Vydejte se s dětmi za zvířátky. Projdete ptačí voliérou, můžete si pohladit rejnoka, nakrmíte plameňáky nebo se podívate do pravé tropické džungle. Zoo Zlín je 3. nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Česku, její součástí je i krásný zámek Lešná plný cestovatelských artefaktů. Do zoo se s dětmi vypravila Veronika Kuklová, která o návštěvě také napsala tento článek.
Se začínajícím podzimem jsme s dětmi vyrazili zkouknout, co je nového v naší oblíbené ZOO Zlín. O tom, že ji nemáme rádi jen my, svědčí fakt, že v roce 2021 byla 3. nejnavštěvovanějším turistickým cílem v České republice, hned za ZOO pražskou a lanovkou na Petřín. Za rok 2022 jsou čísla ještě vyšší a zoo míří k 700 000 návštěvnosti.
Začátek obvyklé trasy, kterou se do zoo vstupuje v sezóně - Afrika.
Naši procházku v zoologické zahradě začínáme u sezónního vstupu, tedy u části africké. Prohlížíme si nové voliéry pro perličky supí a zoborožce, ale také expozice damanů a želv ostruhatých, které patří mezi největší suchozemské želvy žijící na pevnině.
Želvy ostruhaté si zrovna pochutnávají na zeleninové svačince.
V Zoo Zlín se připravují stále nějaké novinky. Kolem plotu, kde se chystá nová voliéra pro supy, pokračujeme k výběhu žiraf Rothschildových.
Žirafy.Tyto chodící rozhledny s dlouhým jazykem učarují dětem už z dálky.
Vedení Zoo Zlín se snaží dlouhodobě přiblížit zvířata návštěvníkům, kteří mohou už nějakou dobu krmit žirafy. Nenechali jsme si tuto možnost ujít, na pokladně na vyhlídce jsme zakoupili větvičky a pak už jen sledovali, jak si tito obři pochutnávají na listech.
Z krmení žiraf jsou děti nadšené.
Procházíme pavilonem žiraf a sestupujeme do části Etiopie kolem dřevěných soch WAKA, které se dříve nacházely v každé vesnici kmene Konso.
Sochy WAKA byly stavěny jako posmrtná pocta slavným náčelníkům a hrdinům.
Naše oblíbené odpočinkové místo se nachází u výběhu surikat. Věděli jste, že když stojí tato roztomilá zvířata na zadních nohách a opírají se o dlouhý ocas, že vlastně hlídkují? Jakmile zahlédnou nebezpečí, vydají charakteristické písknutí a ostatní peláší do vyhrabaných nor.
Surikaty.Tito roztomilí tvorové žijí v savanách, polopouštích a pouštích jižní Afriky.
Za dalším dobrodružstvím se stěhujeme pouze co by kamenem dohodil – k výběhu hyen skvrnitých. Máme štěstí, protože tu zrovna probíhá komentované krmení. Tito masožraví savci mají obdivuhodnou chuť k jídlu. Za hodinu jsou schopni pozřít až 18 kg masa a kostí.
Od chovatele se dozvídáme, jaké tu měli před pár lety haló, když se do výběhu hyen dostalo z okolních lesů prase divoké.
Kolem ovcí somálských scházíme k dželadám, které mají zrovna mladé a skotačí a pošťuchují se nejen na zemi, ale i v koruně stromu. To se líbí dětem tak moc, že z jejich pištění je zřejmé, jak jsme si s opicemi blízcí.
Děti nadšeně sledují dovádějící opičky.
Sejdeme až dolů k výběhu slonů afrických. Vidíme tři dospělé samice a malého sloního samečka Zyqarriho. Toto africké jméno znamená Anděl. Tento „drobeček“ se narodil 6. června 2021 a stal se přes noc celebritou. Pro ZOO Zlín to byla velká událost, protože je to vůbec první mládě slona afrického, které se narodilo v České republice.
Slůně Zyqarri při dovádění s mámou.
Slony jsme našli v jejich původním venkovním výběhu. Od května do září (případně i v jiných měsících, v závislosti na počasí) si užívají také ve výběhu Karibuni, kde v budoucnu na návštěvníky čeká nový atraktivní přírodní biopark. Ten nabídne i spaní v safari stanech a zážitkové prohlídky, kde budou moci všichni vidět zvířata z bezprostřední blízkosti.
