Den architektury 2023: Objev konstrukce

Festival Den architektury se v letošním roce uskuteční mezi 29. zářím až 5. říjnem. Třináctý ročník má motto Objev konstrukce! a v programu se zaměří na výjimečná konstrukční řešení nejen s ohledem na vzhled staveb, a to jak v historické architektuře a v architektuře 19. století a jejího industriálního odkazu, tak staveb 20.–21. století. Festival pravidelně připomíná výročí významných osobností architektury. Letos se vydá také po stavbách jednoho z nejvýraznějších představitelů poválečné architektury u nás – Karla Pragera, který se narodil před 100 lety. 


Náš tip: Nestíháte festival Den architektury? Mrkněte do naší sekce Kam az architekturou, kde najdete spoustu tipů na objevování a výlety.


Program Dne architektury 2023 ve Zlíně a okolí

SOBOTA

ZLÍN – TOVÁRNA V ZAHRADÁCH (procházka)

so 30. 9., 10:00, Vavrečkova 7040, platforma mezi 14. a 15. budovou

S historičkou umění Lucií Šmardovou do továrního areálu firmy Baťa, kde představí konstrukční systém 6,15 x 6,15 m, ze kterého se stala rozpoznatelná značka. Výrobní areál, který dodnes patří k nejvíce autentickým místům svědčícím o časech průmyslové výroby ve Zlíně od začátku 20. století, postupně rostl s úspěchem obuvnické firmy. Prohlídka zahrnuje i budovy z poválečného období, kdy po znárodnění firma fungovala pod označením Svit. Příkladem této etapy je centrální sklad obuvi architekta Vladimíra Kubečky, který patřil k technicky nejlépe vybaveným objektům s moderní technologií skladování a vnitřní dopravou v ČSR. Součástí prohlídky je také návštěva budovy 44, která dodnes slouží výrobě obuvi.

Předpokládaná doba trvání akce 2 hodiny.


Projděte se baťovským areálem po svém, tip na trasu najdete v našem blogu Pěšky baťovými závody - vyrážíme do ocelového města. 


OTROKOVICE – MONTOVANÝ PRAGER (procházka)

so 30. 9., 14:00, Mánesova 1095–1098

Komentovaná prohlídka s historičkou architektury Klárou Eliášovou představí jednu z raných realizací architekta Karla Pragera z první poloviny padesátých let, prototyp domu s montovaným skeletem v Otrokovicích. Speciální konstrukční systém T16/54, který se opírá o vnitřní montovaný skelet a místo tradičního zdiva ho vyplňují masivní cihlové bloky, vyvinul architekt Karel Janů v roce 1953. Karel Prager ho uplatnil pro otrokovický prototyp. V souladu se státem prosazovaným socialistickým realismem se obrátil k historizujícímu dekoru v podobě monumentálního sloupového řádu, balkonů s ornamentálně proplétaným mřížovím či atiky s balustrádou. Prohlídka vysvětlí, jak byl dům přijat v dobových teoretických textech a přiblíží další vývoj konstrukčních technologií pro obytnou výstavbu ve městě. Naznačí, jaká jsou úskalí památkové péče o architekturu druhé poloviny 20. století.


Zaujaly vás Otrokovice? Přečtěte si článek Baťovské Otrokovice, svět plný úžasných vynálezů a experimentů


 ZLÍN – PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI (Hurá dovnitř! komentovaná prohlídka, výstava)

so 30. 9., 10:00–15:00, náměstí T. G. Masaryka 2570

Pro návštěvníky Památníku Tomáše Bati jsou připraveny komentované prohlídky, při kterých je k vidění mj. nový exponát – osobní hodinky Tomáše Bati – i výstava připravená k 90. výročí otevření Památníku. Expozice prezentuje 70 fotografií mapujících radikální změny exteriéru a interiéru budovy i ukázku vybavení z doby, kdy objekt sloužil jako Dům umění.

