"Na památku těm, co úmornou prací přetvářeli tuto krajinu, v úrodné pruhy polí, v hranice úzkých mezí, v řady třešní, jabloní a trnek, na památku těm, co vyjezdili tento úvoz, co vyšlapali tuto cestu. "
Tak začíná náš dnešní příběh. Příběh o komponované krajině uprostřed polí a remízků. Takové, jakou ji znali naši předci. Od roku 2007 se v Šarovech, Lhotě, Salaši a Bohuslavicích objevují na mezích a stráních zvláštní objekty. Občas nejsou na první pohled ani vidět. Na ten druhý zjistíte, že jsou to výjimečné architektonicko-umělecké počiny, jejichž cílem je vrátit člověka do krajiny.
Křížová cesta Pavly Kačírkové v Šarovech vede starou polní cestou
Možná se může zdát, že člověka je v krajině až moc. Zabrali jsme si ji skoro celou pro sebe a nenechali skoro nic včelám, zajícům ani jelenům. Spolek "jinákrajina" však vrací do přírody člověka pěšího, nemotorizovaného a nemechanizovaného. Jako první tu v roce 2008 vznikla křížová cesta, která vede starým neudržovaným úvozem. A právě slova, která stojí na začátku článku, tuto cestu uvozují. Je to jedna z mála pěších spojnic obce s okolními poli a krajinou. Autorkou křížové cesty je přerovská rodačka Pavla Kačírková, jejíž instalace, sochy v krajině a projekty nás fascinují svou geniální jednoduchostí.
Dovnitř betonových křížů můžete vstoupit a zažít zvláštní pocit
Betonové kříže lemují starý sad vinoucí se mezi poli. Stojí tu nenápadně, přestože jsou to pořádné kusy betonu. Vstoupit dovnitř nektěrého z křížů a rozpřáhnout ruce navozuje zvláštní pocit zranitelnosti. Je to postojem nebo vzpomínkou na biblické ukřižování? Vystoupáte-li starým úvozem nahoru a odbočíte po polním hřebeni doprava, dojdete k polním sochám, které křížovou cestu doplňují.
V polích nad křížovou cestou je hned několik instalací. Mezi nimi Sousoší Jana Ambrůze z roku 2015
Prvním zastavením je Sousoší 2015 Jana Ambrůze, vedoucího ateliéru Sochařství II. FAVU, VUT BRNO, které stojí zdánlivě uprostřed ničeho a s výhledem nikam. Jen kousek od nich, na poli u cesty tiše rezaví a žijí kovové pláty Kaple II. Pavly Kačírkové. Na obou objektech vás musí fascinovat jejich přímost a jednoduchost. Jak tvarová, tak materiálové. Vstoupit pod barevné stříšky Ambrůzovy kaple i mezi naklánějící se plechy Kaple II. jsou podobně zvláštní pocity, jak vstupovat do křížů na křížové cestě. O tom, jak a proč tu vznikly se dočtete na stránkách spolku jinákrajina.
Na stráních nad Šarovami vyrostly dvě kaple. Dívají se na sebe z protějších kopců. Autorkou je Pavla Kačírková
Na šarovských polích je krásné i to, že tu nejsou turistické značky a ukazatele. Autoři jakoby si instalace postavili v ústraní a sami pro sebe. Proto je najdou jen ti, kdo hledají, a kdo sem přichází s otevřenou hlavou a úctou. A přesně těm prozradíme, kde je další z objektů - dřevěný Poleh Jana Ambrůze z roku 2011. Stoupnete - li si mezi pláty Kaple II., kterou jste objevili cestou od křížové cesty, podívejte se dolů směrem k Šarovům. Vydejte se opatrně polem dolů tak, abyste měli kapli stále za zády. V křovinách a lesíčcích pod vámi narazíte na dřevěný objekt pozorovatelny Poleh.
Poleh původně vyrostl na odlesněné stráni.
Zpátky do vsi se můžete vrátit polními cestami kolem vás. Dávejte jen pozor, ať někomu zbytečně nešlapete po zahradě. Buďte poutníci v krajině.
Uvnitř to trochu houpe, ale je to úžasné místo
Komu byla tato procházka málo, může přidat ještě výlet ke Kapli I., kterou uvidíte, podíváte-li se na protější kopec, na který shlíží Kaple II. Jen o kousek dál, v Bohuslavicích, je zase Vyhlídka Samuela Šroma z roku 2018. Jiná krajina, to je výlet na celý den. Vezměte to autobusem ze Zlína nebo hradiště a vraťte se na Kudlov. Kolem Bistra U Dálnice to pak vezměte domů a užijte si jaro (léto, podzim, zimu) v krajině. Tak, jako kdysi.