Betelné brány a plot, kterými prochází sloni z původního výběhu do Karibuni.
Procházíme kolem voliéry OMO, pojmenované podle etiopské řeky, k výběhu lvů, antilop a nosorožců.
V Zoo Zlín je krásně ve všech ročních obdobích a zahradníci jsou opravdoví mistři.
Příjemnou promenádou se blížíme k plameňákům, kteří ve volné přírodě i tady v zoo žijí ve velkých koloniích.
Cestou k plameňákům
Za pětikačku kupujeme speciální granule a snažíme se nakrmit další dlouhé hladové krky.
Potravou plameňáků jsou ve volné přírodě řasy, larvy měkkýšů a korýšů a hmyz.
Míříme do části Asie a jako první nás vítá nádherná japonská zahrada Mu-Shin. Malé i velké keře, 100 let staré borovice drobnokvěté přivezené přímo z Japonska, kameny všech tvarů i velikostí, dřevěný most, vodní prvky, velké kamenné lampy a jemně laděná hudba – je to opravdu krásné místo pro relaxaci.
Ideální prostor pro zklidnění rozdováděných lidských mláďat.
Po načerpání dospělácké a zklidnění dětské energie se vydáváme poznávat další krásy této zoologické zahrady. Vítají nás zoborožci, supi i hadilov písař, který (jak název napovídá) je velmi šikovný v lovu hadů.
Vpředu stojící hadilov získává svou kořist prudkým kopnutím dlouhou nohou se silnými prsty.
Příjemným zpestřením naší procházky mezi zvířaty jsou tibetské modlitební roury, praporce, soška Buddhy i modlitební mlýnky.
Roztočíme modlitební mlýnky, přesně jako v Japonsku.
Vydáváme se zkouknout asijské ptactvo do další voliéry. Čeká tu na nás ostralka, čínský bažant, asijský čáp – nesyt, ústřičník, pižmovka či husovec.
Vstupy do voliér jsou zajímavě řešeny, což je pro děti pěkným oživením.
Kolem výběhu medvědů pyskatých, které se nám nepoštěstilo vidět, pokračujeme k výběhu tygrů ussurijských. Tygr je vůbec největší žijící kočkovitou šelmou. Ve volné přírodě je odhadovaný počet těchto živočichů pouze 500 ks a patří tak mezi druhy ohrožené vyhynutím.
Tygra jsme načapali, jak se vyhřívá na sluníčku.
Vydáváme se k našim protinožcům – do oblasti Austrálie, kde hned zkraje obdivujeme kasuára přilbového.
Kasuár je se svými ostrými, až 12cm dlouhými drápy zřejmě nejnebezpečnějším ptákem vůbec.
Vstupujeme do výběhu zástupce řádu vačnatců - klokana a také největšího australského ptáka emu hnědého.
Je úžasné procházet se po stezce tak blízko u klokanů.
Mládě klokana rudokrkého, kterého v této zoo chovají, se rodí slepé, holé a vážící méně než jeden gram. Ve vaku matky zůstává 40 týdnů, tedy nejdéle ze všech druhů klokanů.
Klokani nejsou schopni normální chůze a pohybují se skoky po zadních nohou, což přijde dětem vždycky legrační.
Za klokaním výběhem stoupáme do výšek. Děti nás přemluví vystoupat na Cestu korunami stromů - visuté lávky mezi stromy, zážitkový tobogán nebo jízda lanovkou – tzv. přelet nad deštným pralesem.
Přelet nad deštným pralesem. To je ten pravý adrenalin nejen pro děti…
Vyběhaní v korunách stromů jdeme vyzkoušet ještě lanové centrum Lanáček. Je to místo plné atraktivních překážek, jejichž názvy nás nenechají na pochybách, že jsme stále v Austrálii – Vombatí nory, Bedny od kiwi, Most krokodýla Dundee, Krokodýlí stopy nebo Les tasmánského čerta.
Za jednu cenu lze projít Cestu korunami stromů i Lanáček. Platnost vstupenky je 3 hodiny.
Unavení z lanového centra si dáváme pauzu a ochutnáváme z nabídky blízkého občerstvení. Najdete tu Palačinkárnu, Špagetárnu, Pizzérii a další restaurace. Děti už jsou natolik vyřáděné, že pro přesun do horní části zoologické zahrady volíme přejezd vláčkem.
