Zhruba 20 minut chůze z centra Zlína směrem na Fryšták se nachází čtvrť Nivy. Působí klidně a nenápadně. Ukrývá přitom skvost, který mohou Zlínu jiná města závidět: duo poválečný vil slavné cestovatelské dvojice Zikmunda a Hanzelky.
Když v Československu převzala moc komunistická strana, udělala za tradici vilové výstavby v republice tlustou čáru. O to vzácnější je dnes na takový objekt narazit. Zlín má to štěstí, že na svém území hostí poválečné vily hned tři: Liškovu, Zikmundovu a Hanzelkovu. Všechny nesou rukopis architekta Zdeňka Plesníka a všechny byly postaveny v 50. letech. (Pravda, u Zikmundova domu je historie složitější, ale k tomu se dostaneme.) V tomto článku se budeme věnovat posledním dvěma. Stojí totiž v těsném sousedství a pojí je neobyčejně silný lidský příběh.
I když Hanzelkova vila prošla v pozdějších letech stavebními úpravami, čelní pohled zůstal autentický, zdroj: Zlínský architektonický manuál, kredit: Onomono Photography
Vydejte se soriginálním průvodcem Zlínský architektonický manuál i po dalších architektonických ikonách Zlína.
Když Zikmund s Hanzelkou ukončili svou první expedici po Evropě, Africe a Latinské Americe, ubytovali se na rok ve Zlíně, tehdy Gottwaldově, aby mohli ve zdejších ateliérech zpracovat filmový materiál pořízený během cest. Ve Zlíně se jim zalíbilo, a tak se rozhodli zůstat trvale. To znamenalo rozhlédnout se po vhodnějším bydlení než byl dosud využívaný hotel. Shodou okolností v téže době hodlal jiný filmař, Elmar Klos, prodat svou vilu na Nivách. Režisér Jaroslav Novotný obě strany propojil a brzy padla dohoda. Miroslav Zikmund byl totiž nadšený vzrostlou zahradou, která dům obklopovala.
V Hanzelkově vile dnes sídlí dětský stacionář, zdroj: Zlínský architektonický manuál, kredit: Onomono Photography
Abychom lépe rozuměli, udělejme drobnou odbočku. Ryze funkcionalistickou vilu Elmara Klose nechal postavit v roce 1935 Baťův podpůrný fond jako služební byt pro prvního hejtmana nově vzniklého zlínského okresu, JUDr. Josefa Januštíka. Vládní rada Januštík byl Klosův nevlastní otec a žil v domě v bezplatném podnájmu s jeho matkou v období let 1935 až 1953, kdy došlo k odkupu Zikmundem. Nic se na tom nezměnilo ani v roce 1942, když vilu od Baťova podpůrného fondu koupil na své jméno právě Klos. Jinými slovy, Elmar byl reálným vlastníkem, ale sám na Nivách nikdy nebydlel. Pouze zajistil, aby se Januštíkovi z domu nemuseli stěhovat po hejtmanově odchodu do penze. Tehdy se bílá vilka s červenými okny tyčila na svahu jako vůbec první dům. Nivy byly totiž nezastavěnou okrajovou částí Zlína. Okolo byla jen pole, sady, louky. Až později přibylo na kopci několik dalších solitérů, tzv. lékařských vilek. Zato dnes už je čtvrť zcela pohlcena rozrůstajícím se městem.
Fotografií Zikmundovy vily před adaptací není mnoho. Tato ukazuje podobu stavby ve 30. letech. Zdroj: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Archiv H+Z
Se změnou majitele v roce 1953 došlo i ke změnám stavebním. Zikmund s Hanzelkou, který koupil prázdnou parcelu nad Mirkovým domem, si najali architekta Zdeňka Plesníka. Ten vypracoval návrh na adaptaci bývalé Januštíkovy vily do dnešní podoby i návrh zcela nové stavby pro Hanzelku. Úpravy v Zikmundově domě byly celkem rozsáhlé. Měnil se venkovní vzhled i vnitřní dispozice. Obě vily měly totiž sloužit nejen k rodinnému bydlení, ale také jako pracoviště. V domech tak vznikají velké pracovny, knihovny, fotokomora i filmová laboratoř.
