Přímo v srdci Valašských Klobouk, na první pohled nenápadném městě v podhůří Bílých Karpat, se rozprostírá městská památková zóna, která si zaslouží pozornost. Neokázalá krása tradičních domů, kamenných podezdívek, dřevěnic a starobylých dvorků vypráví příběhy života na Valašsku tak, jak je nenajdete v učebnicích.
Historické jádro města si dodnes zachovalo původní urbanistickou strukturu – s prostorným náměstím, hustou zástavbou a drobnými řemeslnickými domky. Domy často kombinují zděné přízemí s roubenými patry, což je pro tento region typické. Navíc tu najde vůbec první secesní domy v Česku, které má na svědomí místní rodák architekt Huber Gessner.
Kde začít? Určitě v Klobuckém íčku pěkně na horní straně náměstí. Je to nejen infocentrum, kde vám poradí, ale taky lokální obchůdek s dobrotami, řemeslnými výrobky a suvenýry, které se neomrzí. Určitě sem zajděte. Poradí vám třeba kudy na fotogenickou Instastezku.
Náš tip: hned vedle íčka je Knihkupectví Bureš s nádherně starosvětskou atmosférou, ale také s perfektním výběrem knih a regionální literatury.
Nejstarším dochovaným měšťanským domem v horní partii náměstí je Dům Štěpána Bílka (čp. 105), který poznáte na první pohled. Dřevěný štít dává tušit, že tu dům stojí už přes tři sta let. V jeho stinném podloubí se pravidelně pořádají i výstavy, takže sem můžete zajít do chládku a třeba i nakouknout do pootevřených dveří v domě.
Náměstíčko za ním dnes patří nejen infocentru, ale také podnikatelskému inkubátoru, pekárně, kavárně, a hlavně malebným zákoutím s lavičkami a posezením. Projdete tudy ke kostelu Povýšení svatého kříže a kolem něj pak i k Bratmannově vile, která je nejstarší secesní realizací v českých zemích. V její zahradě je otevřená stodola, ve které najdete expozici věnovanou architektu Huberu Gessnerovi, který vilu navrhl.
Vraťte se zpátky na náměstí kolem Vinárny U Hebleinů a kolem Domu Jana Horného, další realizace od Gessnera se projděte až k Červenému domu. A klidně zavítejte i dovnitř. Najdete tu muzeum s ukázkazmi tkalcovství, barvířství a dalších klobuckých řemesel, stejně jako dobové interiéry nebo tradiční čertovské masky, které jakoby se tu zapomněly po tradičním Mikulášském Jarmeku.
Cestou zpátky do horní části náměstí nezapomeňte ještě prozkoumat místní pranýř a ve Staré radnici také městské muzeum s výbornou expozicí Huberta Gessnera a aktuálními výstavami. Zastavte se u kašny, dejte si zmrzku a až si trochu odpočinete, projděte se ještě kolem tradiční valašských dřevěnic, které se dochovaly nedaleko náměstí. A nebojte, nic vám neuteče. Čas tady v Klobukách plyne o dost pomaleji než jinde.
Doporučujeme stylovou restaruraci Beseda přímon na náměstí. A taky Naše kafe espresso bar nedaleko radnice. Na brunch pak do Café bar Port na náměstíčku u infocentra.
Nádherné staré roubenky, valašské měšťanské domy, stará radnice s muzeem, unikátní Červený dům i první secese v Česku. Co stojí za vidění ve Valašských Kloboukách?
Ikonickou stavbou Luhačovic je Jurkovičův dům, který stojí uprostřed lázeňského náměstí. Jak to vypadá uvnitř se dozvíte v novém blogu.
Pokud si ulítáváš na pravých úhlech. Opěrný systém, barevné vitráže, železobetonový skelet a město u nohou. Magické místo.
Udělejte si víkend ve Zlíně. Poznejte město s cihlovou továrnu v samém srdci, udělejte si piknik v parku nebo se projeďte páternosterem na vyhlídku. Co dělat ve Zlíně?
Pokud fandíte oranžovým barvám. Baťovské bydlení má neuvěřitelné genius loci. Přijeďte ho zažít sami. Začínáme v Infopointu!
14|15 Baťův institut, to jsou bývalé tovární haly předělané na knihovnu, galerii, muzeum, kavárnu a design shop. Právě tady byste měli začít při objevování Zlína.
Pokud chceš zažít secesi i recesi Vůbec první secesní stavba v Česku a další perly Huberta Gessnera. A taky Valašsko v plné kráse.
Start a cíl: Uherský Brod | 2,3 Km | 2 h | Projděte se starým židovským hřbitovem, nahlédněte do bývalého sídla židovské obce. Židovské památky Uherského Brodu vám odhalí svá tajemství.
Pokud chceš plavat historií. Do Zlína k Baťovi, do Gottwaldova pro socík a zase zpátky. Zlínský architektonický manuál.
Pokud nechcete být na Zlín sami. Živý Zlín je komunita lidí, která dělá skvělé věci. V zámku, v Sadu Svobody, všude možně. Přidejte se.
Luhačovice vydaly nového průvodce po architektuře se názvem Tady pramení architektura. Objevte s ním architekturu Luhačovic a udělejte si krásný výlet.
Kostel z malé vesničky u Zlína patří 10 nejlepších staveb světa. Nechtěli byste ho vidět?