Poprvé jedeme vláčkem touto částí zahrady a tak se kocháme okolím. Koupíme si celodenní jízdenku a můžeme na vláček opakovaně nastoupit a vystoupit na kterékoli zastávce.
Vystupujeme a ocitáme se v Americe - u letos nově otevřené expozice jaguárů s názvem Jaguar Trek. Bohužel se nám nepodaří tato krásná zvířata, která jsou doma nejen na zemi a stromech, ale také na vodě, zahlédnout. Proto pokračujeme v naší prohlídce a vstupujeme do tropické haly Yucatan. Pokud budete pozorně prohlížet okolní vegetaci, můžete zahlédnout chvostany, lenochody, zástupce ptáků – slunatce, vlhovce nebo třeba volavčíky. Terária obývají žabky pralesničky a akvarijní nádrže pak želvy a piraně.
Tropická hala Yucatan s visutými mosty a volně poletujícími ptáky (a dětmi).
Venku u haly jdeme ještě omrknout expozici lachtanů a vyder obrovských.
Obdivovali jsme i čtyři mláďata vyder, která se narodila v létě.
Kolem velbloudů směřujeme k další oblíbené expozici – Zátoce rejnoků. Nadšeně, ale opatrně hladíme připlouvající rejnoky a zjišťujeme, jak jsou heboučtí.
Pracovnice zoo krmí natěšené mořské rejnoky druhu siba ománská. Nakrmit je ale může kdokoli po zakoupení kelímku s krmnou dávkou, která je složena z krevet, kousků ryb nebo olihní.
Poslední expozici, kterou si jdeme prohlédnout, obývá tučňák Humboldtův. Pro tato černobílá zvířata je typické, že mají dobrý čich a zrak. Ač se to v době naší návštěvy moc nezdálo, umí být velmi akční. Při plavání dosahují rychlosti až 7,5 km/h.
Tučňák Humboldtův patří k nejteplomilnějším svého druhu.
Pokocháme se ještě zámkem, který po letech oprav zdobí nová střecha, a vyniká tak krása původní ornamentální výzdoby. Historie zámku je spojena s hraběcím rodem Seilernů. Od května do října si tu můžete prohlédnout třeba krásné dřevěné schodiště nebo Sál předků. Ostatně, víc o zámku Lešná si můžete přečíst na našem blogu.
V roce 2020 byly při opravě hlavní věže do věžní báně uloženy dvě časové schránky s poselstvím Zoo Zlín pro příští generace. Foto: Petra Sýkorová
Zoo Zlín můžete podpořit několika způsoby. Je možné zakoupit sobě nebo blízkým vstupenky s roční platností nebo dárkový poukaz, také třeba poukaz „Mám zvíře na víkend“, stát se sponzorem nebo partnerem oblíbeného zvířete anebo podpořit Zoo Zlín libovolnou částkou na jejich konto. Více informací najdete na stránkách zlínské zoo.
Připravila
,,Odjakživa mě bavilo cestování, toulání, poznávání nových míst. Milovala to moje babička, vedli mě k tomu mí rodiče a i já svoje dcery ráda a často někam "tahám". A zdá se, že i ony budou rády v této rodinné tradici pokračovat. Konkrétní místa ale tvoří především lidé a při objevování Zlínska a Luhačovicka mě fascinuje, jak zde lidé byli a jsou zajímaví a kreativní... Krásná zdejší krajina je jistě pro všechny velmi inspirující."
Veronika je také autorkou toulavých procházek pro děti Procházka s tajenkou. Na Zlínsku a Luhačovicku můžete projít i další procházky s tajenkou. Jedna z nich vznikla i v Zoo Zlín.
Milá a maličká kavárna přímo v srdci Tržiště Pod Kaštany ve Zlíně. Výběrová káva, dezerty, limonády a super místo na ranní start.
Tržiště Pod Kaštany je příjemně zrekonstruovaná tržnice v centru Zlína, kde najdete jak lokální pěstitele a výrobce, tak kavárnu s venkovním posezením a občas i foodtrucky s dobrotami.