Zikmundova vila prošla kolaudací už v roce 1954, Hanzelka na tu svou musel chvíli počkat a tak první rok bydlel v podnájmu u Miroslava. V té době byli oba mládenci čerstvě ženatí, takže v domě vlastně bydlely dva novomanželské páry. Přitom trvalo dva roky než truhláři domácnost kompletně vybavili dřevěným obložením, příčkami, vestavěným i volným nábytkem. A u něho se chvíli zastavme.
Interiér Zikmundovy vily je i dnes zachován v podobě, jakou mu vtiskli v 50. letech, zdroj: Zlínský architektonický manuál, kredit: Onomono Photography
Design mobiliáře vzešel ze spolupráce mezi architektem Plesníkem a designérem Miroslavem Navrátilem. Těžko dnes vystopovat, kdo měl na výsledku jaký podíl. Navrátil každopádně dokázal pracovat s ohýbáním dřeva, a to díky zkušenostem ze svého působení ve firmě vyrábějící lyže a sáně. V tomto případě však nepracoval s dřevem jako takovým, ale s lepenou dýhou, což byl v oné době vlastně odpadní materiál, kterým jiní lidé topili.
Pánové si v domech vyhráli i s plejádou technických vymožeností. V Zikmundově vile to byl třeba domácí biograf, výtah na drobné předměty, shoz prádla a odpadu i tajný sejf na úschovu cenných písemností. To se osvědčilo zejména v pozdějších letech, kdy Zikmund potřeboval někam uložit materiály, které se nesměly dostat do rukou STB. V Hanzelkově vile byla poměrně unikátním zjevem šachta před vjezdem do garáže (tak, jak to známe z autodílen), která mu umožňovala provádět na svém vozidle potřebné úpravy. Překvapivě působila i nainstalovaná anténa k vysílačce, jejímž prostřednictvím chtěli H+Z během druhé expedice udržovat kontakt s domovem.
Hanzelkovi na Nivách bydleli necelé tři roky, zdroj: Zlínský architektonický manuál, kredit: Onomono Photography
Jiří Hanzelka si Zlína bohužel dlouho neužil. Místní jeho velkorysou vilu postavenou v časech bytové krize údajně těžko rozdýchávali. Do toho přišla vážná nemoc jeho ženy, která by v domě byla po čas připravované druhé expedice s dětmi sama. Zkrátka, Hanzelkovi se rozhodli Zlín opustit a vilu věnovali státu. (Zikmund Hanzelkovi vyplatil polovinu její hodnoty, aby zachoval odvěké pravidlo ke společně vydělaným penězům – vše fifty-fifty.) Objekt byl na základě Hanzelkovy podmínky, že vila musí sloužit dětem, adaptován pro potřeby týdenních jeslí a následně i provoz stacionáře, který pečuje o děti s tělesným postižením. Stacionář sídlí ve vile dodnes. Zahrada domu je tak veřejnosti přístupná, ale je nutné respektovat provoz a potřeby domácích.
To Miroslav Zikmund ve městě zapustil kořeny natrvalo. Ve své „pozorovatelně”, jak svému domu občas říkával, prožil téměř sedmdesát let. Za tu dobu provedl ve vile minimum úprav, takže si do detailu zachovala svou původní tvář z 50. let. Nevyměnil takřka nic. Nábytek, technické vybavení, osobní předměty. Vše zůstalo. Ba co víc - čím méně Zikmund měnil, tím pečlivě evidoval a popisoval vše, co zaevidovat šlo. Výsledkem je jeho pověstný archiv, který společně s archivem Hanzelky a společnými sbírkami z cest věnovali cestovatelé Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Tam je dnes možné část sbírek vidět ve stálé expozici, i badatelsky pátrat v materiálech uložených v depozitu. Část předmětů si ovšem k našemu štěstí Zikmund v domě ponechal a jsou tam k vidění dodnes. A tím se pomalu dostáváme k současnosti objektu.
