Rozhledna Na Strážné Hostišová

Rozhledna Na Strážné je 14 metrů vysoká dřevěná vyhlídka na kamenné podstavě, ležící na nejvyšším místě obci Hostišová. Vstup na rozhlednu není volně přístupný, ale klíče jsou v otevíracích hodinách za minimální poplatek k zapůjčení v místní hospůdce.

Rozhledna Hostišová Na Strážné
Rozhledna Na Strážné nad Hostišovou je ve výšce 347 metrů nad mořem. 
 
Na místě, kde dnes stojí rozhledna, prý kdysi stával středověký hrad. Název Na Strážné by tomu i napovídal. Široký výhled do okolí je odměnou za výšlap, který jste sem museli absolvovat z obce. Dřevěná stavba je součástí areálu, který t buduje majitel pozemku Stanislav Uhrovič. Jeho přístup k životu je svérázný, a stejně tak i nedaleké dětské hřiště a občerstvení. 
Hřiště Hostišová Zlínsko a Luhčovicko
Dětské hřiště plné fantazie jen pár kroků od rozhledny. 
 
Z rozhledny Na Strážné je při pěkném počasí vidět až na Hostýn, přes celou Hanou až k úbočím Jeseníků, občas až na Velkou Javořinu. Při méně pěkném počasí je odtud vidět Vizovické vrchy i Chřiby, Zlín budete mít jako na dlani. Jen pozor, za ošklivých nebo větrných dní bývá rozhledna kvůli bezpečnosti zavřená. 
14 metrů vysoká rozhledny je otevřena za pěkného počasí, klíče najdete v místním občerstvení. 
 
Hostišová je místem, které není protkané turistickými trasami, takže se tu můžete toulat po okolí bez obav z toho, že byste narazili na davy. Dopručujeme ale udělat si procházku nejen na rozhlednu, ale také k pomínku paraskupiny Clay-Eva, která tu provedla výsadek v roce 1944, nebo k památníku rodiny Vojáčkovy, který najdete u kostela. Pamětní tabule tady dokládá svědectví o rodině, která nesouhlasila s kolektivizací, a tak jí byl zabaven veškerý majetek a celá rodina byla z Hostišové vystěhována na Slovensko. 
Kostel Hostišová Zlínsko a Luhačovicko
Kaple v Hostišové, u které najdete pamětní ceduli rodiny Vojáčkovy, která odmítla kolektivizaci. 
 
Rozhledna Na strážné i celá Hostišová je klidným místem k prázdninovým nebo podzimním procházkám. Krajina je tu mírně zvlněná a působí příjemnou domáckou atmosférou. Cestou navíc potkáte spoustu droboučkých památek, křížků, pomníčků, památných stromů nebo stavení, které vám připomenou, že tady jsme doma. 
Nad Hostišovou. 

Co navštívit v okolí? 

Akce je realizována v rámci projektu Objevujeme Zlínsko a Luhačovicko za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj. 

  • Rozhledna Na Strážné Hostišová
    Hostišová - Horňák 164
    76301 Hostišová

V okolí také najdete