Štítná nad Vláří je vesnice, kam už se stékají potůčky ze hřbetů hraničních hor. Za Štítnou už toho z Moravy moc nezbývá a co by písnička doletěla už leží Slovensko. Tichá krajina i svéráz vesnice na počátku století snad samy volaly po zachycení v knihách. Gabra a Málinka tu vyrůstaly jako dcerky pana řídícího Taubera. Jejich příběhy jsou zamotané do klubíček dětského vidění světa, úcty k dospělým, do tradic bělokarpatské vsi i do radosti z obyčejných denních událostí.
Tip na výlet: Pěšky na Javorník - čarovnou zemí Gabry a Málinky
Život rodinu Tabuerových zavál všude možně. Málinka se však i v dospělosti ráda vracela alespoň v myšlenkách do míst, kde vyrůstala. První knihu o svých dětských dobrodružstvích prý ostatně napsala tak trochu omylem. "Přijeli jsme domů a já začala psát knihu o mamince. Vypsala jsem v ní všechno dobré i zlé, radost i bolest a taky, jak to chodí v životě matčině. Vypsala jsem, jak jsme maminku zlobívaly a co trpkých chvil a rozpaků jsme jí způsobily. A když jsem celou knihu napsala a předčítala, všichni jsme viděli, že se mi to nezdařilo. V knize bylo tolik drobných příhod dětí a jejich darebností, že nebyla to kniha „Maminka“, ale určitě „Gabra a Málinka“. Nebyla jsem ráda. Chtěla jsem knihu napsat mamince k sedmdesátinám a měla oslavit její práci, jakožto práci všech dobrých českých maminek. Mně se to nepovedlo. Snažila jsem se knihu přepracovat, ale nebylo to nic platné. Dcerky, darebné dcerky Gabra a Málinka, už tu byly a nedaly se zahnat. Chtěly do světa, mezi děti, a tak jsem jim dala své požehnání. Co mne hřeje je, že láska k mamince a láska mateřská knihu posvěcuje. Mamince je věnována a udělala jí mnoho radosti."
A tak jsou Gabra s Málinkou tady a ve Štítné na ně nezapomínají. V knihovně tu najdete maličké muzeum, které je plné hřejivých vzpomínek. Najdete tu fotoalba, kde jsou obě dvě jako malá děvčátka, jako dospělé slečny i jako staré paní. Je tu orlíček z lékárenských vah, u kterých Málinka pracovala. Jsou tu všechna vydání knih a především se tudy prolíná životní příběh Gabry, Málinky i všech, kteří jim byli blízcí.
Zastavte se na chviličku ve Štítné, stavte se do muzea a projděte se k Járku u bývalé školy, kde Gabra s Málinkou vyrostly. To, co tady uvidíte je radost ze života a dětský svět, nad kterým jakoby neexistovala mračna.
Akce je realizována v rámci projektu Objevujeme Zlínsko a Luhačovicko za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
Jak a kdy se můžete podívat do Baťovy vily? Kde ji najdete a co se uvnitř pořádá? Poznejte vilu továrníka Tomáše Bati, která stojí jen kousek od baťovské továrny ve Zlíně.
Pokud fandíte oranžovým barvám. Baťovské bydlení má neuvěřitelné genius loci. Přijeďte ho zažít sami. Začínáme v Infopointu!
Hledáte tip na výlet z dětmi? Rozhodně zkuste Zoo Lešná, ale schovejte si dost sil i na zámek Lešná. Nádherné místo plné pokladů a tajemství.
Kabinet Dušana Jurkoviče, skvěle zpracované výstavy a výborné publikace. To je ve zkratce Muzeum luhačovického Zálesí v Luhačovicích. Stojí za to!
Pokud chceš vědět, jak vznikají filmy. Čtyři patra filmové historie. Týrlová, Zeman, Klos, Pinkava. Ale taky mladá animace a skvělé kafe.
Zlínský streetartista, který o sobě prohlašuje, že už streetartistou v důchodu. Pendluje mezi Zlínem a Indonésií, jeho odkaz ve veřejném prostoru je na obou stranách zeměkoule nepřehlédnutelný.
Pokud chcete opravdu znát historii regionu. Legendární učitel národů a nalívárna plná informací o regionu. JAKUB v Uherském Brodě.
Tentokrát to nebude žádný turistický cíl. Povídali jsme si s Pepou Michálkem. Ředitelem hotelu, frontmanem kapely a tátou v jedné osobě.
Místo, kam rozhodně musíte zajít. Pečlivě připravený a krásný Kabinet Dušana Jurkoviče je tu i pro děti.
Gabra a Málinka. Pamatujete si ty dvě nezbedné cérky z nějaké valašské vesnice? Pojďte se s námi vydat za jejich osudy přímo do Štítné, kde spolu u Járku vyrostly.