Komentované prohlídky v délce cca 50 min začnou v 10:00 s opakováním vždy v celou hodinu. Poslední prohlídka odstartuje v 15:00. Vstup je bezplatný, ale s omezenou kapacitou 50 osob na prohlídku. Rezervace jsou možné na webu Památníku Tomáše Bati. Volné vstupenky se vyzvedávají v Infopointu Památníku sídlícím ve vedlejší budově gymnázia.

 ZLÍN – Jakub Potůček: Anatomie české funkcionalistické architektury (přednáška)

so 30. 9., 16:00, Infopoint Památníku Tomáše Bati, nám. T.G. Masaryka 2734

Přednáška se zaměří na období 20. až 40. let, vyjde z premisy, že novou estetiku přinesl až rozvoj moderních stavebních materiálů, technologií a dílců. Právě ony totiž umožnily realizovat stavby, které dlouhou dobu zůstávaly jen těžko uskutečnitelnými sny mnoha generací architektů.

 

NEDĚLE

ZLÍN – CENTROPROJEKT (komentovaná prohlídka)

ne 1. 10., 14:00, Štefániková 167

S historičkou umění Lucií Šmardovou budovou Centroprojektu od architekta Zdeňka Plesníka, která patří k významným poválečným stavbám ve Zlíně a která byla postavena metodou zvedaných stropů mezi lety 1965–1968. Sedmipodlažní objekt čtvercového půdorysu o rozměru stran 72 x 72 m má předsazenou prosklenou fasádu z boletických panelů modré barvy, v centrální části je vnitřní atrium s řadou výtvarných děl. Budovu čeká v brzké době rekonstrukce. Akci pořádá Kancelář architekta města Zlína.

Omezená kapacita 60 osob, rezervace na GoOut.cz. Předpokládaná doba trvání akce 1,5 hodiny.

 ZLÍN – PŘÍBĚH ZIKMUNDOVY VILY: KULTURNÍ PAMÁTKA PROTKANÁ PŘÍBĚHY (komentovaná prohlídka, Výstava)

ne 1. 10., 11:00, zahrada Zikmundovy vily, Žlebová 2894

Více o Zikmundově vile v našem článku Zikmundova a Hanzelkova vila - unikátní domy legendárních světoběžníků

Výstava konaná u příležitosti 90 let od vzniku prvních plánů vily a 70 let od adaptace architektem Zdeňkem Plesníkem pro cestovatele Miroslava Zikmunda. O následný výklad v zahradě vily se postará architekt Petr Všetečka. Předpokládaná doba trvání akce 1 hodina.


FESTIVAL FILM A ARCHITEKTURA

Současně se Dnem architektury se i letos uskuteční festival Film a architektura. Za oběma festivaly stojí spolek Kruh, který čerpá z více než dvou desítek let zkušeností v oboru a dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. V průběhu 13 let existence festivalu se zapojilo na 240 měst na území České republiky i na Slovensku.

Moderní Dánsko Arneho Jacobsena

so 30. 9. ,17:00, Infopoint Památníku Tomáše Bati, nám. T.G. Masaryka 2734

Tvorba Arneho Jacobsena formovala v průběhu 20. století identitu moderního Dánska a současně přispěla k definování věhlasného skandinávského designu. Mezi jeho realizace patří řada budov – od návrhu Domu budoucnosti z roku 1929 přes školy, radnice a další veřejné budovy až po jeho kdysi vysmívaný projekt dnes už ikonického výškového hotelu SAS v Kodani. Stěžejním se ale pro Jacobsena stalo navrhování nábytku. Jeho křeslo Egg nebo židle Series7 obstály v průběhu času a jsou oblíbené po celém světě. Dokument mapuje Jacobsenovu pestrou kariéru a za pomoci rozhovorů s odborníky i bývalými spolupracovníky v kulisách jeho interiérů dokresluje osobnost tohoto průkopníka, jehož práce vždy hledala řešení otázky dostupného kvalitního bydlení a žití.

