44 Centrum řemesel Zlín

Když ve Zlíně v roce 2022 končilo poslední ševcovské učiliště, vypadalo to, že výuka mladých ševců ve městě úplně zmizí. Ti, kdo se pohybují v řemesele, kterým Tomáš Baťa proslavil Zlín po celém světě, ale vědí, že mladých ševců je zoufale málo. Ve 44. budově továrního areálu proto vzniká Centrum řemesel s ševcovskou dílnou, který by mělo být místem setkávání i návratu ševcovství zpět do Zlína. 

Stojíme na podestě schodiště 44. budovy továrního areálu, ze které se vstupuje do patra, ve kterém sídlí Centrum řemesel. Nacházíme se v budově staré téměř sto let, přímo v srdci továrny. Pod námi panuje čilý ruch ševcovské výroby, v jednom z pater se šijí Vasky, jinde zase KAVE Footwear, obuv Fern nebo třeba speciální vložky do bot. Mezi tím vším se otevírá ševcovská dílna, která má být otevřená všem, kdo se o ševcovině chtějí něco naučit. 

Obuvnické nástroje pěkně pohromadě. 

"Nedokázal jsem se smířit s tím, že tu ševcovina jako obor úplně zanikne," vysvětluje jeden ze zakladatelů, Alois Langer, vznik Centra řemesel. "Z učiliště, které zavíralo, jsme sem spolu s Václavem Talašem a Vojtou Ocelkou přestěhovali vybavení a pustili se do práce. Díky tomu teď otevíráme ševcovskou dílnu a s ní i centrum řemesel, kde chceme pokračovat v ševcovské tradici Zlína a ukázat všem, kdo mají zájem, že je to kreativní a krásné řemeslo." 

Alois Langer, jeden ze zakladatelů Centra řemesel ve Zlíně. 

V novém Centru řemesel proto vzniká zázemí pro děti a mládež, pro které tu pořádají příměstské tábory, kurzy a programy, ale také pro mladé designéry nebo třeba technology, kteří si potřebují vyzkoušet funkční přístup k obuvnictví a otestovat technologie. 

Stroje v Centru řemesel jsou často původní, všechny však plně funkční. 

Přestože by se mohlo zdát, že dobrá ševcovina už ve Zlíně vymizela, opak je pravdou. Jen ve Svitu byste našli řadu šikovných ševců, kteří šijí pod svou vlastní značkou nebo prodávají své výrobky do celého světa. Řada dalších pak působí v okolních obcích, často se šije ještě na Svitovských strojích. Kdo však oboru chybí, jsou mladí ševci, kteří budou zapálení pro poctivé řemeslo a dokážou tuhle krásnou tradici posouvat dál i v novém tisíciletí. Pomoci by jim mohlo právě nové Centrum řemesel. 

Naučit se šít boty nebo jen nakouknout ševcům pod ruce. Obojí bude v Centru řemesel možné. 

Pro veřejnost zatím běžně otevřeno není, ale podívat se sem můžete po telefonické dohodě. Novinky doporučujeme sledovat na Facebooku nebo na webu, chystá se spousta akcí, které vás provedou ševcovinou minulou i současnou. A navíc se budete moci podívat do původní svitovské budovy. 

  • 44 Centrum řemesel Zlín
    Vavrečkova 7029
    76001 Zlín
  • +420 603 942 473

Štítky

V okolí také najdete