Miroslav Jančařík má dost jedinečné povolání. Původní profesí je obuvnický modelář nebo konstruktér obuvi. A protože to je docela kumšt, není takových lidí mnohem. Možná i díky tomu se podíval snad do všech obuvnických dílen u nás na Zlínsku. A když to nestačilo, vyrazil do Indie a do Francie. Celé tohle velké poznávací dobrodružství nakonec vedlo ke splněnému snu. Rodinné firmě Jančařík, která šije poctivé české boty.
Kromě Miroslava tu najdete ještě jeho syna, Tomáše, který se stará o obchod a marketing. Spolu s nimi tu pracuje několik místních. V dílnách byste našli stroje, které sloužily ještě v podniku Svit Zlín v 50. letech. Podle Miroslava jsou moderní stroje prakticky stejné, jen mají jiný design. A stojí o moc víc.
Procházíme dílnami, kde se pod rukama ševců a šiček vznikají nové boty. Na jednom pracovišti se vysekávají dílce, na jiném se lepí svršky k podešvi, támhle se balí, tady se prošívá a tupluje. Všechno se dělá rukama a často taky s individuálními úpravami. Ani byste nevěřili, kolik děvčat potřebuje balerínky ve velikosti 44+.
Na tom, aby boty seděly, si tu dávají dost záležet. Boty se tu dělají v mnoha velikostech - nadměrných i maličkých, v několika šířkách, v mnoha barvách a tvarech, které jsou osvědčeny léty. Vyrobit boty na zakázku tvrá i tři týdny. Do Slavičína si pro ně jezdí z celé republiky.
Dřív Jančaříkovi obráželi nejrůznější trhy po celé republice a dodnes patří k jejich nejoblíbenějším místům, kde se potkávají se zákazníky. Nejvíc času ale stejně tráví v dílně tady u nás, ve Slavičíně, jen kousek od zelených kopců Bílých Karpat a Vizovických vrchů. Na místě, kde šikovné lidské ruce ještě pořád umí vzít za práci.
Jak se šijí poctivé české boty? Proč jsou staré dobré stroje z bývalého Svitu nejlepší? A kdo jsou Jančaříkovi ze Slavičína?
Našli jsme krámek, kde mají jenom lokální věci. Najdete ho v centru Luhačovic.
V uličce s příznačným názvem Úzká nemůžete mima coffee roastery minout. Uherský Brod má nový poklad!
Člověk by ani neřekl, že v tomhle nenápadném domě u hlavní silnice praží tak skvělou kávu. Ve Fiery Bean dělají kávu srdcem a je to poznat.
Věřili byste, že jen pár kroků od centra Zlína se pálí exkluzivní slivovice? A že se tam pálí už skoro sto let? Pojďte s námi na kalíšek.
To nejlepší z Luhačovic - křupavé lázeňské oplatky, na které se každý těší. Jen si poslechnout to křupnutí.
Lokální pražírny jsou teď velkým hitem a my z toho máme opravdu radost. Objevili jsme jednu docela malou pražírnu uprostřed starého továrního areálu. Zlínské Brick City Coffee.
Designový obchůdek plný lokálních značek? Máme. Najdete ho ve zlínské knihovně v budově 14 | 15 Baťův institut. Super místo pro kvalitní oblečení i dárečky ze Zlínska.
Hledáte opravdu výjimečný suvenýr ze Zlína? A co takhle skvělé, kvalitní ručně šité boty? Představujeme Vasky.
Najdete nás v rodné chaloupce keramičky Alexandry Kaňovské, hned vedle hotelu Alexandria. Příjemné posezení venku i uvnitř u čaje, sklenky vína nebo čerstvé kávy v samém srdci Luhačovic.
C O U R A G E klíčila současné majitelce v mysli asi jeden pár let při “běžném” zaměstnání, a pokaždé po setkáních s designéry a návrháři v Praze, dostávala myšlenka pomalu svůj tvar.
V nádherné krajině Bílých Karpat tu vznikají sýry a mléčné výrobky v bio kvalitě, špaldové a pšeničné pečivo, které sbírá ocenění napříč celým trhem, na stromech dozrávají voňavá jablka a trnky.
Droboučká dřevěná chaloupka přitulená ke stráni, kolem spousta bylinek a ze střechy pomalu a klidně stoupá tenoučký proužek bílého kouře. Přesně takhle to vypadá ve Vlachovicích u Fryzelků
Pivovárek vznikl v obci Sazovice ležící asi 10 km od Zlína. S ohledem na blízkost Zlína a jeho dříve těsné spojení s obuvnickým průmyslem, jsme také zvolili název našeho piva.
Perníčky Silvie Machalové z Pozlovic patří mezi ty nejkrásnější, jaké známe.
Rodina Tomáše Krajčiho je vyrábí ve Slavičíně, v areálu bývalé zbrojovky. Denně tudy projde 50 tisíc balíčků brambůrků, a to už je číslo, které firmu posunuje mezi největší výrobce slané dobrůtky.