"Na památku těm, co úmornou prací přetvářeli tuto krajinu, v úrodné pruhy polí, v hranice úzkých mezí, v řady třešní, jabloní a trnek, na památku těm, co vyjezdili tento úvoz, co vyšlapali tuto cestu. "
Tak začíná náš dnešní příběh. Příběh o komponované krajině uprostřed polí a remízků. Takové, jakou ji znali naši předci. Od roku 2007 se v Šarovech, Lhotě, Salaši a Bohuslavicích objevují na mezích a stráních zvláštní objekty. Občas nejsou na první pohled ani vidět. Na ten druhý zjistíte, že jsou to výjimečné architektonicko-umělecké počiny, jejichž cílem je vrátit člověka do krajiny.
Křížová cesta Pavly Kačírkové v Šarovech vede starou polní cestou
Možná se může zdát, že člověka je v krajině až moc. Zabrali jsme si ji skoro celou pro sebe a nenechali skoro nic včelám, zajícům ani jelenům. Spolek "jinákrajina" však vrací do přírody člověka pěšího, nemotorizovaného a nemechanizovaného. Jako první tu v roce 2008 vznikla křížová cesta, která vede starým neudržovaným úvozem. A právě slova, která stojí na začátku článku, tuto cestu uvozují. Je to jedna z mála pěších spojnic obce s okolními poli a krajinou. Autorkou křížové cesty je přerovská rodačka Pavla Kačírková, jejíž instalace, sochy v krajině a projekty nás fascinují svou geniální jednoduchostí.
Dovnitř betonových křížů můžete vstoupit a zažít zvláštní pocit
Betonové kříže lemují starý sad vinoucí se mezi poli. Stojí tu nenápadně, přestože jsou to pořádné kusy betonu. Vstoupit dovnitř nektěrého z křížů a rozpřáhnout ruce navozuje zvláštní pocit zranitelnosti. Je to postojem nebo vzpomínkou na biblické ukřižování? Vystoupáte-li starým úvozem nahoru a odbočíte po polním hřebeni doprava, dojdete k polním sochám, které křížovou cestu doplňují.
V polích nad křížovou cestou je hned několik instalací. Mezi nimi Sousoší Jana Ambrůze z roku 2015
Prvním zastavením je Sousoší 2015 Jana Ambrůze, vedoucího ateliéru Sochařství II. FAVU, VUT BRNO, které stojí zdánlivě uprostřed ničeho a s výhledem nikam. Jen kousek od nich, na poli u cesty tiše rezaví a žijí kovové pláty Kaple II. Pavly Kačírkové. Na obou objektech vás musí fascinovat jejich přímost a jednoduchost. Jak tvarová, tak materiálové. Vstoupit pod barevné stříšky Ambrůzovy kaple i mezi naklánějící se plechy Kaple II. jsou podobně zvláštní pocity, jak vstupovat do křížů na křížové cestě. O tom, jak a proč tu vznikly se dočtete na stránkách spolku jinákrajina.
Na stráních nad Šarovami vyrostly dvě kaple. Dívají se na sebe z protějších kopců. Autorkou je Pavla Kačírková
Na šarovských polích je krásné i to, že tu nejsou turistické značky a ukazatele. Autoři jakoby si instalace postavili v ústraní a sami pro sebe. Proto je najdou jen ti, kdo hledají, a kdo sem přichází s otevřenou hlavou a úctou. A přesně těm prozradíme, kde je další z objektů - dřevěný Poleh Jana Ambrůze z roku 2011. Stoupnete - li si mezi pláty Kaple II., kterou jste objevili cestou od křížové cesty, podívejte se dolů směrem k Šarovům. Vydejte se opatrně polem dolů tak, abyste měli kapli stále za zády. V křovinách a lesíčcích pod vámi narazíte na dřevěný objekt pozorovatelny Poleh.
Poleh původně vyrostl na odlesněné stráni.
