Zoo Zlín a zámek Lešná s dětmi

 Vydejte se s dětmi za zvířátky. Projdete ptačí voliérou, můžete si pohladit rejnoka, nakrmíte plameňáky nebo se podívate do pravé tropické džungle. Zoo Zlín je 3. nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Česku, její součástí je i krásný zámek Lešná plný cestovatelských artefaktů. Do zoo se s dětmi vypravila Veronika Kuklová, která o návštěvě také napsala tento článek. 

  • Délka trasy: Několik kilometrů, ale můžete použít vláček a objet zoo klidně celou tímto dopravním prostředkem.
  • Náročnost: Nenáročný výlet vhodný pro rodiny s malými dětmi, kočárky i vozíčky. Zoo má skvěle řešenou bezbariérovost.
  • Dobré vědět: Zoo nabízí parkoviště pro kola, úschovné boxy pro kola i zavazadla. Je možné si půjčit kočárek i vozík např. pro seniora. Doprava - parkoviště bývají v plné sezóně obsazená, ale není problém dojet sem MHD ze Zlína. 

Se začínajícím podzimem jsme s dětmi vyrazili zkouknout, co je nového v naší oblíbené ZOO Zlín. O tom, že ji nemáme rádi jen my, svědčí fakt, že v roce 2021 byla 3. nejnavštěvovanějším turistickým cílem v České republice, hned za ZOO pražskou a lanovkou na Petřín. Za rok 2022 jsou čísla ještě vyšší a zoo míří k 700 000 návštěvnosti.
Zoo Zlín Kam na výlet

Začátek obvyklé trasy, kterou se do zoo vstupuje v sezóně - Afrika. 

Naši procházku v zoologické zahradě začínáme u sezónního vstupu, tedy u části africké.  Prohlížíme si nové voliéry pro perličky supí a zoborožce, ale také expozice damanů a želv ostruhatých, které patří mezi největší suchozemské želvy žijící na pevnině.

Zoo Zlín Kam na výlet

Želvy ostruhaté si zrovna pochutnávají na zeleninové svačince.

V Zoo Zlín se připravují stále nějaké novinky. Kolem plotu, kde se chystá nová voliéra pro supy, pokračujeme k výběhu žiraf Rothschildových.

Zoo Zlín Kam na výlet

Žirafy.Tyto chodící rozhledny s dlouhým jazykem učarují dětem už z dálky. 

Vedení Zoo Zlín se snaží dlouhodobě přiblížit zvířata návštěvníkům, kteří mohou už nějakou dobu krmit žirafy. Nenechali jsme si tuto možnost ujít, na pokladně na vyhlídce jsme zakoupili větvičky a pak už jen sledovali, jak si tito obři pochutnávají na listech.

Z krmení žiraf jsou děti nadšené.

Procházíme pavilonem žiraf a sestupujeme do části Etiopie kolem dřevěných soch WAKA, které se dříve nacházely v každé vesnici kmene Konso.

Sochy WAKA byly stavěny jako posmrtná pocta slavným náčelníkům a hrdinům.

Naše oblíbené odpočinkové místo se nachází u výběhu surikat. Věděli jste, že když stojí tato roztomilá zvířata na zadních nohách a opírají se o dlouhý ocas, že vlastně hlídkují? Jakmile zahlédnou nebezpečí, vydají charakteristické písknutí a ostatní peláší do vyhrabaných nor.

Surikaty.Tito roztomilí tvorové žijí v savanách, polopouštích a pouštích jižní Afriky.

Za dalším dobrodružstvím se stěhujeme pouze co by kamenem dohodil – k výběhu hyen skvrnitých. Máme štěstí, protože tu zrovna probíhá komentované krmení. Tito masožraví savci mají obdivuhodnou chuť k jídlu. Za hodinu jsou schopni pozřít až 18 kg masa a kostí.

Od chovatele se dozvídáme, jaké tu měli před pár lety haló, když se do výběhu hyen dostalo z okolních lesů prase divoké.

Kolem ovcí somálských scházíme k dželadám, které mají zrovna mladé a skotačí a pošťuchují se nejen na zemi, ale i v koruně stromu. To se líbí dětem tak moc, že z jejich pištění je zřejmé, jak jsme si s opicemi blízcí. 

Děti nadšeně sledují dovádějící opičky.

