Kam za kulturou, kde si doplnit hladinu kofeinu nebo proč se Zlín dřív jmenoval Gottwaldov. Kam chodí místní na pivo, kde mají nejlepší burgery a kam se dá pekně zašít a prolenošit odpoledne. Tohle všechno vám poví zlínská mapa USE-IT, kterou připravují místní.
Za zlínskou USE-IT mapou stojí tým mladých dospělých, kteří pochází ze zlínského kulturního a univerzitního prostředí. První verzi mapy dostali turisté do rukou už v roce 2018, od té doby se ale její podoba i obsah postupně proměňovaly. „Jedním z našich cílů je podpora slow turismu a udržitelnosti, v mapě se tak kromě tradičních tipů objevují doporučení na ekologické varianty dopravy, bezobalové obchody, lokální výrobce a další podniky s udržitelnou filozofií,” komentuje obsah mapy koordinátorka projektu, Jennifer Chlebková.
USE-IT mapy charakterizuje čtvercový formát a ilustrace, které ve zlínské mapě odkazují na významná místa a momenty ve městě. Své vlastní zážitky ze Zlína si mohou turisté zaznamenat do checklistu a z mapy se tak stává suvenýr, který jim bude připomínat příjemně strávený čas ve městě.
Samotná mapa se může kromě turistů hodit i studentům, nováčkům ale i ostříleným Zlíňákům, kteří se mohou se svým městem seznámit pohledem mladší generace, prolomit sociální bubliny a objevit nové vyžití, o kterém dosud neměli tušení. „S místními i turisty komunikujeme pravidelně i na našich sociálních sítích @useitzlin. Na Facebook a Instagram sdílíme doporučení na aktuální akce, nově vznikající podniky a další užitečné tipy ve Zlíně i okolí,” doplňuje Jennifer.
Koncept USE-IT mapy používá dnes na cca 50 evropských měst, v České republice se svou USE-IT mapou pyšní Praha, Brno a Ostrava. Třetí edice USE-IT Zlín vyšla v květnu 2023 a je k dispozici v české i anglické verzi. Mapu si mohou zájemci zdarma vyzvednout v Turistickém Informačním centru Zlín, umístěném v budově radnice, Krajském informačním centru ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU nebo v univerzitní galerii G18 u MHD zastávky Školní.
Baťovská trasa Zlínem aneb co rozhodně musíte vidět, abyste pochopili Zlín.
10+1 skvělých hudebních, výtvarných a designových festivalů na Zlínsku a Luhačovicku, které byste neměli propásnout.
Valašské Klobucko je místem, kde jsou tradice ještě pořád na denním pořádku. To nejkrásnější jsou možná mikulášské obchůzky, které se tu dodnes dodržují snad ve všech dědinách. Jak vypadají čertovské
Už podruhé vyšla ve Zlíně mapa lokálních tipů pro mladé (a duší mladé) cestovatele. Kromě Zlína se do evropského projektu zapojilo Brno, Praha a Ostrava.
Pokud miluješ art, miluješ Zlín. Pecky českého a slovenského výtvarného umění 19. až 21. století v baťovských kulisách. Art!
Jak probudit Šípkovou Růženku? Není to snadné, trvá to několik let a musíte si u toho hodně povídat s památkáři. Když se to ale povede, vznikne nádherné místo s lázněmi a nádherným ubytováním.
Takhle totiž chutná Zlín. V Obchodním domě voní Bistrotéka Valachy. Je plná místních delikates. Buď (chvilku) gourmet.
Sochy v krajině, dřevěné pozorovatelny, kaple z kovových plátů, které se houpou ve větru. V Šarovech roste Jiná krajina. Už jste ji viděli?
Hledáte opravdu výjimečný suvenýr ze Zlína? A co takhle skvělé, kvalitní ručně šité boty? Představujeme Vasky.
Ve Vizovicích vzniká něco jedinečného. Fo areálu firmy Koma Modular (tedy tam, kde se narodil) se přesouvá český pavilon z EXPO 2015 Miláno. Už brzy se na něj budete moci jít podívat.
Ano, wow. Tohle se hrozně povedlo. Jednak nádherný design crepérie na nové kolonádě, jednak jednoduchý koncept plný krásných detailů. Tleskáme, Salon de the.