Už jste v Luhačovicích všechno viděli? Prošli jste si kolonádu, byli jste na přehradě, byli jste s dětmi na všech hřištích i na vodní skluzavce a teď byste chtěli někam na výlet? Sedněte v Luhačovicích na vlak a udělejte si půldenní nebo celodenní výlet do Uherského Brodu. Historické město, ve kterém působil Jan Amos Komenský má krásnou atmosféru, několik dobrých kaváren a spoustu zajímavostí, které stojí za výlet.
Uherský Brod leží na trase Praha - Luhačovice, takže jestli jste do lázní přijeli vlakem, určitě jste městem projeli. Díky tomu se sem krásně dostanete nejen z Luhačovic, ale také z Pardubic, Olomouce nebo Přerova a s jedním přestupem také z Brna nebo Bohumína. Pro dnešek jsme vybrali cestu z Luhačovic, která trvá 20 minut a díky tomu je skvělým spojem pro jednodenní nebo půldenní výlet z lázeňského města. A bude bavit děti i dospělé. Slibujeme.
Nádraží v Uherském Brodě je jen kousek od centra, takže se nebojte jít pěšky. Nádraží s městem spojuje nadchod, takže ho použijte a projděte jím do ulice Pod Valy. Právě tady začíná Planetární stezka, která se vine městem a na drobných modelech planet představuje sluneční soustavu. Skvělá pro mladé vědátory. Součástí stezky je i Digitální planetárium, které je opravdu zajímavým zážitkem, takže se mrkněte, kdy mají otevřeno a naplánujte si návštěvu i tady.
Tip: Výlet do Uherského Brodu je vhodný i pro handicapované. Nádraží je jen kousek od centra, spojuje ho s městem lávka a až na prudší terén na náměstí se všude pohodlně dostanete.
Přímo u nádraží, nad úctyhodnými schody, najdete Bistro Lávka a kavárnu Jamai Café, kam si na kafe chodíme hrozně rádi. Jamai Café má přímo ve městě vlastní pražírnu s obchůdkem (najdete ji na opačném konci nádražní lávky) a taky pár dalších kaváren po kraji. Třeba v Luhačovicích u přehrady nebo na Baťově mrakodrapu ve Zlíně. Doporučujeme, bude se líbit i dětem.
Na Masarykově náměstí najdete radnici s orlojem, na kterém Čerý Janek neúnavně oznamuje každou celou hodinu cinkáním zvonečku. Tady je možná pravá chvíle říct si něco víc o postavičce Černého Janka, který město zachránil před nájezdem kuruců. Černouška se do města dostal za tureckých válek, ujal se ho strážce dolní Nivnické brány, který se ženou vlastní děti neměl. Když Černý Janek spatřil u bran kuruce, kteří se pokradmu chystali dobýt město, začal vyzvánět na zvonec, aby celé město probudil a tak ho také ochránil. Na radničním orloji proto dnes postavička Černého Janka odbíjí každou celou hodinu.
V Uherském Brodě ale najdete hned tři unikátní orloje a časostroje, víc si o nich přečtětě v článku Orloje a astronomické hodiny Uherského Brodu, kde se také dozvíte, kde se ve městě vzaly a jak si je prohlédnout.
Tip: Celou pověst o Černém Jankovi najdete na výborných stránách Co je v Brodě, ale ještě lepší je stáhnout si aplikaci Zapomenuté příběhy a projít si trasu příběhu hravě. Ano, je určena hlavně dětem a ano, baví nás možná víc, než je.
Pokud ještě máte chvilku, stavte se do prodejny čokoládovny Janek, která dělá opravdu exkluzivní čokoládu a je s Brodem neodmyslitelně spojená. Cestou na nádraží si můžete prohlédnout ještě Nový židovský hřbitov.
Ani na celodenním výletě se v Brodě nudit nebudete. Projděte si trasu půldenního výletu výše a pokračujeme dál. Na oběd se stavte třeba v restauraci Panoptikum. Uherský Brod byl městem, ve kterém působil Jan Amos Komenský, a proto byste neměli minout také Muzeum Jana Amose Komenského. Kromě expozic a aktuálních výstav tu mají také příjemnou kavárnu, a je to skvělý tip na návštěvu i ve chvílích, kdy venku prší.
Jestli ale chcete být raději venku, máme pro vás dva tipy. Tím prvním jsou naučné stezky, které vedou z Uherského Brodu na Maršov, do Havřic nebo Nivnice. Uherský Brod je místem, kde se slovácké vinohrady potkávají s podhůřím Bílých Karpat, a díky tomu jsou stezky opravdu pestré a zajímavé. V Maršově je krásný rybník, ke kterému místní chodí na procházky.
Druhým tipem je koupaliště a aquapark Delfín s venkovním bazénem, s tobogánem i saunami. Ideální osvěžení v létě, krásný relax v zimě. Najdete ho na Slováckém náměstí, jen kousek od nádraží.
Tipy na stellplatzy, parkování pro karavany, obytňáky i dodávky a místa, která s karavanem určitě musíte vidět v okolí Zlína, Luhačovic, v Bílých Karpatech i Vizovických vrších .
pěšky | start a cíl: Uherský Brod | délka 17 km | čas: 5,5 h | ideální na víkend | vhodné pro děti
Cyrilometodějská stezka je síť čtyř dálkových tras, jejichž cílem je Velehrad. Pojďte si projít dálkovou trasu ze Žítkové do Uherského Hradiště.
Start a cíl: Uherský Brod | 2,3 Km | 2 h | Projděte se starým židovským hřbitovem, nahlédněte do bývalého sídla židovské obce. Židovské památky Uherského Brodu vám odhalí svá tajemství.
Start: Luhačovice | Cíl: Uherský Brod | vlakem | 1/2 dne nebo celý den | vhodné pro děti i pro lázeňské hosty
10 km | start: Kamenná bouda, Strání | cíl: vrchol Velká Javořina | nenáročná trasa nevhodná pro kočárky
Brány Bílých Karpat - instalace v krajině, za kterými si můžete udělat krásný výlet po Uherském Brodě a okolí.
13 tipů na výhledy v okolí Zlína, Luhačovic, Vizovic i v Bílých Karpatech