Že by bylo Zlínsko a Luhačovicko rájem vinařů se úplně říct nedá. Ještě, že máme Uherský Brod, kde kdysi bývala vinařská tradice velice silná, a kam se dnes postupně vrací. Robin Juřeník a Honza Žďárský dělají v Uherském Brodě vína pomalu, s klidem a s úctou k přírodě. Pojďme se podívat k nim do sklepa.
Tady v Brodě se víno pěstovalo už kdysi dávno. Vinařská tradice se ale časem posunula hlouběji na Slovácko a svahy Velké Javořiny, která se nad Brodem tyčí, tak nějak pomalu opustila. Jak se ale mění podnebí i lidé, je možné, že i sem se réva jednou vrátí. Přičinit by se o to mohli Robin s Honzou z Vinařství Juřeník & Žďárský.
Vinařství to není velké. Roční produkce se pohybuje okolo 20 tisíc lahví. Velká vinařství jich běžně produkují stovky tisíc až jednotky milionů. A tak je tady dost času vína pochopit a hrát si s nimi. V tomhle brodském vinařství věří, že příroda, ve které víno vzniká, je to nejcennější, co máme, a tak se také k vínům chovají. Sklízejí je šetrně, nechávají je zrát na slupkách, v tancích, dřevěných sudech i v unikátním betonovém vejci.
Mohlo by se zdát, že vína z Uherského Brodu jsou trochu líná, když se 6-12 měsíců válí jen tak nečinně v sudech. Opak je ale pravdou. Jsou to vína, kterým člověk dovolil uzrát k dokonalosti, vytvořit si svůj vlastní charakter a stát se víny s velkým V. Ostatně ve Vinařství Juřeník & Žďárský za ně posbírali nejednu světovou medaili.
Letos sice nikdy nevíte, jestli jsou restaurace zrovna otevřené nebo zavřené, ale máte-li to štěstí a otevřené jsou, můžete uherskobrodská vína ochutnat v pražské restauraci Manu Risto Emanuela Ridiho, ve Vínografu, v luhačovickém Radunu nebo zlínské La Ville.
Nebo se prostě stavte do Brodu a nějakou láhev si vezměte domů. Odnesete si kousek tradice, láhev skvělého vína a pořádný kus poctivé práce k tomu.
Poznejte kolébku baťovského impéria i ostatní místa po celém světě, kde se prosadila značka Baťa. Provede vás nový turistický rozcestník Baťův region.
Expozice, kterou v roce 2022 otevřeli v Muzeu Jana Amose Komenského v Uherském Brodě je dechberoucí. Skvěle připravená pro děti i pro dospělé. Náš tip na výlet do Uherského Brodu.
Skvělá kavárna s výběrovkou v Uherském Brodě? Kafeterka s kávou od Barn, Kmen a spousty dalších. A se super dorty.
Opravit historický dům u vstupu do centra a udělat tam kavárnu a bistro se skvěle povedlo Jamai Café Uherský Brod. Pojďte na kafe.
Start a cíl: Uherský Brod | 2,3 Km | 2 h | Projděte se starým židovským hřbitovem, nahlédněte do bývalého sídla židovské obce. Židovské památky Uherského Brodu vám odhalí svá tajemství.
Uherský Brod má jednu zvláštnost. Na jeho území najdete hned tři unikátní a jedinečná zařízení na měření času. Pojďte si s námi prohlédnout astronomické hodiny a orloj Uherského Brodu.
Udělejte si výlet do Uherského Brodu - z místní planetární stezky a z digitálního planetária budou nadšené nejenom děti, ale taky dospělí.
Start: Luhačovice | Cíl: Uherský Brod | vlakem | 1/2 dne nebo celý den | vhodné pro děti i pro lázeňské hosty
Stavte se v Uherském Brodě do pražírny Jamai Café. Voní to tu kávou a s největší pravděpodobností neodoláte a odnesete si něco dobrého také domů.
Brány Bílých Karpat - instalace v krajině, za kterými si můžete udělat krásný výlet po Uherském Brodě a okolí.
Kam na masopustní průvod, pochovávání basy nebo fašank na Zlínsku a Luhačovicku? Máme pro vás masopustní přehled malých i velkých akcí.
Vánoční jarmarky, vyhlídkové kolo nad Zlínem, Mikulášský Jarmek a další akce, které umí udělat Vánoce opravdu kouzelné. Máme pro vás přehled vánočních trhů a akcí ve Zlíně, Vizovicích, Luhačovicích at
20+ nejkrásnějších kaváren a pražíren, kam můžete vyrazit na kávu ve Zlíně, Luhačovicích, Otrokovicích, Valašských Klobukách nebo Uherském Brodě.
Robin Juřeník a Honza Žďárský dělají v Uherském Brodě vína pomalu, s klidem a s úctou k přírodě. Pojďme se podívat k nim do sklepa.
Tady se vaří tak dobře, že se sem budete vracet. Restaurace Panoptikum je jen kousek od uherskobrodského nádraží. Právě tady objevíte místní gastronomický poklad.