Závrší - karpatský trojlístek živých tradic

Třem vesnicím, které se na sebe tisknou tak těsně, jako by je měl někdo přes noc roztrhnout, se neřekne jinak než Závrší. Návojná, Nedašov a Nedašova Lhota leží těsně u hranice se Slovenskem a je to kout Bílých Karpat, který si dokázal uchovat neuvěřitelné množství živých tradic.

Díky kopcům Cigán, Kaňůr, Radošín a Potecký vrch byly tyhle tři dědiny vždycky trochu odtržené od okolního světa a možná právě jejich sevření v úzkém údolí jim dovolilo zachovat tu příběhy a tradice staré stovky let. Kromě toho, že stojí za to projít se nádhernou přírodou plnou trnkových sadů, jalovcových strání a luk, které se táhnou až za obzor, neměli byste si nechat ujít některé z akcí, které místní provází celým rokem.

Závrší

A že je takových akcí nepočítaně. Na Nový rok vesnice obchází chlapci, kteří jdou na návštěvu za svou milou. Ta už je čeká s koláčem, který pro ně upekla, a který chlapec obřadně nakrojí. Načínání koláče tak má svou starou symboliku. Po Novém roce následují Tři králové, po nich fašanky s masopustním průvodem. Na Velikonoce tu šesťáci a sedmáci obchází coby klepáči a zastávají práci zvonů, které odletěly do Říma.


Zajímá vás víc? Mrkněte na pořad České televize Hranice v srdci, kde o Závrší mluví rodák a patriot Aleš Naňák. 


Závrší

O Velikonocích se tu taky každý místní hospodář obává rána po noci z Bílé soboty na Velikonoční neděli. Dříve totiž mládež z rozjařenosti nad tím, že už končí půst, věšela na stromy střepy kameninových hrnců a jiných drobností. Zavěšování zelňačky, jak se zvyku dodnes říká, se postupem času proměnilo v drobné taškařice, které místní mládež provádí na dvorech domů. Mezi památné výkony patří třeba rok, kdy skupinka mladíků v naprosté tichosti v noci rozmontovala žebřiňák, vynesla ho na střechu stodoly a tam ho zase nepozorovaně složila dohromady. Majitel žebřiňáku určitě nevěděl, jestli se smát nebo plakat.

Závrší

Na Závrší jsou pyšní i na své čerty. Ti obchází vesnici s Mikulášem, na hlavách mají „larvu“ neboli masku s rohy, oblečení jsou do ovčích kůží, vyšívaných kalhot a vysokých bot. Po nich jsou na řadě Lucky, které v bílých maskách s dlouhými zobáky klepou na okna chalup a dokáží vyděsit nejen děti.

O zvycích a tradicích, o chalupách a kopcích v okolí by vám snad dokázal povyprávět každý Závršan. Jestli vás lákají příběhy, které tu potkáte na každém kroku, zastavte se tu třeba o Vánocích na živý betlém nebo o fašankách, kdy vás tu určitě počastují kalíškem slivovice a něčím dobrým.

A jestli budete mít cestu na Brumovský hrad nebo na Královec, naplánujte si procházku i na louky na Závrší. Krásný výhled do krajiny a kvetoucí louky tu čekají jenom na vás.

  • Závrší - karpatský trojlístek živých tradic

V okolí také najdete