Podívat se do vesmíru v Uherském Brodě

Jak velké je Slunce? Proč Měsíc svítí? Jak daleko je to na nejbližší hvězdu? Z čeho jsou hvězdy? Nám dospělým už tyhle otázky možná nebloudí hlavou, ale pro děti je to veliká záhada. Vysvětlit jim nezměrnou velikost vesmíru nebo Slunce je možná trochu oříšek. Udělejte si ale výlet do Uherského Brodu, místní planetární stezka vám s tím pomůže. A z digitálního planetária budou nadšené nejenom děti, ale taky dospělí.

Planetární stezka začíná hned u nádraží. U prvního zastavení se dobře rozhlédněte. Zatímco ostatní planetky jsou vytvořeny z žulových koulí, Slunce by bylo tak obrovské, že si musí vystačit s obrysem na zemi. Planetární stezka vám naživo předvede nejen to, jak velký je rozdíl mezi velikostí planet, ale také to, jak daleko od sebe vlastně jsou. Žádný obrázek na papíře to nikdy tak dobře nevystihne.planetární stezka uherský brodPlanety a vesmírná tělesa jsou na jednotlivých zastaveních vytvořeny z kamenů z celého světa. Ty jsou vybrány tak, aby co nejvěrněji připomínaly strukturu nebo barvu daného tělesa. Jednotlivá zastavení také naznačují poměrovou vzdálenost planet od Slunce. Uvidíte sami, jak titěrné vám budou některé planety připadat.planetární stezka uherský brodStezka vede až za město, kde končí panelem o hranicích sluneční soustavy. Co byste ale cestou rozhodně neměli minout, je Digitální planetárium. Najdete ho v Domě kultury jen pár kroků od náměstí. Nás tudy provázel člověk nejpovolanější. Hvězdář a orlojář v jedné osobě, pan Rostislav Rajchl. V rodině je už třetím hvězdářem v řadě a většinu vesmírných projektů má v Uherském Brodě na svědomí právě on. A že je i orlojářem? Inu, každý čtvrtek totiž chodí natahovat orloj na radnici. Ale o tom si povíme někdy jindy.planetární stezka uherský brodV planetáriu se zaboříte do sedačky a nad hlavou se vám roztančí hvězdy a souhvězdí, dozvíte se něco o planetách, o vesmírných tělesech i o cestách do vesmíru. Mezi hvězdami nad vámi se odehrává jedno velké dobrodružství, proti kterému jsme my, lidé, jen drobounkou částicí prachu ztracenou v čase.Planetárium Uherský BrodPlanetární stezka i planetárium jsou i pro menší děti, které už tuší něco o tom, že na nebi v noci svítí hvězdičky. Projděte se mezi barevnými planetami a nechejte na sebe trochu zapůsobit tu dechberoucí obrovitost známého vesmíru. 

Akce je realizována v rámci projektu Objevujeme Zlínsko a Luhačovicko za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj. 

  • Podívat se do vesmíru v Uherském Brodě
    Mariánské náměstí 2187
    Uherský Brod
  • 703 177 769
  • info@hvezdarnaub.cz

V okolí také najdete