Sejdeme až dolů k výběhu slonů afrických. Vidíme tři dospělé samice a malého sloního samečka  Zyqarriho. Toto africké jméno znamená Anděl. Tento „drobeček“ se narodil 6. června 2021 a stal se přes noc celebritou. Pro ZOO Zlín to byla velká událost, protože je to vůbec první mládě slona afrického, které se narodilo v České republice

Slůně Zyqarri při dovádění s mámou.

Slony jsme našli v jejich původním venkovním výběhu. Od května do září (případně i v jiných měsících, v závislosti na počasí) si užívají také ve výběhu Karibuni, kde v budoucnu na návštěvníky čeká nový atraktivní přírodní biopark. Ten nabídne i spaní v safari stanech a zážitkové prohlídky, kde budou moci všichni vidět zvířata z bezprostřední blízkosti.

Betelné brány a plot, kterými prochází sloni z původního výběhu do Karibuni.

Procházíme kolem voliéry OMO, pojmenované podle etiopské řeky, k výběhu lvů, antilop a nosorožců.

V Zoo Zlín je krásně ve všech ročních obdobích a zahradníci jsou opravdoví mistři.

Příjemnou promenádou se blížíme k plameňákům, kteří ve volné přírodě i tady v zoo žijí ve velkých koloniích.

Cestou k plameňákům

Za pětikačku kupujeme speciální granule a snažíme se nakrmit další dlouhé hladové krky.

Potravou plameňáků jsou ve volné přírodě řasy, larvy měkkýšů a korýšů a hmyz. 

Míříme do části Asie a jako první nás vítá nádherná japonská zahrada Mu-Shin. Malé i velké keře, 100 let staré borovice drobnokvěté přivezené přímo z Japonska, kameny všech tvarů i velikostí, dřevěný most, vodní prvky, velké kamenné lampy a jemně laděná hudba – je to opravdu krásné místo pro relaxaci. 

Ideální prostor pro zklidnění rozdováděných lidských mláďat.

Po načerpání dospělácké a zklidnění dětské energie se vydáváme poznávat další krásy této zoologické zahrady. Vítají nás zoborožci, supi i hadilov písař, který (jak název napovídá) je velmi šikovný v lovu hadů.

Vpředu stojící hadilov získává svou kořist prudkým kopnutím dlouhou nohou se silnými prsty.

Příjemným zpestřením naší procházky mezi zvířaty jsou tibetské modlitební roury, praporce, soška Buddhy i modlitební mlýnky.

Roztočíme modlitební mlýnky, přesně jako v Japonsku. 

Vydáváme se zkouknout asijské ptactvo do další voliéry. Čeká tu na nás ostralka, čínský bažant, asijský čáp – nesyt, ústřičník, pižmovka či husovec.

Vstupy do voliér jsou zajímavě řešeny, což je pro děti pěkným oživením.

Kolem výběhu medvědů pyskatých, které se nám nepoštěstilo vidět, pokračujeme k výběhu tygrů ussurijských. Tygr je vůbec největší žijící kočkovitou šelmou. Ve volné přírodě je odhadovaný počet těchto živočichů pouze 500 ks a patří tak mezi druhy ohrožené vyhynutím.

Tygra jsme načapali, jak se vyhřívá na sluníčku.

Vydáváme se k našim protinožcům – do oblasti Austrálie, kde hned zkraje obdivujeme kasuára přilbového.

Kasuár je se svými ostrými, až 12cm dlouhými drápy zřejmě nejnebezpečnějším ptákem vůbec.

Vstupujeme do výběhu zástupce řádu vačnatců - klokana a také největšího australského ptáka emu hnědého.

Je úžasné procházet se po stezce tak blízko u klokanů.

Mládě klokana rudokrkého, kterého v této zoo chovají, se rodí slepé, holé a vážící méně než jeden gram. Ve vaku matky zůstává 40 týdnů, tedy nejdéle ze všech druhů klokanů.

Klokani nejsou schopni normální chůze a pohybují se skoky po zadních nohou, což přijde dětem vždycky legrační.

Za klokaním výběhem stoupáme do výšek. Děti nás přemluví vystoupat na Cestu korunami stromů - visuté lávky mezi stromy, zážitkový tobogán nebo jízda lanovkou – tzv. přelet nad deštným pralesem.

Přelet nad deštným pralesem. To je ten pravý adrenalin nejen pro děti…

Vyběhaní v korunách stromů jdeme vyzkoušet ještě lanové centrum Lanáček. Je to místo plné atraktivních překážek, jejichž názvy nás nenechají na pochybách, že jsme stále v Austrálii – Vombatí nory, Bedny od kiwi, Most krokodýla Dundee, Krokodýlí stopy nebo Les tasmánského čerta.

