Když se v roce 1804 začal zámek Lešná stavět, nejspíš nikdo nečekal, že ho čeká tak slavná historie. Původně letní sídlo rakouského šlechtického rodu Seilernů si oblíbil syn František, čtvrtý v generaci tohoto rodu. Ten mu vdechl dnešní pohádkovou podobu s věžičkami, arkýři, balkony, schodišti, stříškami a korouhvičkami, která se uchovala dodnes. To, jak zámek vypadal zvenčí, však není všechno. Uvnitř to bylo přepychové sídlo s tekoucí vodou, ústředním topením, elektřinou a splachovacími záchody. To vše v době, kdy Baťa teprve zakládal obuvnickou dílnu a zaměstnával první domkáře z chaloupek v okolí Zlína.
Jedinečný zámek jezdili obdivovat nejen šlechticové z celé Moravy, Čech a Uher, ale také děti, které přicházely na prohlídky parku, obory nebo unikátní elektrárny, jaké široko daleko nebylo. Že by právě tady vznikly základy budoucí zoo? To, čím je dnešní zámek tolik zajímavý, přinesl do Lešné Františkův syn Josef. Cestovatel, botanik a zoolog nejenže rozšířil zvířenu v zahradě o antilopy, pštrosy nebo orly, ale také sem přivezl řadu artefaktů z cest po světě. Mezi nimi mumii mláděte krokodýla, lidské ruky nebo dětské hlavičky, které dnes můžete vidět ve Velké zámecké knihovně.
A ta je opravdu plná unikátů. Představuje nám je Světlana Divilková, která na zámku vede expozice. Ani nevíme jak, ale najednou strkáme hlavu do vyřezávané truhly, abychom si čichli, jak voní prastará vyřezávaná truhla ze santalového dřeva, nebo nevěřícně saháme na sto let starou „pláštěnku“ čínského rolníka vyrobenou z rýžové slámy a rákosu.
Světlana Divilková nám taky popisuje, co na zámku plánují pro letošní sezonu: „Chtěli jsme prohlídku trochu ozvláštnit především dětem. Pro školy tu tak máme připravený animační program na téma etikety na zámku, kde si budou moct vyzkoušet zámecké stolování nebo oblékání. Po zámku taky putujeme s postavou malého Josefa Seilerna, který se časem proslavil jako cestovatel, a který dětem zámek představujeme dětskýma očima.“
Je vidět, že jí zámek přirostl k srdci, stejně jako rod Seilernů, jehož osudy dodnes mapuje. „Nedávno mi volal nějaký pán, že by chtěl přijít na prohlídku zámku se skupinou,“ vypravuje nám v Dámském salonku. „Začala jsem mu vysvětlovat, kolik stojí vstupné a kdy mohou přijet, ale přerušil mě, že se jmenuje Seilern a že by na Lešnou rád přivezl skupinu lesníků. Když tu pak byli, bylo zvláštní sledovat, jaký má vztah k zámku a některé předměty důvěrně znal, protože třeba patřily k věnu jeho rodičů.“
Až se vypravíte do zoo, šetřete si síly také na návštěvu unikátního zámku, který kolem dokola nemá obdoby. Najdete tu nejen úžasné interiéry, artefakty z celého světa nebo zámeckou kapli s nádhernými vitrážemi, ale také třeba dvě stě let starou koupelnou s vířivkou. A nebojte se s sebou vzít i děti. I ti nejmenší caparti budou nadšení. A pokud náhodou ne, můžete je vzít k rejnokům, kteří mají pavilon přímo naproti zámku. Jsou hraví a můžete je krmit nebo hladit. Ale o tom zase příště.