 80 letech v přízemí fungovala jídelna gymnázia a ve vrchním patře učebny. Následně zde byla založena katolická škola, která je zde dodnes.
Jak navštívit židovské památky v Uherském Brodě? Židovský hřbitov a obřadní síň jsou přístupné veřejnosti, klíč je k dispozici v Městském informačním centru v Uherském Brodě.
Výlet připravil
Mou inspirací je místo, kde žiju. Ačkoliv s rodinou milujeme cestování po světě, okolí Valašských Klobouk je místem, kde jsme vyrůstali a prožívali své první výlety. Je to místo, které utváří náš pohled na svět kolem nás, umění, design, kulturu a životní styl.
Honza je designér, grafik a fotograf. Spolu se svou ženou Kristýnou Fuksovou tvoří skvělé věci, které můžete vidět na jejich Facebooku.
Nádherné staré roubenky, valašské měšťanské domy, stará radnice s muzeem, unikátní Červený dům i první secese v Česku. Co stojí za vidění ve Valašských Kloboukách?
Ikonickou stavbou Luhačovic je Jurkovičův dům, který stojí uprostřed lázeňského náměstí. Jak to vypadá uvnitř se dozvíte v novém blogu.
Pokud si ulítáváš na pravých úhlech. Opěrný systém, barevné vitráže, železobetonový skelet a město u nohou. Magické místo.
Udělejte si víkend ve Zlíně. Poznejte město s cihlovou továrnu v samém srdci, udělejte si piknik v parku nebo se projeďte páternosterem na vyhlídku. Co dělat ve Zlíně?
Pokud fandíte oranžovým barvám. Baťovské bydlení má neuvěřitelné genius loci. Přijeďte ho zažít sami. Začínáme v Infopointu!
14|15 Baťův institut, to jsou bývalé tovární haly předělané na knihovnu, galerii, muzeum, kavárnu a design shop. Právě tady byste měli začít při objevování Zlína.
Pokud chceš zažít secesi i recesi Vůbec první secesní stavba v Česku a další perly Huberta Gessnera. A taky Valašsko v plné kráse.
Start a cíl: Uherský Brod | 2,3 Km | 2 h | Projděte se starým židovským hřbitovem, nahlédněte do bývalého sídla židovské obce. Židovské památky Uherského Brodu vám odhalí svá tajemství.
Pokud chceš plavat historií. Do Zlína k Baťovi, do Gottwaldova pro socík a zase zpátky. Zlínský architektonický manuál.
Pokud nechcete být na Zlín sami. Živý Zlín je komunita lidí, která dělá skvělé věci. V zámku, v Sadu Svobody, všude možně. Přidejte se.
Luhačovice vydaly nového průvodce po architektuře se názvem Tady pramení architektura. Objevte s ním architekturu Luhačovic a udělejte si krásný výlet.
Kostel z malé vesničky u Zlína patří 10 nejlepších staveb světa. Nechtěli byste ho vidět?