Zpátky do vsi se můžete vrátit polními cestami kolem vás. Dávejte jen pozor, ať někomu zbytečně nešlapete po zahradě. Buďte poutníci v krajině.
Uvnitř to trochu houpe, ale je to úžasné místo
Komu byla tato procházka málo, může přidat ještě výlet ke Kapli I., kterou uvidíte, podíváte-li se na protější kopec, na který shlíží Kaple II. Jen o kousek dál, v Bohuslavicích, je zase Vyhlídka Samuela Šroma z roku 2018. Jiná krajina, to je výlet na celý den. Vezměte to autobusem ze Zlína nebo hradiště a vraťte se na Kudlov. Kolem Bistra U Dálnice to pak vezměte domů a užijte si jaro (léto, podzim, zimu) v krajině. Tak, jako kdysi.
Akce je realizována v rámci projektu Objevujeme Zlínsko a Luhačovicko za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
Napajedelský klášter je velmi zvláštní místo. Nejen, že má pohnutou historii a zvláštní atmosféru, ale je to také místo velmi inspirativní a plné života.
10+1 skvělých hudebních, výtvarných a designových festivalů na Zlínsku a Luhačovicku, které byste neměli propásnout.
Už podruhé vyšla ve Zlíně mapa lokálních tipů pro mladé (a duší mladé) cestovatele. Kromě Zlína se do evropského projektu zapojilo Brno, Praha a Ostrava.
Pokud miluješ art, miluješ Zlín. Pecky českého a slovenského výtvarného umění 19. až 21. století v baťovských kulisách. Art!
Kam ve Zlíně pro lokální módu a design? Nové designové lahůdkářství najdete na Kvítkové. Je to obchod Quitkova, který vedou holky od značek SUTU Slow Fasion a Cover by Kateřina.
Dělat to, co je opravdu baví. To byl sen Anny a Báry z Luhačovic. Jestli se jim to povedlo? Vypadá to, že ano. AB Manufaktura dělá krásnou grafiku, design i produkci reklamních materiálů.
Designový obchůdek plný lokálních značek? Máme. Najdete ho ve zlínské knihovně v budově 14 | 15 Baťův institut. Super místo pro kvalitní oblečení i dárečky ze Zlínska.
Zlínský streetartista, který o sobě prohlašuje, že už streetartistou v důchodu. Pendluje mezi Zlínem a Indonésií, jeho odkaz ve veřejném prostoru je na obou stranách zeměkoule nepřehlédnutelný.
Krajská galerie výtvarného umění zabírá pár pater 14 budovy zlínského svitu. Jedinečný prostor, který byste neměli minout za žádnou cenu.
Malá garážová galerie ve Zlíně GAG Zlín je místem pro neformální umění. A pro zážitky.
Sochy v krajině, dřevěné pozorovatelny, kaple z kovových plátů, které se houpou ve větru. V Šarovech roste Jiná krajina. Už jste ji viděli?
C O U R A G E klíčila současné majitelce v mysli asi jeden pár let při “běžném” zaměstnání, a pokaždé po setkáních s designéry a návrháři v Praze, dostávala myšlenka pomalu svůj tvar.
Hledáte opravdu výjimečný suvenýr ze Zlína? A co takhle skvělé, kvalitní ručně šité boty? Představujeme Vasky.
Ve Vizovicích vzniká něco jedinečného. Fo areálu firmy Koma Modular (tedy tam, kde se narodil) se přesouvá český pavilon z EXPO 2015 Miláno. Už brzy se na něj budete moci jít podívat.
Pokud vám nestačí běžný bedekr. Zvuková mapa. To nenapadne každého. Ale v Luhačovicích ji mají a jít s ní v uších je skvělé.
Dočkali jsme. Muzea, hrady, galerie i zámky už jsou zase otevřeny. Kam vyrazit na Zlínsku a Luhačovicku?