Vasky: ručně šité boty ze Zlína

Jestli byl Zlín někdy něčím slavný, rozhodně to nebyly památky ani hokej, ale výroba bot. Jste překvapení, že? Kam se ale tradice dobrého řemesla vytratila? Nějakou dobu zmizela za kopečky, ale dnes nám ve Zlíně svítá na lepší časy díky mladým firmám, jako jsou Vasky. Abychom novou obuvnickou scénu trochu prozkoumali, popovídali jsme si s Vaškem Staňkem, který značku před pár lety založil.

Ručně šité boty jsou dnes doslova synonymem luxusu. Nahradily je lepené sériovky z asijské provenience, které se jim sice občas rovnají cenou, ale rozhodně ne kvalitou. Jestli se poohlížíte po dobrých botách šitých na Moravě z místních materiálů, zaměřte svou pozornost na Vasky. Vašek Staněk novou obuvnickou značku založil v roce 2015, aby dokázal sobě, zákazníkům, i rodině, že pro kvalitní české výrobky je na trhu pořád ještě dost místa.

Zlínsko a Luhačovicko

„Na začátku jsem chtěl dokázat, že je možné dělat věci trochu jinak. U pracovních bot, které vyrábí můj táta, tolik možností není a konkurenční výhodou tu bývá zpravidla cena. Velmi podobné je i na zbytku trhu. Malá firmička ze Lhoty u Zlína může jenom těžko konkurovat čínským velkovýrobnám. Navíc, v roce 2011 se k nám přivezlo snad 150 milionů párů bot. Chápete to číslo? Díky tomu u nás téměř zmizela většina obuvníků a řemeslníků,“ uvažuje Vašek nad tím, co ho vedlo k tomu, aby založil Vasky. „Já jsem ale chtěl boty s příběhem, které by lidi milovali.“

Zlínsko a Luhačovicko

Ostatně, Vaškův příběh sám stojí za pozornost. Podnikat se snažil od 15 let, ve třeťáku na gymnáziu spolu s pár kamarády založil novou obuvnickou značku. U toho vrcholově sportoval a snažil se i stíhat školu, takže začátky byly velmi dobrodružné. Prvotním plánem sice bylo otevřít si obchod s teniskami z dovozu, Vasky ale vznikly proto, že Vaškovi připadalo mnohem smysluplnější vyrábět a prodávat boty, které za něco stojí. Přišel proto s koženými botami, které vychází z tradičních modelů. „Pro nohu je náš systém šití mnohem přirozenější. Zatímco lepené boty mají materiál svršku zahnutý dovnitř, aby se dal přilepit k podešvi, Vasky jsou šité a zbytek materiálu se pečlivě obstříhává. V botě tak není nic, co by mohlo chodidlu zavazet.“

Po dvou letech Vasky vyrábí 300-400 párů měsíčně, nestíhají a hledají nové lidi. „V administrativě je nás 10, ve výrobě dalších 10. Proto nedokážeme vyrábět víc bot a hodí se nám každá ruka. Snažíme se teď dohnat ještě vánoční skluz, kdy si lidé objednali snad o polovinu víc bot, než jsme zvyklí, takže jsme omezili marketing a jedem v něm na půl plynu,“ říká Vašek. Letošní rok proto bude ve znamení hledání nových lidí do výroby, mimo jiné proto, že pár zkušených obuvnic odešlo do důchodu a najít za ně náhradu není rozhodně jednoduché.

Zlínsko a Luhačovicko

Jak ale vypadá regionální bota? „Nejprodávanější je bota z minulé kolekce jménem Pinecon, která je takovou minimalistickou elegantní farmářkou z naší nejoblíbenější kůže. Snažíme se používat kvalitní materiály, které stářím získávají patinu a jsou hezčí, než aby strádaly. Jsme pyšní na to, že 90% materiálů je z regionálních zdrojů, a tím myslím opravdu regionálních. Podešve nakupujeme v areálu Svitu ve Zlíně, kůže bereme z Otrokovic,“ komentuje Vašek původ svých bot. Také ve výrobě najdete lidi z nejbližších vesnic. Jsou to zkušení obuvníci, kteří u šicích strojů a dalších mašin pečlivě skládají dohromady dílky ze skládačky, kterou je kvalitní kožená bota.

Zlínsko a Luhačovicko

Jestli chcete mít z bot dobrý pocit, rozhodně Vasky doporučujeme. Šijí se v malé vesničce nad Zlínem, každý pár bot vezme do ruky minimálně 10 lidí. Většina surovin pochází z nejbližšího okolí a navíc k nim dostanete mapu světa. To proto, abyste si uvědomili, že to jsou boty, které s vámi mohou urazit opravdu dlouhou a dobrodružnou cestu. „Jeden z našich zákazníků je právě teď na cestě kolem světa a nedávno zveřejnil na Instagramu, že s sebou má jenom Vasky a žádné jiné boty. Už byl na Sibiři a v mnoha dalších zemích, na cestách je přes půl roku a chodí jenom v našich botách. A to je krásný pocit,“ uzavírá to Vašek.

  • Vasky: ručně šité boty ze Zlína
    Kancelář č. 103/6, Vavrečkova 5262
    76001 Zlín
  • +420 731 653 825
  • info@vasky.cz
  • Po a Pá 13-17

V okolí také najdete