Orloje a astronomické hodiny v Uherském Brodě

Na území malého městečka Uherský Brod najdete hned tři unikátní časostroje. Patří mezi ně orloj s postavou Černého Janka, ale také astronomické hodiny na radnici nebo Nivnický orloj vystavený v Muzeu Jana Amose Komenského. Kde se orloje a hodiny v Brodě vzaly a co je na nich unikátního? 

 

Radniční orloj v Uherském Brodě

Cinkání zvonečku řídí čas v Uherském Brodě už tři sta let. Na radničním orloji každou celou hodinu svědomitě odcinká postavička Černého Janka, který podle pověsti zachránil město před nájezdem kuruců. Až půjdete kolem brodské radnice, zakloňte hlavu a pořádně si orloj prohlédněte, takový hned tak někde nemají. Pod hodinami s letopočtem 1958, kdy byly renovovány hodinářskou dynastií Dvořáků, stojí dřevěná figurka Černého Janka, která vždy v celou odbíjí na zvoneček nad svou hlavou. Pod jeho nohama uvidíte synodický Měsíc, který obíhá kolem své osy stejně jako Měsíc a odhaluje tak jeho fáze občanům města. Proč právě Měsíc? Pojďme si vypůjčit text pana Rostislava Rajchla z krátké brožurky Orloje Uherskobrodska: 

"Zmínili jsme se o třech částech uherskobrodského radničního orloje. Orloje takovou strukturu většinou mají. Sestávají z časoměrné části – ukazatele hodin, kalendáře - datum. Druhá část je astronomická, je na ní často instalován demonstrátor měsíčních fází. Bývá umístěn na orloji buď nehybně nebo se může pohybovat se Sluncem znameními zvířetníku, jak je tomu na astronomické sféře pražského orloje. Z astronomických ukazatelů budily pozornost právě fáze Měsíce, jelikož měsíční světlo bylo v době, kdy neexistovalo pouliční osvětlení, jediným zdrojem světla v noční temnotě. Některé orloje mají i planetária, která znázorňují oběh planet kolem Slunce. Třetí část orloje je figurální a přitahuje nejvíce pozornosti, jedná se o figurky svatých i světských osob, z nichž některé se pohybují."

Radniční orloj se soškou Černého Janka v Uherském Brodě, foto: Jakub Plšek, Muzeum J. A. Komenského Uherský Brod.

Astronomické hodiny Vilibalda Růžičky

Uvnitř radnice byste našli další unikátní časostroj. Sestavil jej učitel, ředitel, odborný pracovník muzea, spisovatel, astronom, hodinář a vlastenec Vilibald Růžička v 19. století. Jeho hodiny jsou unikátní ukázkou hodinářského řemesla. Vilibaldu Růžičkovi tu šlo o precizni technické zpracování astronomického orloje doplněného řadou časoměrných funkcí. Chybí tu proto alegorické figury, které jsou jinak pro orloje typickým znakem. 

Astronomické hodiny mají hlavní hodinový ciferník, čtyři další ciferníky, které ukazují vteřiny, měsíce, dny a data. Astronomickou část zastupuje zobrazení astronomické sféry, otočné hvězdné mapy, glóbu a ručně zhotovené mapy hvězdné oblohy, která zobrazuje polohu hvězd nad nočním horizontem. Unikátní astronomické hodiny si můžete prohlédnout v úředních hodinách radnice. 

Astronomické hodiny Vilibalda Růžičky najdete na radnici v Uherském Brodě. Foto: Hvězdárna a planetárium Uherský Brod

Nivnický orloj

Zatímco Vilibald Růžička si zakládal na technické dokonalosti svých astronomických hodin, v Muzeu Jana Amose Komenského najdeme orloj, který působí mnohem lidověji. Zhotoven však byl se stejnou vášní. Jeho autorem je Josef Lukeš, tesař z Nivnice, který na něm pracoval po tři roky, a to i přesto, že byl slepý na jedno oko. 

Nivnický orloj je nádhernou ukázkou lidové řemeslné zručnosti a nechybí na něm ani dřevěné alegorické figurky, které zobrazují anděly strážné, Pannu Marii s Ježíškem a figurky Tří králů. Jejich defilé doprovází jemná zvonkohra a je radost orloj vidět v pohybu. 

 

Nivnický orloj Josefa Lukeše je nádhernou ukázkou lidového řemesla. Foto: Muzeum J. A. Komenského Uherský Brod.

 

  • Orloje a astronomické hodiny v Uherském Brodě

V okolí také najdete