Kostel Narození Panny Marie ve Štípě

Pojďte s námi poznat kousek historie. Vydejte se na poutní místo nedaleko Zlína do kostela Narození panny Marie ve Štípě. Stojí tu už několik stovek let. A to hlavně díky Lukrecii, která požádala svého manžela Valdštejna, aby se do stavby pustil. Ale to jsme přeskočili. Dávno předtím stál ve Štípě kostelík a stojí dodnes, naleznete ho hned přes cestu od nového kostela. A tam to všechno začalo.

Interiér kostela Narození Panny Marie ve Štípě.

Až se tedy ocitnete ve Štípě, stavte se nejprve u nenápadného kostelíku v centru obce. Před více než 400 lety tu proběhla svatba zmiňované Lukrecie s Valdštejnem. Manželství trvalo bohužel jen 6 let, nebohá Lukrecie zemřela a před svou smrtí požádala Valdštejna, aby ve Štípě postavil nový kostel a klášter a umístil tam sošku Panny Marie Štípské. A nemusíme vám popisovat, jak to dopadlo, Valdštejn slovo dodržel.


Tip na výlet: Pěšky od kostela ve Štípě dojdete přes malebné Štákovy paseky až na vyhlídku nad Burešovem a do Zlína. Celý výlet najdete v našem blogu


Základní kámen zvládl položit již v roce 1616, tedy 4 roky po úmrtí Lukrecie. Politická situace však Valdštejnovi nepřála, třicetiletá válka vše zastavila. V roce 1621 byl kostel postaven až po klenbu. Ale na klášteře byly položeny teprve stropní trámy. Opuštěné zdi pak čekaly na své dokončení dlouhých 127 let.

Kostel uprostřed vesnice ve Štípě.

Vzácná soška Panny Marie Štípské byla přenesena ze starého do nového kostela v roce 1764. Kde se soška původně vzala je dodnes záhadou. Kostelečtí si vypravují, že byla nalezena před dávnými časy na zahradě jednoho z obyvatel, kde se nacházely původně základy ještě staršího dávného kostelíka, pak záhadně zmizela a objevila se mezi stromy na ozářeném místě, kde dnes stojí nový kostel.

Na sošku se můžete zajít podívat i dnes, stojí na hlavním oltáři v zasklené skříňce. V kostele převážně barokního rázu vás ohromí nejen nádherně zdobená stropní klenba, ale celá majestátní vznešenost tohoto poutního místa. Když budete pozorně pátrat, tak objevíte i náhrobek hraběte Seilerna. Hrobka jeho rodu se pak nachází přímo pod presbytářem.

Soška Panny Marie Štípské.

Pokud se procházkou vypravíte ke kostelu v neděli, tak v 9.45 jsou zde brány otevřeny pro mši svatou. Záměrně jsme zvolili neděli, protože se tento den po skončení mše, což je kolem 11. hodiny otevírá místní Kafárna. Můžete si dát něco dobrého na pití a často je k mání i nějaká domací štípská dobrota. Kostel je otevřen návštěvníkům vždy od května do září. V jiné měsíce, pokud chcete vstoupit i do útrob kostela je otevřen pouze při konání mší. Tak se raději mrkněte na stránky štípské farnosti.

Západ slunce u kostela.

Svůj výlet si můžete i dále protáhnout. Od kostela to máte kousek do vyhlášené Zoo Zlín. Pokud však zůstanete naladěni na poklidnou vlnu, vydejte se procházkou od mlýna ve Štípě na Biofarmu Juré.

 

foto: Robert Bobál

  • Kostel Narození Panny Marie ve Štípě

V okolí také najdete