Pěšky zlínskými Baťovými závody: vyrážíme do ocelového města

Projděte si s námi zlínský tovární areál, který dodnes zrcadlí dobu, která ze zlína udělala srdce obuvnického impéria baťů. Dejte si kávu v bývalé továrně, prohlédněte si unikátní architekturu nebo se zatoulejte do hlubin dosud funkčních továren a fabrik.

  • Cíl: Baťův mrakodrap
  • Start: Kavárna Továrna
  • Délka trasy: 3 - 8 km
  • Doba výletu: 1 - 4 h
  • Doporučujeme milovníkům architektury, industriálního stylu a příběhu rodiny Baťa. 
  • Místa zájmu: Areál Svit (Baťovy závody), Baťův mrakodrap 21, Pojízdná kancelář J. A. Bati ve výtahu 21. budovy, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně
  • NÁŠ TIP: Můžete se držet hlavní silnice, nebo se, jako my, vydejte bočními uličkami a průchody a objevte vlastní cestu zlínským areálem. 
  • NÁŠ DRUHÝ TIP: Jestli jste přijeli autem, využijte parkoviště u Obchodního domu nebo přímo v továrním areálu na Vavrečkově 5262 (vedle Baťova institutu). 

Na periférii areálu narazíte na pulzující moderní vizáž se slušným výčtem designových kaváren, restaurací, barů a dalších podniků. Tady určitě stojí za návštěvu kavárna Továrna, která asi nejlépe odráží vizáž a filozofii celého areálu v širší koncepci. Odtud už jdete přímo do víru industriálního srdce bývalých Baťových závodů.


Kde začít? Přece v Baťově mrakodrapu v budově č. 21! Najdete tu pojízdnou kancelář ve výtahu, 8. etáž, ve které sídlili ředitelé Baťových závodů, je tu páternoster, rychlovýtah a na střeše terasa s kavárnou a s výhledem na celé město. 


Svit Zlín tovární areálJe to ocelové město rozkládající se na ploše 65 ha plné přetlakové páry, mihotu lidí a procesu. I tak tu ale stále naleznete plno zapomenutých zákoutí, opouštěných míst a kolejí, co pamatují největší rozmachy Baťova impéria z počátcích 20 století. Baťa architektura zlínPřestože je areál z vetší části veřejnosti nepřístupný skrze soukromý sektor, rozhodně se bude na co dívat. Budete mít možnost více porozumět konceptu a nadčasovosti tohoto unikátního díla, který ve své největší slávě zaměstnával více než 29 000 zaměstnanců.Baťův mrakodrap výhled ZlínJe to výlet zpět s velkým skokem dopředu – vidět část místa v mapě odevzdané historii a následně proměněné ve funkční stroj moderního města v urbanistický celek. Vize a skutečnost areálu v kontextu dějin napříč politickým uskupením vdechlo tomuto místu charakteristický vzhled a mýtus o neuskutečněných ideálech a velkých očekávání. Brick city Baťa architecture

Kde jíst

Na kávu vás určitě pošleme do nové kavárny Jedním tahem, která leží v samém srdci areálu, nebo do již zmíněné kavárny Továrna

Co se oběda týče, pár kroků od továrního areálu stojí nově zrekonstruovaný Obchodní dům a v něm najdete Bistrotéku Valachy, kde je jídlo vždy gurmánským zážitkem. 

Co ještě vidět? 

Rozhodně nesmíte minout 14 | 15 Baťův institut ve dvou rekonstruovaných továrních budovách. Sídlí tu Krajská galerie výtvarného umění, Muzeum jihovýchodní Moravy s expozicí Princip Baťa a expozicí o cestách Hanzelky a Zikmunda, Knihovna Františka Bartoše i Red Brick Design Shop s lokální módou a designem. 

KDE SE ve zlíně a okolí UBYTOVAT?


Výlet připravil

Jan zainer

Mou inspirací je místo, kde žiju. Ačkoliv s rodinou milujeme cestování po světě, okolí Valašských Klobouk je místem, kde jsme vyrůstali a prožívali své první výlety. Je to místo, které utváří náš pohled na svět kolem nás, umění, design, kulturu a životní styl. 

Honza je designér, grafik a fotograf. Spolu se svou ženou Kristýnou Fuksovou tvoří skvělé věci, které můžete vidět na jejich Facebooku

 

 

  • Pěšky zlínskými Baťovými závody: vyrážíme do ocelového města

Štítky

V okolí také najdete