Řekne-li se Luhačovice, pravděpodobně se vám jako první vybaví členitá fasáda Jurkovičova domu v samém srdci lázní. Původní Janův dům si nechaly Lázně Luhačovice přestavět podle návrhu slovenského architekta Dušana Jurkoviče, který spolu s ním vdechl lázním originální a na světové poměry jedinečnou atmosféru, na kterou jsou dodnes hrdé.
Jurkovičův dům je nádherným příkladem architektonického směru lidové secese, která byla architektu vlastní. Fasáda je zdobena barevnými vzory a ornamenty, které jsou typické pro Jurkovičovu práci. Ve stavbě je patrný vliv hnutí Arts and Crafts, které zdůrazňovalo ruční práci a přírodní materiály. Byl dokončen v roce 1902 jako součást modernizace lázeňského areálu v Luhačovicích. Dušan Jurkovič přinesl do tohoto projektu své jedinečné pojetí, které čerpalo z valašské a slovenské lidové architektury. Cílem bylo vytvořit budovy, které by nejen poskytovaly moderní lázeňské služby, ale také ladily s přírodním prostředím.
Náš tip: Zajímá vás, jak Dušan Jurkovič tvořil a odkud čerpal inspiraci? Určitě nevynechejte Kabinet Dušana Jurkoviče, který najdete v Muzeu luhačovského Zálesí.
Jurkovičův dům: Vstupní hala s recepcí
Historie Jurkovičova domu je úzce spjata s rozvojem Luhačovic jako významného lázeňského města. Stavbou, na jejíchž základech Jurkovič vytvořil své dílo, byl Janův dům - pojmenovaný po Janu Nepomuku Serényim a postavený architektem Franzem Waschitschkem. Jeho hmotu Dušan Jurkovič adaptoval a pomocí přístaveb, typického barevného vyřezávaného sloupoví i hrázděného zdiva tak vytvořil architektonický styl, který byl po dlouhou dobu pro Luhačovice určující.
Jurkovičův dům: bazén a převlékárny
Dvě budovy spojil Jurkovič v jednu, přistavěl o patro, pokoje propojil pavlačí a po stranách budovy přidal polygonální schodišťové haly vykládané luxferami typu Falconiere, které byly vynalezeny jen pár let předtím, než se je Jurkovič rozhodl zkombinovat se dřevem a lidovými ornamenty. Celý interiér inspirovaný anglickou architekturou výrazně dekoroval dřevěnými prvky, jejichž náměty čerpal ze slovenského a moravského folkloru. Jurkovičův dům od začátku sloužil pro ubytování i k lázeňským procedurám. Legendárními se staly "zlaté vany" ve kterých lázeňští hosté brali uhličité koupele.
Jurkovičův dům: legendární mosazné ("zlaté") vany
Jurkovičův dům slouží od svého otevření nepřetržitě jako hotel s lázeňskými službami. Za posledních sto let prošel několika adaptacemi, z nichž asi nejvýraznější byl zastřešení čtvercových nádvoří na obou stranách, které dalo vzniknout prostoru pro bazén s převlékárnami a hotelové restauraci. Pobyt v Jurkovičově domě je nejkrásnější, když venku svítí sluníčko. Jeho paprsky se lámou ve skleněných kazetách na schodištích, dopadají na vyřezávané trámy v interiéru a září v desítkách barev dřevěných kudrlinek a ornamentů uvnitř domu i na jeho fasádě.
Jurkovičům dům: pavlač a vstupy do pokojů v prvním patře
Ubytovat se tu můžete jako lázeňský host i jako pacient. My osobně doporučujeme vyrazit sem oslavit nějaké větší výročí nebo si užít společně romantický pobyt v elegantních kulisách prvorepublikového lázeňství.
Jurkovičův dům: boční schodišťové haly
Nádherné staré roubenky, valašské měšťanské domy, stará radnice s muzeem, unikátní Červený dům i první secese v Česku. Co stojí za vidění ve Valašských Kloboukách?
Ikonickou stavbou Luhačovic je Jurkovičův dům, který stojí uprostřed lázeňského náměstí. Jak to vypadá uvnitř se dozvíte v novém blogu.
Pokud si ulítáváš na pravých úhlech. Opěrný systém, barevné vitráže, železobetonový skelet a město u nohou. Magické místo.
Udělejte si víkend ve Zlíně. Poznejte město s cihlovou továrnu v samém srdci, udělejte si piknik v parku nebo se projeďte páternosterem na vyhlídku. Co dělat ve Zlíně?
Pokud fandíte oranžovým barvám. Baťovské bydlení má neuvěřitelné genius loci. Přijeďte ho zažít sami. Začínáme v Infopointu!
14|15 Baťův institut, to jsou bývalé tovární haly předělané na knihovnu, galerii, muzeum, kavárnu a design shop. Právě tady byste měli začít při objevování Zlína.
Pokud chceš zažít secesi i recesi Vůbec první secesní stavba v Česku a další perly Huberta Gessnera. A taky Valašsko v plné kráse.
Start a cíl: Uherský Brod | 2,3 Km | 2 h | Projděte se starým židovským hřbitovem, nahlédněte do bývalého sídla židovské obce. Židovské památky Uherského Brodu vám odhalí svá tajemství.
Pokud chceš plavat historií. Do Zlína k Baťovi, do Gottwaldova pro socík a zase zpátky. Zlínský architektonický manuál.
Pokud nechcete být na Zlín sami. Živý Zlín je komunita lidí, která dělá skvělé věci. V zámku, v Sadu Svobody, všude možně. Přidejte se.
Luhačovice vydaly nového průvodce po architektuře se názvem Tady pramení architektura. Objevte s ním architekturu Luhačovic a udělejte si krásný výlet.
Kostel z malé vesničky u Zlína patří 10 nejlepších staveb světa. Nechtěli byste ho vidět?