Valašské Klobouky: krásný kout Bílých Karpat

Jaro klepe na dveře a když počasí láká k procházkám, jen těžko mu chceme odolávat. Tentokrát pro vás máme tip na jednodenní výlet do koutu Bílých Karpat, na Valašské Klobucko. Přírodní scenérie v okolí Valašských Klobouk jsou totiž ve spojení s místními farmami a jejich výrobky v bio kvalitě neodolatelné. Jak si výlet naplánovat? Čtěte dál.

Památková zóna: za poklady Valašských Klobouk 

Na říčce Broumovce leží 40 km od Zlína městečko Valašské Klobouky, jehož prohlídku můžete zahájit v místní památkové zóně, jejíž cenné objekty najdete na náměstí a v jeho těsném okolí: v budově Staré radnice a Červeného domu objevíte ukázky tradičních řemesel a získáte vhled do historie valašskokloboucka. Zcela unikátní je také Bratmannova vila, která byla první secesní stavbou v ČR a kterou projektoval Hubert Gessner, jeden z nejvýznamnějších architektů střední Evropy 20. století, taktéž rodák z Valašských Klobouk. Při prohlídce nezapomeňte ani na skupinku roubenek, které se dochovaly z 18. století: Janíkova dřevěnice, Pivečkova dřevěnice, Dřevěnice Kosenka a Pechancova dřevěnice. O původu budov a další zajímavosti se dočtete na přívětivém klobouckém webu i v mobilní aplikaci Valašské Klobouky (dostupná zdarma pro Android i iOS), která vám bude při procházení města neocenitelným průvodcem.

Královec: naučná stezka a krásné výhledy 

Z centra města se po červené značce vydejte na rozhlednu Královec, turisty nejoblíbenější bod zájmu v okolí. Čeká vás zhruba 1, 5 km dlouhá naučná stezka, která vás dovede až k 21, 5 m vysoké dřevěné rozhledně. Posledních pár schodů vyběhnete jako nic a před vámi se rozprostře výhled na Vizovické i Vsetínské vrchy i na Klášťov, o kterém jsme se zmiňovali v minulém článku Velikonoce ve Vizovicích.

Rozhledna Královec (foto: Roman Sehnal)

Ekofarma Javorník: místo, kde čas nespěchá

Kousek od Valašských Klobouk, ve Štítné nad Vláří, najdete místní chloubu - Ekofarmu Javorník, kolem které se na loukách pase na 200 stračen. V nádherné krajině Bílých Karpat tu vznikají sýry a mléčné výrobky v bio kvalitě, špaldové a pšeničné pečivo, které sbírá ocenění napříč celým trhem. Víc o ekofarmě hledejte na blogu Zlínska a Luhačovicka v článku Ekofarma Javorník - místo, kde čas nespěchá. Určitě si umíte představit tu oázu klidu, ze které si doporučujeme přivézt vynikající bio hermelín v TOP kvalitě nebo právě zmíněné špaldové tyčinky. Důležité pro vás je vědět, že podniková prodejna na farmě bývá o víkendech zavřená. Ale nebojte, není problém sehnat produkty kdekoli v okolních prodejnách.

Ekofarma Javorník a její bio hermelín

Cyrilovy bramburky: pozor, jsou vysoce návykové

Nejen bio sýry a přírodou se Bílé Karpaty proslavily. O slavičínské firmě Krajči už jsme také psali, takový poklad našeho regionu jsme si rozhodně nemohli nechat ujít. Celý článek si přečtete na blogu. Cyrilovy brambůrky se vyváží do celé republiky a musíme upozornit na to, že oblíbená horčicová příchuť je tak trochu návyková. Ochutnejte sami.

Oblíbené Cyrilovy brambůrky

Sušírna Vlachovice: do čajů i do koupele

A pokud jste příznivci voňavých čajíků a bylinek, zastavte se k do Vlachovicích k Fryzelkům, kteří tu zrekonstruovali starou sušírnu a teď v ní suší ovoce a bylinky pro Luhačovické hotely, do restaurací i pro sebe. A pozor, jejich sušírna rozhodně není ve Vlachovicích jediná. Se spolkem Dokopy se totiž postarali o to, aby ve Vlachovicích a okolí našlo svou novou historii sušíren hned 8. Bylinky do čajů, do koupele, do šampónů i na talíř - prostě jen zavřete oči, přivoňte si a nezapomeňte si vzít s sebou svůj vlastní kousek ze srdce jižního Valašska.

Sušírna Vlachovice

 

  • Valašské Klobouky: krásný kout Bílých Karpat

    Valašské Klobouky

V okolí také najdete