Fryšták s dětmi

Jen pár minut autem nebo busem od Zlína leží městečko Fryšták. Obklopené krásnou přírodou, klidně a malebné místo, kam si můžete vyrazit s dětmi. Zlínská matka Martina tu pro vás zmapovala všechna hřiště a místečka, kam vyrazit s dětmi.

Fryšták se dělí na 4 části - Centrum, Dolní Ves, Horní Ves a Vítová - a jestli ho celý chcete obejít pěšky dejte si na to minimálně celý den. Nebo rozdělte jednotlivé body na několik samostatných výletů či použijte k přesunu nějaký pojízdný prostředek. 

V Dolní Vsi se nachází soukromý lovný rybník Vylanta. Klidné okolí rybníka a pohled na vodní hladinu je pro mě v těchto dobách hotový balzám na duši. Při cestě k Vylantě se můžete zastavit na krásném přírodním hřišti - Motýlí louka. Jsou zde lanové a posilovací prvky, přírodní senzorický chodník, bylinkové záhonky nebo naše oblíbená kladková lanovka s pomou.


Hřiště Motýlí louka ve Fryštáku - Dolní vsi

Horní Ves nabízí také jak vodní plochu, tak hřiště. Podobně jako u sousedů “Dolnovesanů”, ale navíc ještě naučnou stezku nebo novodobou kapličku. “Na Žabě” (jak se tomuto rekreačnímu areálu v Horní Vsi říká) je pěkné, bohatě vybavené hřiště s pískem, skluzavkou, houpačkami, lanovými prvky i ohništěm, vodní nádrž nebo i místní hospůdka. Můžete se zde napojit na horní část Andrýskovy naučné stezky, která vás zavede do místních lesů, kolem krmelce i skautské osady (kde si můžete opéct špekáček), zahrádek až do místní části Fryštáku - Vítové.

Hřiště Na Žabě ve FryštákuHřiště Na Žabě ve Fryštáku - Horní vsi

Když si budete chtít zjednodušit a zkrátit cestu nebo se vyhnout dalšímu hřisti na trase naučné stezky ve Vítové, vezměte to od zahrádek u skatské osady po asfaltové cestě směrem do centra. Po zhruba 800 metrech cestu protíná opět naučná stezka vedoucí z Vítové, která vás buď zavede kolem motocrossové trati zpět “Na Žabu” nebo po dalších 300 metrech narazíte na novou kapličku sv. Antonína Paduanského na Fryštácké skalce. Od kapličky je to na Žabu necelý kilometr nebo do centra přibližně dva. 

 Kaple Sv. Antonína Paduánského ve Fryštáku

Kaple Sv. Antonína Paduánského ve Fryštáku

Když se při výletě do Fryštáku budete chtít někde občerstvit, zajděte třeba na náměstí do Pizzeria u Fíka, ke které patří zahrádka s posezením, hřištěm a trampolínou z druhé strany budovy. Podobné vybavení herními prvky můžete využít na zahrádce restaurace Continent. Když si vystačíte jen s kafem do kelímku, zastavte v kavárně v DISu (tedy Domě Ignáce Stuchlého). Vy si svůj nápoj můžete užít opravdu ještě v teplotě, v jaké vám ho připraví (studené bude studené a teplé bude teplé, protože děti si v mezičase zabaví na dalším hřišťátku za budovou). Jste-li vozem, využijte parkoviště za DISem ať nemusíte přecházet z náměstí nebo neblokujete jednosměrku od kostela před budovou.

Hřiště u Domu Ignáce Stuchlého

Fryšták ukrývá ve svých lesích a nížinách ještě několik krásných tajemných míst, ale o nich třeba příště.

Dali jsme vám to všechno na mapu, ale svou trasu si určitě najdete sami. 

 


Pro Zlínsko a Luhačovicko připravila

Zlínská matka Martina

Užijte si výlet v přírodě a pro další místa k cestování ve Zlíně a blízkém okolí sledujte web Zlínsko-Luhacovicko nebo instagramový profil zlinske_matky. Zlínsko a Luhačovicko její profil doporučje všem, kdo do Zlína cestují s dětmi. Najdete tu tipy na výlety, procházky, místa i lokální značky, které vás budou bavit. 

  • Fryšták s dětmi

V okolí také najdete