Akce je realizována v rámci projektu Objevujeme Zlínsko a Luhačovicko za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
Milá a maličká kavárna přímo v srdci Tržiště Pod Kaštany ve Zlíně. Výběrová káva, dezerty, limonády a super místo na ranní start.
Tržiště Pod Kaštany je příjemně zrekonstruovaná tržnice v centru Zlína, kde najdete jak lokální pěstitele a výrobce, tak kavárnu s venkovním posezením a občas i foodtrucky s dobrotami.
Lehký a svěží winebar Winehood najdete ve Zlíně na Zarámí. Zajděte na skleničku naturálního vína, sendvič nebo sýry z lokálních farem i z vyhlášených evropských destinací.
Multimediální zážitkové muzeum map je na první pohled sice maličké, ale umí překvapit. Uvnitř najdete nejen spoustu věcí o mapách, ale také interaktivní mapové pískoviště nebo letecký trenažér.
Originální bistro, výjimečná kavárna. Malinká místnost, kde spolu hospodaří bratr se sestrou, vaří skvělou kávu a připravují úžasné dobroty. Rozhodně stojí za návštěvu.
Byznys kavárna v 23. budově zlínského továrního areálu s výbornou kávou, toasty a domácími dezerty.
Obchodní dům ve Zlíně, dříve známý jako Prior, dostal nového majitele, nový kabát i nové obchody. My zlíňácí jsme poslední dva roky napjatě sledovali, jak se mění. Teď je otevřeno, račte dál.
Otrokovická Freetime zóna obsahuje nejen pumptrack, ale také skatepark s překážkami, slackliny a nedaleké dopravní hřiště.
Jak a kdy se můžete podívat do Baťovy vily? Kde ji najdete a co se uvnitř pořádá? Poznejte vilu továrníka Tomáše Bati, která stojí jen kousek od baťovské továrny ve Zlíně.
Pokud chceš, aby fantazie byla zítra skutečnost. Princip Baťa. Staré je nové. Fenomén upcyclingu. Věčně mladé město. Zlín, boty a ty.
Pokud si ulítáváš na pravých úhlech. Opěrný systém, barevné vitráže, železobetonový skelet a město u nohou. Magické místo.
Pokud tě nudí klasické památky. Absolutní must pro fandy industriálu. Areál Svit, železo, cihly, sklo, design, upcycling. Top.
Udělejte si víkend ve Zlíně. Poznejte město s cihlovou továrnu v samém srdci, udělejte si piknik v parku nebo se projeďte páternosterem na vyhlídku. Co dělat ve Zlíně?
Pokud fandíte oranžovým barvám. Baťovské bydlení má neuvěřitelné genius loci. Přijeďte ho zažít sami. Začínáme v Infopointu!
Baťovská trasa Zlínem aneb co rozhodně musíte vidět, abyste pochopili Zlín.
14|15 Baťův institut, to jsou bývalé tovární haly předělané na knihovnu, galerii, muzeum, kavárnu a design shop. Právě tady byste měli začít při objevování Zlína.
Baťův mrakodrap - funkcionalistická správní budova v samém srdci Baťovských závodů ve Zlíně. Co všechno musíte vidět v 21. budově zlínského továrního areálu, kde si dát kafe na střeše mrakodrapu
Poznejte kolébku baťovského impéria i ostatní místa po celém světě, kde se prosadila značka Baťa. Provede vás nový turistický rozcestník Baťův region.
Tady tvoje duše pozná středověk. Možná to není nejlegendárnější hrad ever. Ale je to zašívárna uprostřed přírody. Klid.
Hrad Lukov patří k nejkrásnějším výletům u nás. Středověký hrad s dlouhou historií, občerstvení, krásná příroda a skvělá procházka v okolí Zlína.
Nenáročná procházka po nádherné Zoo Zlín je určená dětem i dospělým, mohou sem vozíčkáři i senioři. Nejnavštěvovanější místo ve Zlínském kraji a 3. nejnavštěvovanější turistický cíl v ČR.
Kde ve Zlíně poznat ševcovské řemeslo? Nakoukněte do jedné z budov Svitu, kde vzniká Centrum řemesel. Ševcovský hub, místo, kde se můžete učit a poznávat řemeslo.
Největší filmový festival pro děti každý rok probudí Zlín. Událost, kterou prostě musíte zažít, se jmenuje Zlin Film Festival. Jak si ho užít co nejlépe?
