Kaple sv. Antonína Paduánského ve Fryštáku

Vypadá to, že o tomhle místě vědí jenom místní. V lokalitě Skalka, kde až do nedávna trčelo na vršíčku nad městem pár oblých balvanů, vyrostla útlá kaple. Je celá z cihel, korunuje návrší Skalky a nic se o ní nedozvíte. Nebo ano?

Skalka je nevysoké návrší nad městečkem Fryšták. Dá se odtud dohlédnou až na zlínské domky, ale také do Štípy nebo na kopečky za Malenovicemi. Kdo se k výhledům otočí zády, možná mezi stromy rozezná lomenou střechu kaple, která na podzim jinak docela splývá s barevným listím.

Kaple Sv. antonína paduánského

Kaple, postavená z červených cihel, což je náš oblíbený zlínský materiál, není na první pohled nijak výstřední. Válcovitá stavba, na jejímž plášti se strmí cihlové kříže. Připomíná trochu věžičku, trochu komín, ale v obou případech na první pohled upoutá.Svým objemem nijak nenarušuje okolní skalky. Naopak je malebně doplňuje, jako by tu stála odjakživa. A přitom je tu sotva rok. Arcibiskup Jan Graubner ji posvětil 27. listopadu roku 2019. A to je skoro všechno, co se o kapličce dá v celém širém internetu najít.

Kaple sv. Antonína Paduánského ve Fryštáku

Vypadá to, že architektem by mohl být Zdeněk Rothbauer, jisté je, že investorem je Antonín Zátopek, podnikatel a patriot, který kousek odtud v 90. letech stavěl první domy. Antonín Zátopek v listopadu letošního roku zemřel, ale dílo, které tu po něm zůstalo, je nadčasovým kusem skvělé sakrální architektury.

Kaple sv. Antonína Paduánského Fryšták

Každopádně tohle místo navštivte. Uvidíte nádherný kus krajiny, můžete si dát svačinu na skalách a nechat na sebe působí jedinečnou architekturu, která dotváří starobylého ducha tohoto místa.

 Akce je realizována v rámci projektu Objevujeme Zlínsko a Luhačovicko za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj. 

  • Kaple sv. Antonína Paduánského ve Fryštáku
    Ke Skalce
    76316 Fryšták

V okolí také najdete