Za jednu cenu lze projít Cestu korunami stromů i Lanáček. Platnost vstupenky je 3 hodiny.

Unavení z lanového centra si dáváme pauzu a ochutnáváme z nabídky blízkého občerstvení. Najdete tu Palačinkárnu, Špagetárnu, Pizzérii a další restaurace. Děti už jsou natolik vyřáděné, že pro přesun do horní části zoologické zahrady volíme přejezd vláčkem.

Poprvé jedeme vláčkem touto částí zahrady a tak se kocháme okolím. Koupíme si celodenní jízdenku a můžeme na vláček opakovaně nastoupit a vystoupit na kterékoli zastávce.

Vystupujeme a ocitáme se v Americe - u letos nově otevřené expozice jaguárů s názvem Jaguar Trek. Bohužel se nám nepodaří tato krásná zvířata, která jsou doma nejen na zemi a stromech, ale také na vodě, zahlédnout. Proto pokračujeme v naší prohlídce a vstupujeme do tropické haly Yucatan. Pokud budete pozorně prohlížet okolní vegetaci, můžete zahlédnout chvostany, lenochody, zástupce ptáků – slunatce, vlhovce nebo třeba volavčíky. Terária obývají žabky pralesničky a akvarijní nádrže pak želvy a piraně.

Tropická hala Yucatan s visutými mosty a volně poletujícími ptáky (a dětmi). 

Venku u haly jdeme ještě omrknout expozici lachtanů a vyder obrovských.

Obdivovali jsme i čtyři mláďata vyder, která se narodila v létě.

Kolem velbloudů směřujeme k další oblíbené expozici – Zátoce rejnoků. Nadšeně, ale opatrně hladíme připlouvající rejnoky a zjišťujeme, jak jsou heboučtí.

Pracovnice zoo krmí natěšené mořské rejnoky druhu siba ománská. Nakrmit je ale může kdokoli po zakoupení kelímku s krmnou dávkou, která je složena z krevet, kousků ryb nebo olihní.

Poslední expozici, kterou si jdeme prohlédnout, obývá tučňák Humboldtův. Pro tato černobílá zvířata je typické, že mají dobrý čich a zrak. Ač se to v době naší návštěvy moc nezdálo, umí být velmi akční. Při plavání dosahují rychlosti až 7,5 km/h.

Tučňák Humboldtův patří k nejteplomilnějším svého druhu.

Pokocháme se ještě zámkem, který po letech oprav zdobí nová střecha, a vyniká tak krása původní ornamentální výzdoby. Historie zámku je spojena s hraběcím rodem Seilernů. Od května do října si tu můžete prohlédnout třeba krásné dřevěné schodiště nebo Sál předků. Ostatně, víc o zámku Lešná si můžete přečíst na našem blogu. 

V roce 2020 byly při opravě hlavní věže do věžní báně uloženy dvě časové schránky s poselstvím Zoo Zlín pro příští generace. Foto: Petra Sýkorová

Jak podpořit Zoo Zlín? 

Zoo Zlín můžete podpořit několika způsoby. Je možné zakoupit sobě nebo blízkým vstupenky s roční platností nebo dárkový poukaz, také třeba poukaz „Mám zvíře na víkend“, stát se sponzorem nebo partnerem oblíbeného zvířete anebo podpořit Zoo Zlín libovolnou částkou na jejich konto. Více informací najdete na stránkách zlínské zoo.


Připravila

Veronika Kuklová

,,Odjakživa mě bavilo cestování, toulání, poznávání nových míst. Milovala to moje babička, vedli mě k tomu mí rodiče a i já svoje dcery ráda a často někam "tahám". A zdá se, že i ony budou rády v této rodinné tradici pokračovat. Konkrétní místa ale tvoří především lidé a při objevování Zlínska a Luhačovicka mě fascinuje, jak zde lidé byli a jsou zajímaví a kreativní... Krásná zdejší krajina je jistě pro všechny velmi inspirující." 

Veronika je také autorkou toulavých procházek pro děti Procházka s tajenkou. Na Zlínsku a Luhačovicku můžete projít i další procházky s tajenkou. Jedna z nich vznikla i v Zoo Zlín. 

 

 

 

  • Zoo Zlín a zámek Lešná s dětmi
    Lukovská 112
    76001 Zlín

V okolí také najdete