Lehký a svěží winebar Winehood najdete ve Zlíně na Zarámí. Zajděte na skleničku naturálního vína, sendvič nebo sýry z lokálních farem i z vyhlášených evropských destinací.
Multimediální zážitkové muzeum map je na první pohled sice maličké, ale umí překvapit. Uvnitř najdete nejen spoustu věcí o mapách, ale také interaktivní mapové pískoviště nebo letecký trenažér.
Originální bistro, výjimečná kavárna. Malinká místnost, kde spolu hospodaří bratr se sestrou, vaří skvělou kávu a připravují úžasné dobroty. Rozhodně stojí za návštěvu.
Byznys kavárna v 23. budově zlínského továrního areálu s výbornou kávou, toasty a domácími dezerty.
Obchodní dům ve Zlíně, dříve známý jako Prior, dostal nového majitele, nový kabát i nové obchody. My zlíňácí jsme poslední dva roky napjatě sledovali, jak se mění. Teď je otevřeno, račte dál.
Otrokovická Freetime zóna obsahuje nejen pumptrack, ale také skatepark s překážkami, slackliny a nedaleké dopravní hřiště.
Jak a kdy se můžete podívat do Baťovy vily? Kde ji najdete a co se uvnitř pořádá? Poznejte vilu továrníka Tomáše Bati, která stojí jen kousek od baťovské továrny ve Zlíně.
Pokud chceš, aby fantazie byla zítra skutečnost. Princip Baťa. Staré je nové. Fenomén upcyclingu. Věčně mladé město. Zlín, boty a ty.
Pokud si ulítáváš na pravých úhlech. Opěrný systém, barevné vitráže, železobetonový skelet a město u nohou. Magické místo.
Pokud tě nudí klasické památky. Absolutní must pro fandy industriálu. Areál Svit, železo, cihly, sklo, design, upcycling. Top.
Udělejte si víkend ve Zlíně. Poznejte město s cihlovou továrnu v samém srdci, udělejte si piknik v parku nebo se projeďte páternosterem na vyhlídku. Co dělat ve Zlíně?
Pokud fandíte oranžovým barvám. Baťovské bydlení má neuvěřitelné genius loci. Přijeďte ho zažít sami. Začínáme v Infopointu!
Baťovská trasa Zlínem aneb co rozhodně musíte vidět, abyste pochopili Zlín.
14|15 Baťův institut, to jsou bývalé tovární haly předělané na knihovnu, galerii, muzeum, kavárnu a design shop. Právě tady byste měli začít při objevování Zlína.
Baťův mrakodrap - funkcionalistická správní budova v samém srdci Baťovských závodů ve Zlíně. Co všechno musíte vidět v 21. budově zlínského továrního areálu, kde si dát kafe na střeše mrakodrapu
Poznejte kolébku baťovského impéria i ostatní místa po celém světě, kde se prosadila značka Baťa. Provede vás nový turistický rozcestník Baťův region.
Tady tvoje duše pozná středověk. Možná to není nejlegendárnější hrad ever. Ale je to zašívárna uprostřed přírody. Klid.
Hrad Lukov patří k nejkrásnějším výletům u nás. Středověký hrad s dlouhou historií, občerstvení, krásná příroda a skvělá procházka v okolí Zlína.
Nenáročná procházka po nádherné Zoo Zlín je určená dětem i dospělým, mohou sem vozíčkáři i senioři. Nejnavštěvovanější místo ve Zlínském kraji a 3. nejnavštěvovanější turistický cíl v ČR.
Kde ve Zlíně poznat ševcovské řemeslo? Nakoukněte do jedné z budov Svitu, kde vzniká Centrum řemesel. Ševcovský hub, místo, kde se můžete učit a poznávat řemeslo.
Největší filmový festival pro děti každý rok probudí Zlín. Událost, kterou prostě musíte zažít, se jmenuje Zlin Film Festival. Jak si ho užít co nejlépe?
10+1 skvělých hudebních, výtvarných a designových festivalů na Zlínsku a Luhačovicku, které byste neměli propásnout.
Kavárna a bistro italského střihu, kam se s radostí vydáte na snídani, na skleničku, na odpolední kávu a dort. Bývá tu docela živo, ale jejich zahrádku v prosluněném ránu určitě vyzkoušejte.