V Zikmundově vile jsou k vidění předměty dovezené z první i druhé expedice, zdroj: Zlínský architektonický manuál, kredit: Onomono Photography
Díky své nedotčenosti a unikátnosti se vila včetně zahrady v roce 2000 zařadila na seznam nemovitých kulturních památek ČR. Miroslavu Zikmundovi na dalším osudu vily záleželo, a tak se po úvaze rozhodl prodat ji ve svých 101 letech zlínskému podnikateli, Čestmíru Vančurovi. Ten v roce 2020 založil nadační fond a vilu dal do jeho správy. Posláním fondu je kromě péče o dům také jeho zpřístupnění veřejnosti. A tak se už v roce 2021 uskutečnila ve vile první přednáška a do objektu začali nakukovat první jednotlivci. Od roku 2022 pak v Zikmundově vile zahájili oficiální komentované prohlídky. Pokud tedy máte zájem do vily opředené tisíci a jedním příběhem zavítat, máte možnost. Jen pozor, vstupenky lze koupit pouze on-line a bývají rychle vyprodané. Nezapomeňte proto včas sledovat stránky fondu www.zikmundovavila.cz
Jestli vás osobnosti pánů Zikmunda a Hanzelky zaujaly, udělejte si s námi výlet po jejich zlínských stopách.
Vánoční jarmarky, vyhlídkové kolo nad Zlínem, Mikulášský Jarmek a další akce, které umí udělat Vánoce opravdu kouzelné. Máme pro vás přehled vánočních trhů a akcí ve Zlíně, Vizovicích, Luhačovicích at
Nově otevřená vila cestovatele Miroslava Zikmunda patří do souboru vil architekta Zdeňka Plesníka, které pro duo cestovatelů navrhl v 50. letech. Exkurze do Hanzelkovy vily si můžete objednat.
Kam ve Zlíně pro lokální módu a design? Nové designové lahůdkářství najdete na Kvítkové. Je to obchod Quitkova, který vedou holky od značek SUTU Slow Fasion a Cover by Kateřina.
14|15 Baťův institut, to jsou bývalé tovární haly předělané na knihovnu, galerii, muzeum, kavárnu a design shop. Právě tady byste měli začít při objevování Zlína.
Největší filmový festival pro děti každý rok probudí Zlín. Událost, kterou prostě musíte zažít, se jmenuje Zlin Film Festival. Jak si ho užít co nejlépe?
Kde ve Zlíně poznat ševcovské řemeslo? Nakoukněte do jedné z budov Svitu, kde vzniká Centrum řemesel. Ševcovský hub, místo, kde se můžete učit a poznávat řemeslo.
Fyzio Garden, to je masážní a relaxační studio přímo v centru Zlína. Exotické masáže rodilých Thajců nebo Khmerů a k tomu nádherné prostředí pro odpočinek. A dělají i rehabilitace.
Nejlepší wellness na Zlínsku a Luhačovicku. Kam vyrazit do sauny, vířivky, wellness areálu a nechat se hýčkat? Vyzkoušet nejkrásnější wellness ve Zlíně, Luhačovicích nebo Slavičíně.
Kafe na střeše Baťova mrakodrapu a ještě s výhledem na celé město? Máme! Jamai Cafe Baťův mrakodrap, to je káva z vlastní pražírny, dorty, limonády a úžasný výhled k tomu.
Hrad Lukov patří k nejkrásnějším výletům u nás. Středověký hrad s dlouhou historií, občerstvení, krásná příroda a skvělá procházka v okolí Zlína.
Útulný prostor, kde si můžete s kávovými profesionály pokecat nejen o kávě.
Vydejte se s námi do kostela ve Štípě, který tu stojí přes 400 let a má vám co vyprávět.
Místo pro odpočinek a procházku, to je nový biotop na Jižních Svazích ve Zlíně. Pojďte se sem zatoulat, stojí to za to.
Kam na skvělou večeři? Kam zajít na skleničku a kde se ve Zlíně ubytovat? Odpoveď na tyhle otázky je Hotel Baltaci Atrium Zlín jen pár kroků od centra.
Kam zajít na drink? Do Baru 1931 v přízemí Obchodního domu Zlín. S výhledem na jednadvacítku a ve stylovém prostředí.
20+ nejkrásnějších kaváren a pražíren, kam můžete vyrazit na kávu ve Zlíně, Luhačovicích, Otrokovicích, Valašských Klobukách nebo Uherském Brodě.
Nenáročná procházka po nádherné Zoo Zlín je určená dětem i dospělým, mohou sem vozíčkáři i senioři. Nejnavštěvovanější místo ve Zlínském kraji a 3. nejnavštěvovanější turistický cíl v ČR.
Funkcionalistický hotel ze 30. let. Kde jinde se ve Zlíně ubytovat než ve slavném Společenském domě? Dnes nese název Interhotel Zlín a stojí přímo v centru města.
Barumka! Největší rally podnik u nás se 100 posádek a 65 historickými vozy. 13 RZ po celém kraji a velký zážitek pro fanoušky rychlých aut. Tuhle atmosféru musíte zažít.
