Čerti Jižního Valašska

Vesnice v okolí Valašských Klobuk jsou místem, kde k sobě lidé mají pořád blízko. Na Mikuláše, když se mikulášské družiny schází u někoho v průjezdu nebo ve stodole, aby se přichystaly, slyšíte měkkoučké valašské nářečí, všude je to samý “ogar, cérka, s Marušků nebo s Janíčkem”. Chystání takové mikulášské družiny zabere pěkný kus času, protože se musí čerti navléknout do kožešinových nebo vlněných masek, ale taky probrat, kdo chodil loni, pokolikáté už “sa chodí” a který ogara by mohl už příští rok také jít. 

Čertovské masky jižního Valašska jsou vůbec fascinující. Jen tady ve Valašských Klobukách mají čerti buď střapaté vlněné masky, čertovské kožešiny s velkými rohy nebo masky dřevěné vyřezávané a strašidelné. Každý čert má ale kolem pasu dlouhý řetěz ověšený ovčími zvonci, který při chůzi nebo běhu rachotí a vydává všeobecně velký rámus. V ruce nechybí vrbová metla, kterou tady čerti prohání kluky výrostky, kteří je “chodíja provokovat”. 

Čerti Jižního Valašska Valašské Klobouky Zlínsko a Luhačovicko

V okolních obcích se dodnes dochovaly masky starodávné a velmi, velmi valašské. A tak byste tu na tradičním Mikulášském Jarmeku mohli potkat čerty z Nedašova v bílých ovčích kožešinách, s vyplazenými jazyky a mladými jalovci přes rameno. Mohli byste tu potkat lačnovské čerty v majestátních beraních kůžích nebo čerty ze Štítné nad Vláří s dřevěnými maskami. Na svých pohlednicích je ostatně zachytil pan Lörinc z Nedašova. 

Čerti Jižního Valašska Valašské Klobouky Zlínsko a Luhačovicko

K mikulášské družině však patří také maska smrtky nebo pestrobarevného laufra ověšeného pentlemi. A samozřejmě také sám Mikuláš a andělé, kteří konejší děti, které se huňatých čertů bojí. A můžu vám říct, že když kolem vás proletí deset chlapů v ovčích kůžích s obrovskými rohy, řinčením zvonců a řetězů, řevem a maskami na hlavách, nemusíte být ani velký hříšník, aby se vám rozklepala kolena. 

Čerti Jižního Valašska Valašské Klobouky Zlínsko a Luhačovicko

Ve Valašských Klobukách každoročně pořádají Valašský mikulášský jarmek. Sejdou se tu nejenom mikulášské družiny a všichni čerti jižního Valašska, ale taky řemeslníci, výrobci, perníkáři, muzikanti a vůbec “všeci ludé”, aby společně zažili mikulášský víkend. Je to kouzelná akce a doufejme, že se na ní brzy společně potkáme. Už proto, aby i mladí čerti věděli, jak se to dělá a jak je důležité udržovat tradice. 

 

 

  • Čerti Jižního Valašska

V okolí také najdete