Nově otevřená vila cestovatele Miroslava Zikmunda patří do souboru vil architekta Zdeňka Plesníka, které pro duo cestovatelů navrhl v 50. letech. Exkurze do druhé, Hanzelkovy vily si můžete objednat.
Super burgery, cheesy, buns, sendviče, saláty, hranolky, Asie i buchtičky s krémem. Prostě to, co se jim zrovna urodilo v hlavě. Comic Cone Food Truck ve Zlíně na Kvítkové. Otevřeno středa - sobota.
V Galerii Václava Chada ve Zlínském zámku vždycky narazíte na skvělou výstavu. Moderní umění zde prezentují čistě, neokázale, s důvtipem a elegancí.
Hledáte tip na výlet z dětmi? Rozhodně zkuste Zoo Lešná, ale schovejte si dost sil i na zámek Lešná. Nádherné místo plné pokladů a tajemství.
20+ nejkrásnějších kaváren a pražíren, kam můžete vyrazit na kávu ve Zlíně, Luhačovicích, Otrokovicích, Valašských Klobukách nebo Uherském Brodě.
Pokud chceš jen tak ležet uprostřed města. Moderní urbanismus v nejlepší formě. Relax na trávě u zapuštěných chodníků. Gahura, hurá.
Prohlídka s průvodcem po továrnách, Památníku T. Bati i moderním urbanismu Zlína? Tady je.
Funkcionalistický hotel ze 30. let. Kde jinde se ve Zlíně ubytovat než ve slavném Společenském domě? Dnes nese název Interhotel Zlín a stojí přímo v centru města.
Nejlepší wellness na Zlínsku a Luhačovicku. Kam vyrazit do sauny, vířivky, wellness areálu a nechat se hýčkat? Vyzkoušet nejkrásnější wellness ve Zlíně, Luhačovicích nebo Slavičíně.
Už podruhé vyšla ve Zlíně mapa lokálních tipů pro mladé (a duší mladé) cestovatele. Kromě Zlína se do evropského projektu zapojilo Brno, Praha a Ostrava.
Rozhledna nad Hostišovou stojí na krásném místě s velkorysým výhledem do krajiny. V těsné blízkosti najdete pitoreskní dětské hřiště i stánek s občerstvením. Tip na výlet na Zlínsku a LUhačovicku.
Bazény, koupaliště, jezera a rybníky - kam se jít vykoupat na Zlínsku a Luhačovicku?
Barumka! Největší rally podnik u nás se 100 posádek a 65 historickými vozy. 13 RZ po celém kraji a velký zážitek pro fanoušky rychlých aut. Tuhle atmosféru musíte zažít.
Pokud miluješ art, miluješ Zlín. Pecky českého a slovenského výtvarného umění 19. až 21. století v baťovských kulisách. Art!
Kam ve Zlíně pro lokální módu a design? Nové designové lahůdkářství najdete na Kvítkové. Je to obchod Quitkova, který vedou holky od značek SUTU Slow Fasion a Cover by Kateřina.
Fyzio Garden, to je masážní a relaxační studio přímo v centru Zlína. Exotické masáže rodilých Thajců nebo Khmerů a k tomu nádherné prostředí pro odpočinek. A dělají i rehabilitace.
Pokud chceš vědět, jak vznikají filmy. Čtyři patra filmové historie. Týrlová, Zeman, Klos, Pinkava. Ale taky mladá animace a skvělé kafe.
Designový obchůdek plný lokálních značek? Máme. Najdete ho ve zlínské knihovně v budově 14 | 15 Baťův institut. Super místo pro kvalitní oblečení i dárečky ze Zlínska.
Mezi hlavní činnost kanceláře patří zajištění podpory filmovým štábům, a to v oblastech produkce, volbě lokací, výběru regionálních dodavatelů nebo při jednání s místními úřady a institucemi.
Krajská galerie výtvarného umění zabírá pár pater 14 budovy zlínského svitu. Jedinečný prostor, který byste neměli minout za žádnou cenu.
Funkcionalistický evangelický kostel je chrámem i galerií v jednom.
Malá garážová galerie ve Zlíně GAG Zlín je místem pro neformální umění. A pro zážitky.
Pokud nechcete být na Zlín sami. Živý Zlín je komunita lidí, která dělá skvělé věci. V zámku, v Sadu Svobody, všude možně. Přidejte se.