10+1 skvělých hudebních, výtvarných a designových festivalů na Zlínsku a Luhačovicku, které byste neměli propásnout.
Kavárna a bistro italského střihu, kam se s radostí vydáte na snídani, na skleničku, na odpolední kávu a dort. Bývá tu docela živo, ale jejich zahrádku v prosluněném ránu určitě vyzkoušejte.
Nově otevřená vila cestovatele Miroslava Zikmunda patří do souboru vil architekta Zdeňka Plesníka, které pro duo cestovatelů navrhl v 50. letech. Exkurze do druhé, Hanzelkovy vily si můžete objednat.
Super burgery, cheesy, buns, sendviče, saláty, hranolky, Asie i buchtičky s krémem. Prostě to, co se jim zrovna urodilo v hlavě. Comic Cone Food Truck ve Zlíně na Kvítkové. Otevřeno středa - sobota.
V Galerii Václava Chada ve Zlínském zámku vždycky narazíte na skvělou výstavu. Moderní umění zde prezentují čistě, neokázale, s důvtipem a elegancí.
Hledáte tip na výlet z dětmi? Rozhodně zkuste Zoo Lešná, ale schovejte si dost sil i na zámek Lešná. Nádherné místo plné pokladů a tajemství.
20+ nejkrásnějších kaváren a pražíren, kam můžete vyrazit na kávu ve Zlíně, Luhačovicích, Otrokovicích, Valašských Klobukách nebo Uherském Brodě.
Pokud chceš jen tak ležet uprostřed města. Moderní urbanismus v nejlepší formě. Relax na trávě u zapuštěných chodníků. Gahura, hurá.
Prohlídka s průvodcem po továrnách, Památníku T. Bati i moderním urbanismu Zlína? Tady je.
Funkcionalistický hotel ze 30. let. Kde jinde se ve Zlíně ubytovat než ve slavném Společenském domě? Dnes nese název Interhotel Zlín a stojí přímo v centru města.
Nejlepší wellness na Zlínsku a Luhačovicku. Kam vyrazit do sauny, vířivky, wellness areálu a nechat se hýčkat? Vyzkoušet nejkrásnější wellness ve Zlíně, Luhačovicích nebo Slavičíně.
Už podruhé vyšla ve Zlíně mapa lokálních tipů pro mladé (a duší mladé) cestovatele. Kromě Zlína se do evropského projektu zapojilo Brno, Praha a Ostrava.
Rozhledna nad Hostišovou stojí na krásném místě s velkorysým výhledem do krajiny. V těsné blízkosti najdete pitoreskní dětské hřiště i stánek s občerstvením. Tip na výlet na Zlínsku a LUhačovicku.
Bazény, koupaliště, jezera a rybníky - kam se jít vykoupat na Zlínsku a Luhačovicku?
Barumka! Největší rally podnik u nás se 100 posádek a 65 historickými vozy. 13 RZ po celém kraji a velký zážitek pro fanoušky rychlých aut. Tuhle atmosféru musíte zažít.
Pokud miluješ art, miluješ Zlín. Pecky českého a slovenského výtvarného umění 19. až 21. století v baťovských kulisách. Art!
Kam ve Zlíně pro lokální módu a design? Nové designové lahůdkářství najdete na Kvítkové. Je to obchod Quitkova, který vedou holky od značek SUTU Slow Fasion a Cover by Kateřina.
Fyzio Garden, to je masážní a relaxační studio přímo v centru Zlína. Exotické masáže rodilých Thajců nebo Khmerů a k tomu nádherné prostředí pro odpočinek. A dělají i rehabilitace.
Pokud chceš vědět, jak vznikají filmy. Čtyři patra filmové historie. Týrlová, Zeman, Klos, Pinkava. Ale taky mladá animace a skvělé kafe.
Designový obchůdek plný lokálních značek? Máme. Najdete ho ve zlínské knihovně v budově 14 | 15 Baťův institut. Super místo pro kvalitní oblečení i dárečky ze Zlínska.
Mezi hlavní činnost kanceláře patří zajištění podpory filmovým štábům, a to v oblastech produkce, volbě lokací, výběru regionálních dodavatelů nebo při jednání s místními úřady a institucemi.
Krajská galerie výtvarného umění zabírá pár pater 14 budovy zlínského svitu. Jedinečný prostor, který byste neměli minout za žádnou cenu.
Funkcionalistický evangelický kostel je chrámem i galerií v jednom.
