Zlín Film Festival: filmový Zlín s úžasnou atmosférou

Každý rok Zlín ožije neuvěřitelně čilým ruchem, který zaplní snad každý kouteček městského centra. Už od roku 1960 se tu koná Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež Zlín Film Festival. Týden nabitý filmy, koncerty, promítáním, setkáním s hvězdami, večírky a kulturou je nezapomenutelný zážitek. 

Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež je nejstarší a v současnosti největší filmovou přehlídkou svého druhu na světě. Jeho prestiž se rok od roku zvyšuje nejen v rámci České republiky, ale také v zahraničí. Svědčí o tom i celá řada pozvání a účastí zástupců ZFF do porot mezinárodních festivalů Lotyšsku, Německu, Polsku, Řecku, Indii a dalších zemí světa a velký zájem o filmovou dramaturgii festivalu.


Zlin Film Festival 2023 proběhne od 1. do 7. června 2023. Víc o programu najdete na webu ZFF.


Místa, která si nikdy nenecháme ujít

Jestli si chcete ZFF pořádně užít, je třeba mít plán. To proto, že se nedá stihnout všechno naráz. My rozhodně doporučujeme: 


Náš tip: Kam na kafe ve Zlíně a v okolí? Tady máte seznam 20+ nejlepších míst na kávu a dort ☕ 


Kromě hlavního programu Zlín většinou ožije spoustou dalších drobných akcí, celý týden se něco děje. Můžete si dát chill v parku nebo na Gahurově prospektu, dát si festivalová menu v restauracích nebo objevovat Zlín po vlastní ose. K tomu vřele doporučujeme třeba naši trasu Baťovský Zlín: Co musíte vidět nebo průvodce Zlínský architektonický manuál. 

Co vidět na 63. ročníku ZFF 2023?

Šedesátý třetí ročník filmového festivalu přinese i letos obyvatelům i návštěvníkům města Zlína pestrý filmový program z různých koutů světa a celou řadu doprovodných aktivit s cílem posilovat a rozvíjet vztahy mezi rodiči, dětmi i prarodiči. „Naší snahou je ukázat to nejlepší ze světové tvorby pro děti a mládež a nabídnout alternativu k běžně dostupnému audiovizuálnímu obsahu. Současně chceme prostřednictvím filmu vzdělávat, rozšiřovat povědomí o okolním světě, otvírat a následně diskutovat o aktuálních tématech,“ shrnul v obecné rovině prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura.

U příležitosti 100. výročí narození Břetislava Pojara chystáme sekci věnovanou světově uznávané československé animaci. Připomeneme zde i tvorbu Miroslava Štěpánka, Jiřího Trnky, Zdeňka Milera, Jiřího Brdečky či Vlasty Pospíšilové.“ Tématu animované tvorby se bude festival věnovat ve filmovém, doprovodném i odborném programu. V rámci něj se chystají i speciální lektorské úvody s ukázkami různých typů animace. Dramaturgie festivalu chce také reagovat na trend v oblasti seriálů pro teenagery v rámci nově vzniklé sekce Evropské web seriály pro mladé publikum. „Letos ji odstartujeme pilotním ročníkem zaměřeným na skandinávskou produkci a každý den festivalu tak přineseme jeden seriál s tématikou odrážející současné problémy dospívajících - identita, přistěhovalectví, coming out, šikana a další,“ přiblížila Markéta Pášmová.

Další významnou doprovodnou akcí bude 8. ročník Festivalového půlmaratonu MONET+ Zlín 2023, který je již tradičně největší běžeckou událostí ve Zlínském kraji, a odstartuje v neděli 4. červnu v 10 hodin dopoledne od Kongresového centra. „Rádi bychom letos pokořili hranici 2000 běžců na startu,“ uvedla Jarmila Záhorová a dodala, že v 15 hodin na hlavní závod naváže RPB rodinný běh, který má od letošního roku nového titulárního partnera RBP, zdravotní pojišťovnu.

Jako v předchozích letech bude součástí festivalu i další bohatý doprovodný program na řadě míst ve Zlíně, který přinese zábavu, poučení i příležitosti pro smysluplné trávení společného volného času pro celou rodinu. „Jsme rádi, že s námi letos ve Zlíně oslaví své krásné 100. výročí od zahájení vysílání Český rozhlas. A slavit bude také Česká televize, respektive její stanice ČT:D, která už 10 let rozdává radost dětem nejen přes televizní obrazovku, ale i u nás na festivalu v Domě ČT,“ řekla Jarmila Záhorová.

 

  • Zlín Film Festival: filmový Zlín s úžasnou atmosférou

V okolí také najdete