Kafe na střeše Baťova mrakodrapu a ještě s výhledem na celé město? Máme! Jamai Cafe Baťův mrakodrap, to je káva z vlastní pražírny, dorty, limonády a úžasný výhled k tomu.
Vydejte se s námi do kostela ve Štípě, který tu stojí přes 400 let a má vám co vyprávět.
Útulný prostor, kde si můžete s kávovými profesionály pokecat nejen o kávě.
Kam na skvělou večeři? Kam zajít na skleničku a kde se ve Zlíně ubytovat? Odpoveď na tyhle otázky je Hotel Baltaci Atrium Zlín jen pár kroků od centra.
Místo pro odpočinek a procházku, to je nový biotop na Jižních Svazích ve Zlíně. Pojďte se sem zatoulat, stojí to za to.
Tomášov. Kdysi baťovská škola mladých mužů, dnes hotel s nádherným výhledem na celý Zlín
Takhle totiž chutná Zlín. V Obchodním domě voní Bistrotéka Valachy. Je plná místních delikates. Buď (chvilku) gourmet.
Že by v Malenovicích chyběla dobrá restaurace? Nesmysl, je jich tam hned několik. Pojďte s námi ochutnat burgery, fajitas a další dobroty do Dobrého hnízda.
Věřili byste, že jen pár kroků od centra Zlína se pálí exkluzivní slivovice? A že se tam pálí už skoro sto let? Pojďte s námi na kalíšek.
Nová kavárna Café Supréme v Malenovicích je klidné místo na kafíčko. A mají i venkovní hřiště pro děti.
Tak tohle je panečku prostor. Všude květiny. Všude. Kaktusy, monstery, draceny, tlustice a do toho skvělá káva, nějaké ty drinky a super místo pro práci, rande nebo večerní skleničku.
Skvělá káva, výborné domácí wafle a snídaně, k tomu příjemný interiér a obsluha, která se neustále usmívá. To je Kafec Zlínský.
Na špagety a Co Donut to je pěkná symbióza. Malé zlínské bistro, kde si dáte skvělé špagety ( i bezlepkové) a k tomu pořádný domácí donut!
Sochy v krajině, dřevěné pozorovatelny, kaple z kovových plátů, které se houpou ve větru. V Šarovech roste Jiná krajina. Už jste ji viděli?
Pokud jste občas tak trochu romantici. Romantická zřícenina ukrytá v Hostýnských vrších. Pro milovníky, romantiky, zašívání a výhledů.
Historie Lázní Kostelec se píše od 18. století. Už za Seilernů se tu léčily problémy pohybového ústrojí. Dnes tu jsou moderní lázně a hotel, kde se krásně odpočívá.
V lokalitě Skalka u Fryštáku, kde až do nedávna trčelo na vršíčku nad městem pár oblých balvanů, jsme našli, co jsme tu nečekali.
C O U R A G E klíčila současné majitelce v mysli asi jeden pár let při “běžném” zaměstnání, a pokaždé po setkáních s designéry a návrháři v Praze, dostávala myšlenka pomalu svůj tvar.
Hledáte opravdu výjimečný suvenýr ze Zlína? A co takhle skvělé, kvalitní ručně šité boty? Představujeme Vasky.
Lokální pražírny jsou teď velkým hitem a my z toho máme opravdu radost. Objevili jsme jednu docela malou pražírnu uprostřed starého továrního areálu. Zlínské Brick City Coffee.
Už jste byli s dětmi opravdu všude? Tak v dřevěné zoo jste ještě určitě nebyli. Najdete tu nejenom všechna možná zvířata s pacičkami, křídly, šupinami i tykadly, ale také třeba Sponge Boba.
Kostel z malé vesničky u Zlína patří 10 nejlepších staveb světa. Nechtěli byste ho vidět?
Tady se tančí, létá frisbee a cinkají sklenice s pivem a vínem. To je Park desetiletí v ČR.
Po stopách první dámy české architektury. Kongresové centrum, Galerie G18, rektorátu. Perly, které nechala zlínská patriotka doma.
Pivovárek vznikl v obci Sazovice ležící asi 10 km od Zlína. S ohledem na blízkost Zlína a jeho dříve těsné spojení s obuvnickým průmyslem, jsme také zvolili název našeho piva.