Muzeum luhačovického Zálesí je vcelku nenápadně umístěno v Městském kulturním domě Elektra v Luhačovicích. Najít ho a navštívit ale rozhodně stojí za to. Najdete tu perfektně připravené výstavy, které budou bavit dospělé i děti, mají tu Kabinet Dušana Jurkoviče a taky spoustu publikací, které stojí za to přečíst, jestli se chcete něco dozvědět o Luhačovicích.
Muzeum v Luhačovicích zakládal v roce 1918 etnograf Antonín Václavík, který se oblasti Luhačovického Zálesí věnoval rozsáhlou publikaci, a především mnoho let výzkumů, badatelství, sběratelské a muzejní činnosti. Muzeum se po Luhačovicích několikrát stěhovalo, dokud nezakotvilo v už zmíněné budově Elektry.
Vyplatí se sem zajít jak za stálou expozicí nazvanou Kabinet Dušana Jurkoviče, která vám podrobně představí jeho velkorysou představu přestavby lázeňského areálu a řadu nerealizovaných projektů, stejně jako řadu předmětů lidové tvořivosti, výšivek a krojových součástek, ze kterých sbíral inspiraci pro své kouzelné dřevěné stavby. Součástí kabinetu je i virtuální průlet Luhačovicemi, jak by mohly vypadat, kdyby se podařilo dokončit jeho plány na dostavbu lázeňského areálu. Skvělý zážitek.
Kromě stálé expozice tu pravidelně najdete i skvěle připravené výstavy, které se věnují tradicím (třeba výstava plná masopustních masek a zvyků doplněná historickými fotkami i maškarním fotokoutkem), úžasným kapitolám z dějin Luhačovic, architektuře nebo osobnostem, které své jméno spojily s lázeňským městečkem. A nebojte, žádná zaprášená vitrína vás tu nečeká. Výstavy Muzea Luhačovického Zálesí jsou barvité, nápadité, hravé a plné nadlhedu i poučení.
Často k nim vznikají také doprovodné publikace, které patří k tomu nejlepšímu, co o lázních seženete. Naší oblíbenou jsou třeba Příběhy domů a vil, podle kterých chodíme na architektonické procházky Luhačovicemi. Výborná je ale také kniha Luhačovické kuchyně, která se věnuje zámeckým, lázeňským i městským pochoutkám, která v Luhačovicích během posledních staletí přišla do módy. Můžete si prolistovat Luhačovický uličník a spoustu dalšího čtení, které vám dovolí nahlédnout do historie lázeňského městečka zase trochu jinak.
Návštěvu Muzea luhačovického Zálesí vřele doporučujeme, protože je povětšinou výjimečným zážitkem. Otevře vám oči, rozjasní mysl a pomůže zamilovat se do Luhačovic trochu hlouběji.
Muzeum luhačovického Zálesí patří pod Muzeum jihovýchodní Moravy, které najdete ve Zlíně. I jeho návštěvu doporučujeme. Sídlí v baťovské továrně a jeho expozice jsou fantastické.
Jak a kdy se můžete podívat do Baťovy vily? Kde ji najdete a co se uvnitř pořádá? Poznejte vilu továrníka Tomáše Bati, která stojí jen kousek od baťovské továrny ve Zlíně.
Pokud fandíte oranžovým barvám. Baťovské bydlení má neuvěřitelné genius loci. Přijeďte ho zažít sami. Začínáme v Infopointu!
Hledáte tip na výlet z dětmi? Rozhodně zkuste Zoo Lešná, ale schovejte si dost sil i na zámek Lešná. Nádherné místo plné pokladů a tajemství.
Pokud chceš vědět, jak vznikají filmy. Čtyři patra filmové historie. Týrlová, Zeman, Klos, Pinkava. Ale taky mladá animace a skvělé kafe.
Zlínský streetartista, který o sobě prohlašuje, že už streetartistou v důchodu. Pendluje mezi Zlínem a Indonésií, jeho odkaz ve veřejném prostoru je na obou stranách zeměkoule nepřehlédnutelný.
Pokud chcete opravdu znát historii regionu. Legendární učitel národů a nalívárna plná informací o regionu. JAKUB v Uherském Brodě.
Tentokrát to nebude žádný turistický cíl. Povídali jsme si s Pepou Michálkem. Ředitelem hotelu, frontmanem kapely a tátou v jedné osobě.
Místo, kam rozhodně musíte zajít. Pečlivě připravený a krásný Kabinet Dušana Jurkoviče je tu i pro děti.
Gabra a Málinka. Pamatujete si ty dvě nezbedné cérky z nějaké valašské vesnice? Pojďte se s námi vydat za jejich osudy přímo do Štítné, kde spolu u Járku vyrostly.