Bazény, koupaliště, jezera a rybníky - kam se jít vykoupat na Zlínsku a Luhačovicku?
Udělejte si víkend ve Zlíně. Poznejte město s cihlovou továrnu v samém srdci, udělejte si piknik v parku nebo se projeďte páternosterem na vyhlídku. Co dělat ve Zlíně?
Baťovská trasa Zlínem aneb co rozhodně musíte vidět, abyste pochopili Zlín.
Malá garážová galerie ve Zlíně GAG Zlín je místem pro neformální umění. A pro zážitky.
Funkcionalistický evangelický kostel je chrámem i galerií v jednom.
Tomášov. Kdysi baťovská škola mladých mužů, dnes hotel s nádherným výhledem na celý Zlín
Rozhledna nad Hostišovou stojí na krásném místě s velkorysým výhledem do krajiny. V těsné blízkosti najdete pitoreskní dětské hřiště i stánek s občerstvením. Tip na výlet na Zlínsku a LUhačovicku.
Kostel z malé vesničky u Zlína patří 10 nejlepších staveb světa. Nechtěli byste ho vidět?
Prohlídka s průvodcem po továrnách, Památníku T. Bati i moderním urbanismu Zlína? Tady je.
Pokud nejseš lenochod. Ten už tu je. Nejnavštěvovanější místo na Moravě. Zvířata, zámek, zmrzka, zážitky, zupr!
Pokud nechcete být na Zlín sami. Živý Zlín je komunita lidí, která dělá skvělé věci. V zámku, v Sadu Svobody, všude možně. Přidejte se.
Pokud chceš jen tak ležet uprostřed města. Moderní urbanismus v nejlepší formě. Relax na trávě u zapuštěných chodníků. Gahura, hurá.
Po stopách první dámy české architektury. Kongresové centrum, Galerie G18, rektorátu. Perly, které nechala zlínská patriotka doma.
Pokud miluješ art, miluješ Zlín. Pecky českého a slovenského výtvarného umění 19. až 21. století v baťovských kulisách. Art!
Výlet ze Zlína na celý den, to je Fryšták. Můžete sem dojet autobusem a potoulat se po místních hřištích i přírodě, dát si kafe nebo se jít podívat na úžasné vyhlídky.
Sochy v krajině, dřevěné pozorovatelny, kaple z kovových plátů, které se houpou ve větru. V Šarovech roste Jiná krajina. Už jste ji viděli?
„Zlín je super inspirativní místo s nádhernou architekturou, které zatím Češi neobjevili,” říkají čeští Instagrameři
V lokalitě Skalka u Fryštáku, kde až do nedávna trčelo na vršíčku nad městem pár oblých balvanů, jsme našli, co jsme tu nečekali.
Historie Lázní Kostelec se píše od 18. století. Už za Seilernů se tu léčily problémy pohybového ústrojí. Dnes tu jsou moderní lázně a hotel, kde se krásně odpočívá.
Už podruhé vyšla ve Zlíně mapa lokálních tipů pro mladé (a duší mladé) cestovatele. Kromě Zlína se do evropského projektu zapojilo Brno, Praha a Ostrava.
Tady tvoje duše pozná středověk. Možná to není nejlegendárnější hrad ever. Ale je to zašívárna uprostřed přírody. Klid.
Pokud tě nudí klasické památky. Absolutní must pro fandy industriálu. Areál Svit, železo, cihly, sklo, design, upcycling. Top.
Takhle totiž chutná Zlín. V Obchodním domě voní Bistrotéka Valachy. Je plná místních delikates. Buď (chvilku) gourmet.
Už jste byli s dětmi opravdu všude? Tak v dřevěné zoo jste ještě určitě nebyli. Najdete tu nejenom všechna možná zvířata s pacičkami, křídly, šupinami i tykadly, ale také třeba Sponge Boba.
Tak tohle je panečku prostor. Všude květiny. Všude. Kaktusy, monstery, draceny, tlustice a do toho skvělá káva, nějaké ty drinky a super místo pro práci, rande nebo večerní skleničku.
Tady se tančí, létá frisbee a cinkají sklenice s pivem a vínem. To je Park desetiletí v ČR.
Pokud si ulítáváš na pravých úhlech. Opěrný systém, barevné vitráže, železobetonový skelet a město u nohou. Magické místo.
