Kaple Sv. Václava v Sazovicích

Sazovice nejsou velká obec. Žije tu něco málo přes 700 obyvatel. Přesto tu mají hned dvě architektonické perly. Tednu jednu perlu a jednu perličkou. Perlou je Kostel sv. Václava, který se v roce 2017 zařadil mezi 10 nejlepších staveb světa. Perličkou je elegantní koupaliště nedaleko kostela, které se v obci podařilo zrekonstruovat před 11 lety. Vypravit se sem proto stojí za to hned ze dvou důvodů. 

Dnes se ale budeme bavit hlavně o kostelu. Ostatně, staveb, které by prestižní kanadský časopis Azure zařadil mezi ty nejlepší na světě u nás moc není. Kostel v Sazovicích je ale na takovém seznamu plným právem. Nejen díky svým architektonickým kvalitám, ale také kvůli faktu, že se na něj místní načekali více než 80 let. Od roku 1935, kdy se tu poprvé začalo uvažovat o kostelu zasvěceném patronu obce, místním do stavby vstupovaly války, okupace, socialismus i divoká devadesátá. Vypadá to ale, že se čekání vyplatilo. 

Tip na výlet: Kostel sv. Václava SAzovice

Novostavbu kostela, dokončenou v roce 2017, pro Sazovice navrhl Marek Jan Štěpán. Nenavrhl jen kostel, ale spíš areál s venkovním parterem a prostor pro setkávání a společenské akce celé obce. 

Tip na výlet: Kostel sv. Václava SAzovice

Přestože kostel je svou hmotou objemným tělesem, které využívá svažitosti místního terénu, při průjezdu obcí působí vcelku nenápadně. Možná byste mohli projet kolem a ani byste si ho nevšimli. Byla by to ale velká škoda. Kostel v Sazovicích je totiž na první pohled příjemnou stavbou. Je navržen jako svitek papíru, který se odvíjí od svého středu. Namísto oken se ze svitku odlupují jemné proužky, které dovnitř pouští denní světlo v mnoha podobách. 

Jak už to tak bývá, jednoduchost může být velmi rafinovaným prvkem. Kostel, který vychází z tvarů tradiční rotundy, ukrývá ostatky sv. Václava, převezené sem ze Svatováclavské kaple pražské katedrály. Na spojnici pražské kaple se sazovickým obětním stolem, kde jsou uloženy ostatky světce, byste našli jediné okno v celém presbytáři. Podle architekta Štěpána to je spíš náhoda, která potrvrzuje magii tohoto místa. 

Tip na výlet: Kostel sv. Václava SAzovice

Vstoupíte - li do kostela, máte dojem, že jste se ocitli v obrovských dlaních, které se kolem vás jemně semknou. Cítíte se chráněni a v závětří, zároveň ale volní a svobodní. Kostel svou jednoduchostí působí křehce a odlehčeně, přestože si jeho hmotu uvědomujete všude kolem. 

Sazovický kostel dostal právem řadu architektonických ocenění. Jestli ho chcete vidět na vlastní oči, vypravte se sem městskou z centra Zlína a naplánujte si taky zastávku na Koupališti Sazovice nebo projížďku v nedalekém Cykloparku Mysločovice. Uvidíte, že život v malých Sazovicích umí být často bohatější, než ten městský. 

Akce je realizována v rámci projektu Objevujeme Zlínsko a Luhačovicko za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj. 

 

  • Kaple Sv. Václava v Sazovicích
    Sazovice
    76301 Sazovice

V okolí také najdete