Čertovské masky jižního Valašska jsou vůbec fascinující. Jen tady ve Valašských Klobukách mají čerti buď střapaté vlněné masky, čertovské kožešiny s velkými rohy nebo masky dřevěné vyřezávané a strašidelné. Každý čert má ale kolem pasu dlouhý řetěz ověšený ovčími zvonci, který při chůzi nebo běhu rachotí a vydává všeobecně velký rámus. V ruce nechybí vrbová metla, kterou tady čerti prohání kluky výrostky, kteří je “chodíja provokovat”.
V okolních obcích se dodnes dochovaly masky starodávné a velmi, velmi valašské. A tak byste tu na tradičním Mikulášském Jarmeku mohli potkat čerty z Nedašova v bílých ovčích kožešinách, s vyplazenými jazyky a mladými jalovci přes rameno. Mohli byste tu potkat lačnovské čerty v majestátních beraních kůžích nebo čerty ze Štítné nad Vláří s dřevěnými maskami. Na svých pohlednicích je ostatně zachytil pan Lörinc z Nedašova.
K mikulášské družině však patří také maska smrtky nebo pestrobarevného laufra ověšeného pentlemi. A samozřejmě také sám Mikuláš a andělé, kteří konejší děti, které se huňatých čertů bojí. A můžu vám říct, že když kolem vás proletí deset chlapů v ovčích kůžích s obrovskými rohy, řinčením zvonců a řetězů, řevem a maskami na hlavách, nemusíte být ani velký hříšník, aby se vám rozklepala kolena.
Ve Valašských Klobukách každoročně pořádají Valašský mikulášský jarmek. Sejdou se tu nejenom mikulášské družiny a všichni čerti jižního Valašska, ale taky řemeslníci, výrobci, perníkáři, muzikanti a vůbec “všeci ludé”, aby společně zažili mikulášský víkend. Je to kouzelná akce a doufejme, že se na ní brzy společně potkáme. Už proto, aby i mladí čerti věděli, jak se to dělá a jak je důležité udržovat tradice.
Baťovská trasa Zlínem aneb co rozhodně musíte vidět, abyste pochopili Zlín.
10+1 skvělých hudebních, výtvarných a designových festivalů na Zlínsku a Luhačovicku, které byste neměli propásnout.
Valašské Klobucko je místem, kde jsou tradice ještě pořád na denním pořádku. To nejkrásnější jsou možná mikulášské obchůzky, které se tu dodnes dodržují snad ve všech dědinách. Jak vypadají čertovské
Už podruhé vyšla ve Zlíně mapa lokálních tipů pro mladé (a duší mladé) cestovatele. Kromě Zlína se do evropského projektu zapojilo Brno, Praha a Ostrava.
Pokud miluješ art, miluješ Zlín. Pecky českého a slovenského výtvarného umění 19. až 21. století v baťovských kulisách. Art!
Jak probudit Šípkovou Růženku? Není to snadné, trvá to několik let a musíte si u toho hodně povídat s památkáři. Když se to ale povede, vznikne nádherné místo s lázněmi a nádherným ubytováním.
Takhle totiž chutná Zlín. V Obchodním domě voní Bistrotéka Valachy. Je plná místních delikates. Buď (chvilku) gourmet.
Sochy v krajině, dřevěné pozorovatelny, kaple z kovových plátů, které se houpou ve větru. V Šarovech roste Jiná krajina. Už jste ji viděli?
Hledáte opravdu výjimečný suvenýr ze Zlína? A co takhle skvělé, kvalitní ručně šité boty? Představujeme Vasky.
Ve Vizovicích vzniká něco jedinečného. Fo areálu firmy Koma Modular (tedy tam, kde se narodil) se přesouvá český pavilon z EXPO 2015 Miláno. Už brzy se na něj budete moci jít podívat.
Ano, wow. Tohle se hrozně povedlo. Jednak nádherný design crepérie na nové kolonádě, jednak jednoduchý koncept plný krásných detailů. Tleskáme, Salon de the.