Malá garážová galerie ve Zlíně GAG Zlín je místem pro neformální umění. A pro zážitky.
Pokud nechcete být na Zlín sami. Živý Zlín je komunita lidí, která dělá skvělé věci. V zámku, v Sadu Svobody, všude možně. Přidejte se.
Kafe na střeše Baťova mrakodrapu a ještě s výhledem na celé město? Máme! Jamai Cafe Baťův mrakodrap, to je káva z vlastní pražírny, dorty, limonády a úžasný výhled k tomu.
Vydejte se s námi do kostela ve Štípě, který tu stojí přes 400 let a má vám co vyprávět.
Útulný prostor, kde si můžete s kávovými profesionály pokecat nejen o kávě.
Kam na skvělou večeři? Kam zajít na skleničku a kde se ve Zlíně ubytovat? Odpoveď na tyhle otázky je Hotel Baltaci Atrium Zlín jen pár kroků od centra.
Místo pro odpočinek a procházku, to je nový biotop na Jižních Svazích ve Zlíně. Pojďte se sem zatoulat, stojí to za to.
Tomášov. Kdysi baťovská škola mladých mužů, dnes hotel s nádherným výhledem na celý Zlín
Takhle totiž chutná Zlín. V Obchodním domě voní Bistrotéka Valachy. Je plná místních delikates. Buď (chvilku) gourmet.
Že by v Malenovicích chyběla dobrá restaurace? Nesmysl, je jich tam hned několik. Pojďte s námi ochutnat burgery, fajitas a další dobroty do Dobrého hnízda.
Věřili byste, že jen pár kroků od centra Zlína se pálí exkluzivní slivovice? A že se tam pálí už skoro sto let? Pojďte s námi na kalíšek.
Nová kavárna Café Supréme v Malenovicích je klidné místo na kafíčko. A mají i venkovní hřiště pro děti.
Tak tohle je panečku prostor. Všude květiny. Všude. Kaktusy, monstery, draceny, tlustice a do toho skvělá káva, nějaké ty drinky a super místo pro práci, rande nebo večerní skleničku.
Skvělá káva, výborné domácí wafle a snídaně, k tomu příjemný interiér a obsluha, která se neustále usmívá. To je Kafec Zlínský.
Na špagety a Co Donut to je pěkná symbióza. Malé zlínské bistro, kde si dáte skvělé špagety ( i bezlepkové) a k tomu pořádný domácí donut!
Sochy v krajině, dřevěné pozorovatelny, kaple z kovových plátů, které se houpou ve větru. V Šarovech roste Jiná krajina. Už jste ji viděli?
Pokud jste občas tak trochu romantici. Romantická zřícenina ukrytá v Hostýnských vrších. Pro milovníky, romantiky, zašívání a výhledů.
Historie Lázní Kostelec se píše od 18. století. Už za Seilernů se tu léčily problémy pohybového ústrojí. Dnes tu jsou moderní lázně a hotel, kde se krásně odpočívá.
V lokalitě Skalka u Fryštáku, kde až do nedávna trčelo na vršíčku nad městem pár oblých balvanů, jsme našli, co jsme tu nečekali.
C O U R A G E klíčila současné majitelce v mysli asi jeden pár let při “běžném” zaměstnání, a pokaždé po setkáních s designéry a návrháři v Praze, dostávala myšlenka pomalu svůj tvar.
Hledáte opravdu výjimečný suvenýr ze Zlína? A co takhle skvělé, kvalitní ručně šité boty? Představujeme Vasky.
Lokální pražírny jsou teď velkým hitem a my z toho máme opravdu radost. Objevili jsme jednu docela malou pražírnu uprostřed starého továrního areálu. Zlínské Brick City Coffee.
Už jste byli s dětmi opravdu všude? Tak v dřevěné zoo jste ještě určitě nebyli. Najdete tu nejenom všechna možná zvířata s pacičkami, křídly, šupinami i tykadly, ale také třeba Sponge Boba.
Kostel z malé vesničky u Zlína patří 10 nejlepších staveb světa. Nechtěli byste ho vidět?
Tady se tančí, létá frisbee a cinkají sklenice s pivem a vínem. To je Park desetiletí v ČR.
Po stopách první dámy české architektury. Kongresové centrum, Galerie G18, rektorátu. Perly, které nechala zlínská patriotka doma.
Pivovárek vznikl v obci Sazovice ležící asi 10 km od Zlína. S ohledem na blízkost Zlína a jeho dříve těsné spojení s obuvnickým průmyslem, jsme také zvolili název našeho piva.