Ahoj! Je tady nová kavárna, přímo na zlínské přehradě, pět minut od náměstí. Dostanete tu skvělý koláč, výbornou kávu a výběrový rum. Honem na palubu.
Na špagety a Co Donut to je pěkná symbióza. Malé zlínské bistro, kde si dáte skvělé špagety ( i bezlepkové) a k tomu pořádný domácí donut!
Nová kavárna Café Supréme v Malenovicích je klidné místo na kafíčko. A mají i venkovní hřiště pro děti.
Že by v Malenovicích chyběla dobrá restaurace? Nesmysl, je jich tam hned několik. Pojďte s námi ochutnat burgery, fajitas a další dobroty do Dobrého hnízda.
Obchodní dům ve Zlíně, dříve známý jako Prior, dostal nového majitele, nový kabát i nové obchody. My zlíňácí jsme poslední dva roky napjatě sledovali, jak se mění. Teď je otevřeno, račte dál.
Pokud chceš, aby fantazie byla zítra skutečnost. Princip Baťa. Staré je nové. Fenomén upcyclingu. Věčně mladé město. Zlín, boty a ty.
Věřili byste, že jen pár kroků od centra Zlína se pálí exkluzivní slivovice? A že se tam pálí už skoro sto let? Pojďte s námi na kalíšek.
Krajská galerie výtvarného umění zabírá pár pater 14 budovy zlínského svitu. Jedinečný prostor, který byste neměli minout za žádnou cenu.
Jak a kdy se můžete podívat do Baťovy vily? Kde ji najdete a co se uvnitř pořádá? Poznejte vilu továrníka Tomáše Bati, která stojí jen kousek od baťovské továrny ve Zlíně.
Pokud jste občas tak trochu romantici. Romantická zřícenina ukrytá v Hostýnských vrších. Pro milovníky, romantiky, zašívání a výhledů.
Pokud fandíte oranžovým barvám. Baťovské bydlení má neuvěřitelné genius loci. Přijeďte ho zažít sami. Začínáme v Infopointu!
Lokální pražírny jsou teď velkým hitem a my z toho máme opravdu radost. Objevili jsme jednu docela malou pražírnu uprostřed starého továrního areálu. Zlínské Brick City Coffee.
Baťův mrakodrap - funkcionalistická správní budova v samém srdci Baťovských závodů ve Zlíně. Co všechno musíte vidět v 21. budově zlínského továrního areálu, kde si dát kafe na střeše mrakodrapu
Mezi hlavní činnost kanceláře patří zajištění podpory filmovým štábům, a to v oblastech produkce, volbě lokací, výběru regionálních dodavatelů nebo při jednání s místními úřady a institucemi.
Designový obchůdek plný lokálních značek? Máme. Najdete ho ve zlínské knihovně v budově 14 | 15 Baťův institut. Super místo pro kvalitní oblečení i dárečky ze Zlínska.
Hledáte tip na výlet z dětmi? Rozhodně zkuste Zoo Lešná, ale schovejte si dost sil i na zámek Lešná. Nádherné místo plné pokladů a tajemství.
Skvělá káva, výborné domácí wafle a snídaně, k tomu příjemný interiér a obsluha, která se neustále usmívá. To je Kafec Zlínský.
Hledáte opravdu výjimečný suvenýr ze Zlína? A co takhle skvělé, kvalitní ručně šité boty? Představujeme Vasky.
Opravdu skvělé místo, kde začít poznávat Zlín. Vydařené expozice, nádherná budova a skvělá atmosféra.
Pokud chceš vědět, jak vznikají filmy. Čtyři patra filmové historie. Týrlová, Zeman, Klos, Pinkava. Ale taky mladá animace a skvělé kafe.
C O U R A G E klíčila současné majitelce v mysli asi jeden pár let při “běžném” zaměstnání, a pokaždé po setkáních s designéry a návrháři v Praze, dostávala myšlenka pomalu svůj tvar.
Originální bistro, výjimečná kavárna. Malinká místnost, kde spolu hospodaří bratr se sestrou, vaří skvělou kávu a připravují úžasné dobroty. Rozhodně stojí za návštěvu.
Pivovárek vznikl v obci Sazovice ležící asi 10 km od Zlína. S ohledem na blízkost Zlína a jeho dříve těsné spojení s obuvnickým průmyslem, jsme také zvolili název našeho piva.