Lom Kurovice

Kurovický lom najdete nenápadně schovaný v remízku nedaleko obce Kurovice. Kromě toho, že tu je vyhlášená pláž pro koupání v průzračné vodě, tu najdete také chráněné lokality s výskytem vzácných živočichů, dozvíte se něco o historii místní těžby, ale také si tu můžete dát kávu, vyzkoušet API terapii nebo se v lomu dokonce ubytovat. 

Lom Kurovice vznikl těžbou vápence, který se tu dobýval někdy od roku 1840. Těžilo se tu až někdy do poloviny devadesátých let a po ukončení těžby byl lom ponechán svému osudu. Pro přírodu se opuštěné lomy stávají novou planetou. Na odtěžených stráních a pod vodní hladinou se vytvořily nové ekosystémy, ve kterých našli útočiště vzácní živočichové a rostliny- hmyz, plazi, obojživelníci, flóra i vzácené houby. Zarostlý lom však sloužil také nejen jako oblíbené koupaliště, ale také jako místo, kam si nejeden řidič občas zajel umýt svého čtyřkolého miláčka. 


Náš tip: Podrobněji se o dění v Kurovickém lomu dozvíte na webu Region-kromerizsko.cz


Foto: Kroměřížsko

Od roku 1999 je lom vyhlášen přírodní památkou a stará se o něj pan Martin Zelina. Jako nový majitel areálu tu vybudoval ekocentrum s vyhlídkou a API terapií (terapie využívající včely a jejich produkty), spustil programy pro děti, otevřel ubytování, kavárnu. V lomu se pasou kamerunské ovce, které spásají stráně, žijí tu čolci, žáby, ještěrky, ptáci i ryby. Mimo jiné i proto se do lomu nesmí se psem. 

Foto: Kroměřížsko

Návštěvu Kurovického lomu si naplánujte od května do září, kdy je tu otevřená kavárna. Nezapomeňte si ale s sebou peněženku, protože do lomu se platí vstupné a k autu je to daleko. Vážíme si toho, že se někdo rozhodl věnovat péči místu, které by snadno mohlo zmizet pod příkrovem náletových dřevin nebo odpadků vesele se koupajících se výletníků. Doporučujeme zajít sem a nechat se pohltit silou přírody, která je v Kurovicích opravdu unikátní. 


Náš tip: V Kurovicích najdete také Hrad Kurovice, kde se na začátku června pořádají historické dny. 


 

Foto: Kroměřížsko

  • Lom Kurovice

V okolí také najdete