Galerie Garáž Zlín

Jdete si tak vcelku zastrčenou městskou čtvrtí a mezi typickými českými garážemi na vás najednou vykoukne malá galerie. Tam, kde jindy bývají ustájeny pečlivě oprašované vozy, nabízí Galerie Garáž útočiště umění. Je nezávislá, je na podivném místě, a také díky tomu si vysloužila místo v projektu Lenky Sýkorové - Action Galleries. 

Vojta Skácel založil tuhle zvláštní galerii v roce 2012. Potkáváme se tu v covidovém roce, kdy je galerie přístupná jen prosklenými vraty, za kterými se ukrývá aktuální výstava. Člověk může jít kolem, nakouknout, zastavit se. Věci, které se uvnitř dějí jsou neopakovatelné. A přesně takové by podle kurátora Vojty měly být. Galerii Garáž jde o zážitek. O okamžik, který prožíváte. 

Galerie Garáž je uměleckým počinem Vojty Skácela, Heleny Ťapajnové a Filipa Kartouska, kterým nešlo jen o místo pro alternativní umění, ale také o jedinečné zážitky z vernisáží, které se nedají přenést nikam jinam. Díky tomu se tu pravidelně pořádají ČINY. Jde o vernisáže spojené s prožitky, kterými se GAG odlišuje od jiných galerií. Kurátor, autor a galerista Vojta je bere jako hru, možnost setkání a prolínání světů. 

V GAG, ukryté v malé garáži ve zlínské čtvrti Burešov, jste tak mohli vidět práce několika desítek autorů, které se prolínají výtvarným uměním, videoartem, performance, autorů vyloženě zlínských i hodně přespolních. Otevřeno je po dohodě, v době vernisáží a občas i přes prosklené dveře. 

Výstavy a akce se tu střídají nepravidelně. Někdy jednou za měsíc, jindy jednou za čtvrt roku. Málokdy se ale stane, aby tu nebylo něco opravdu zajímavého. Jestli můžeme doporučit, vydejte se sem procházkou. Cestou můžete potkat pár výjimečných míst, které mapuje Zlínský architektonický manuál.

  • Galerie Garáž Zlín
    Garáže Burešov
    76001 Zlín

V okolí také najdete