Courage: obchod s českou módou a designem

Za příběhem obchůdku s módou od českých návrhářů stojí Iveta Stavjaníková. Když ji přestala bavit práce prodavačky, vrhla se do vlastního podnikání a Zlínu teď představuje nadčasovou módu. V malé prodejní galerii na zlínském zámku najdete více než 200 designových kousků. Od triček, šatů a kalhot přes tašky a batohy až po šperky.

Nenápadná místnost hned za vstupní branou zámku nemá žádné výlohy, nenajdete tu poutače a reklamy. Courage si musí každý najít sám. Na první pohled malinká místnost pojmula kolem dvou stovek kousků oblečení, šperků nebo tašek. Najdete tu české značky Eiri, Leeda, Lote, Soolista, oblečení od Josefíny Bakošové, šperky Kláry Šípkové a řady dalších.

A jak Courage vůbec vznikla? To tak jednou Ivetě zavolala kamarádka Klára Holanová, která šije oblečení pod značkou Eiri, s tím, že by ráda prodávala své věci ve Zlíně. Marně pak společně pátraly po místě, kde by něco takového bylo možné. A protože tehdy Iveta jezdila ¾ hodiny denně trolejbusem do práce, měla dost času na to, nechat si v hlavě uležet plán otevřít vlastní malou galerii s českou módou.

V zámku tenhle obchůdek funguje teprve rok. Místo, kde dřív býval sklad barev a materiálu, musela Iveta doslova vydrhnout na kolenou, protože na podlaze, kde dnes září světlý mramor, dříve byly přilepené zátěžové koberce, pod okny stály zaschlé plechovky s barvami a v koutech rezavé nářadí.

Co mají šaty, šperky a doplňky z Courage společného? Hlavně to, že jde převážně o české výrobky, často z materiálů, které se vyrábí přímo u nás. Jsou jedinečné a nadčasové. Ať už jde o šaty, kalhoty, halenky, košile nebo třeba brýle značky Optiqa, které vychází z designu 80. let. Poznáváte je?

Tohle místo je prostě jiné. Málokdo sem přijde, aby za čtvrt hodiny odcházel s taškou plnou oblečení. Podle majitelky Ivety Stavjaníkové tu zákazníci (tedy hlavně zákaznice) stráví hodinu i víc. Prochází si modely, materiály a zkouší je kombinovat.

Ve Zlíně se i díky Courage pomalu zabydluje slow-fashion, tedy móda, která je lokální, minimalistická a kvalitní. Tričko tu sice nestojí 150 korun, ale můžete si být jistí dvěma věcmi. Že s vámi vydrží několik let a že je velmi nepravděpodobné, že ve stejném tričku potkáte večer ve městě dalších pět lidí.

 

a kde se ubytovat při objevování zlína a okolí?

Ve Zlíně a jeho okolí je tolik míst k navštívení. Jeden den rozhodně nestačí! Kde se tedy ubytovat?

Ve Zlíně:

  • Hotel Tomášov - hotel s pozoruhodnou baťovskou historií, unikátní architekturou, luxusním interiérem, kvalitními službami a výhledem na Zlín. Náš tip: V létě si na venkovní terase můžete užíjt skvělou gastronomii nebo letní kino.
  • Hotel Lázně Kostelec - jen kousek od Zlína se nachází ráj odpočinku a relaxace. Náš tip: Hotel je skvělým výchozím bodem pro výlety do přírody. V létě určitě oceníte skvělé venkovní koupaliště nebo možnosti golfu.

Nebo se ubytujte kousek od Zlína v nádherných lázeňských Luhačovicích! Mezi naše nejoblíbenější ubytování patří:

Ve Slavičíně:

 

  • Courage: obchod s českou módou a designem
    Soudní 1
    760 01 Zlín
  • 777 237 120
  • info@courage.cz

V okolí také najdete