Zóna Zlín: Komentované procházky po architektuře

Vydejte se s průvodcem na prohlídkovou trasu po unikátní zlínské architektuře. Kromě nejvýznamnějších architektonicky cenných staveb vám průvodci představí tzv. funkční zóny, podle kterých byl plánován moderní urbanismus Zlína.
Zóna Zlín: Komentované procházky s průvodcem

Procházky se konají každou středu a sobotu, od května do září. 

 • Komentovaná procházka PLánované město

Kromě historického centra se podíváte do továrního areálu se zastávkou u 14I15 BAŤOVA INSTITUTU a správní budovy č. 21 tzv. Baťova mrakodrapu, seznámíte se s výškovými budovami na náměstí Práce a nebude chybět ani ochutnávka baťovského ubytování s jeho typickými dělnickými domky. Procházka zlínskou funkcionalistickou architekturou končí návštěvou Památníku Tomáše Bati, který završuje Gahurův prospekt, zelený pás uprostřed města.

 • Komentovaná Procházka Bydlení u Bati

Tato procházka vás zavede do první dělnické čtvrti Letná, která se během 20. a 30. let minulého století postupně rozrůstala nedaleko továrního areálu firmy Baťa.  Uvidíte doposud stojící čtyřdomky, poté především nejrozšířenější dvojdomky, doplněné o různé varianty jednodomků, individualizované i experimentální stavby. Dozvíte se také o pravidlech a režimu, který obyvatelé čtvrti museli dodržovat.

 • Komentovaná Procházka továrna v zahradách

Procházka vás zavede do bývalého továrního areálu firmy Baťa, který dodnes patří k nejvíce autentickým místům svědčícím o časech průmyslové výroby ve Zlíně. Dominují tady budovy ve standardním baťovském modelu 6,15 x 6,15 m. Oblíbeným místem zastavení je výjimečná budova v podobě správní budovy 21 tzv. Baťovův mrakodrap, který byl navržen architektem Vladimírem Karfíkem. Součástí prohlídky této trasy je i návštěva budovy č. 44, kde sídlí 44 centrum řemesel a návštěvníci mají možnost se tady seznámit s ševcovským řemeslem.

 Prohlídky pro vás připravilo město Zlín ve spolupráci se spolkem aArchitektura a Zlínským architektonickým manuálem (ZAM).

Jak na to? 

 • Stačí se registrovat na webu TIC Zlín.
 • Komentované procházky jsou každou středu od 15:30 a každou sobotu od 14:00.
 • Start prohlídky Plánované město je u radnice na náměstí Míru ve Zlíně.
 • Start prohlídky Bydlení u Bati je u Velkého kina na náměstí Práce ve Zlíně.
 • Start prohlídky Továrna v zahradách je na platformě 14|15 BAŤOVA INSTITUTU.

 

A KDE SE ve zlíně a okolí UBYTOVAT?

Ve Zlíně a jeho okolí je tolik míst k navštívení. Jeden den rozhodně nestačí! Kde se tedy ubytovat?

Ve Zlíně:

 • Hotel Tomášov - hotel s pozoruhodnou baťovskou historií, unikátní architekturou, luxusním interiérem, kvalitními službami a výhledem na Zlín. Náš tip: V létě si na venkovní terase můžete užíjt skvělou gastronomii nebo letní kino.
 • Hotel Lázně Kostelec - jen kousek od Zlína se nachází ráj odpočinku a relaxace. Náš tip: Hotel je skvělým výchozím bodem pro výlety do přírody. V létě určitě oceníte skvělé venkovní koupaliště nebo možnosti golfu.
 • Hotel Baltaci Atrium - najdete témeř v centru města, v klidné ulici Lešetín. V hotelu vás čekají luxusně vybavené pokoje, včetně prezidentských nebo svatebních apartmá. Je také ideálním místem pro firemní kohference a večírky.

Nebo se ubytujte kousek od Zlína v nádherných lázeňských Luhačovicích! Mezi naše nejoblíbenější ubytování patří:

Ve Slavičíně:

 • Zóna Zlín: Komentované procházky po architektuře

Štítky

V okolí také najdete