(Arne Jacobsen’s Modern Denmark, Thomas Roger Henrichsen, Dánsko, 2021, 59 min., dánsky, české titulky)

Big Ears Listen with Feet

po 2. 10., 18:00, Kancelář architekta města Zlína, Soudní 1 (zámek Zlín), 2. patro

Slavné filmařské duo Bêka & Lemoine se vydává na jednodenní́ cestu po Bangkoku s Boonsermem Premthadou, jedním z nejuznávanějších thajských architektů současnosti. Neobvyklý filmový portrét postupně objevuje chudinský slum, ve kterém architekt vyrůstal, i jeho vlastní realizace ovlivněné tímto prostředím. Také Premthadova silná nedoslýchavost, kterou trpí od dětství, do velké míry formovala jeho unikátní přístup k architektuře. Stejně jako sloni proto zapojuje další části těla k vnímání zvukových vibrací. Lidští i zvířecí návštěvníci tak poznávají tyto konkrétní stavby i jinými smysly.

(Ila Bêka, Louise Lemoine, Francie, Thajsko, 2022, 93 min., anglicky / thajsky, anglické titulky)

 Sestavený život

St 4. 10., 18:00, Kancelář architekta města Zlína, Soudní 1 (zámek Zlín), 2. patro

Komunitní bydlení se stalo v 70. letech vizí reagující na bytovou krizi i na strohou modernistickou architekturu. Tři architekti a skupina odvážných obyvatel byli ochotni v několika belgických městech proměnit tehdejší utopii vlastního bydlení ve skutečnost. Domy konstruované jako stavebnice se staly levnou, udržitelnou a především dostupnou variantou pro všechny, současně ale účelně vytvářely podmínky pro fungování místních komunit. Architektka a režisérka Elodie Degavre se po 50 letech od dokončení k těmto projektům vrací a s pomocí archivních materiálů i současných rozhovorů s jejich autory nastiňuje, jak tyto ideály bydlení obstály v čase a jak jsou v dnešní době opět aktuální.

(Elodie Degavre, Belgie, 2022, 75 min., francouzsky, české titulky)


DEN ARCHITEKTURY NEDALEKO ZLÍNA

UHERSKÝ BROD – POHLEDEM ANALÝZY: VIZE PRO BUDOUCÍ STRATEGII MĚSTA (Procházka, Diskuse, Výstava)

so 30. 9., 10:00, sídliště Olšava, vstup na lávku

Představení spolupráce města a studentů 2. ročníku Fakulty architektury VUT formou výstavy prací na zábradlí lávek Všezvěd a Všudybud. Následuje procházka s architektkou města Helenou Víškovou podél břehu řeky Olšavy.

 čt 5. 10., 14:00, Dům kultury, Mariánské náměstí 2187

Studenti 2. ročníku Fakulty architektury VUT představí analýzu města a následně se se zájemci přesunou přes centrum města k lávkám Všezvěd a Všudybud, kde proběhne diskuse nad jejich projekty. 

 

BRUMOV-BYLNICE – SÍDLO KLOBOUCKÉ LESNÍ (Komentovaná prohlídka)

so 30. 9., 11:00, Vlárská, Brumov-Bylnice

Výraznou dřevostavbou na okraji obce od studia Mjölk s architektem Filipem Cerhou. Prohlídka nově dokončené stavby představí základní filozofii budovy i použité materiály a technologie. Dřevěná konstrukce je vyrobena z materiálů, které vznikly přímo na místě. Použity jsou profily BSH, ze kterých je složena rámová konstrukce tradičního tvaru, a svým opakováním tvoří hmotu celé stavby.

Předpokládaná doba trvání akce 45 min.

 

KROMĚŘÍŽ – KAREL PRAGER: KROMĚŘÍŽSKÝ RODÁK (Procházka, Výstava)

st 4. 10., 15:00, Městský úřad Kroměříž, Velké náměstí 115

S městskou architektkou Radmilou Vraníkovou od rodného domu architekta Karla Pragera k místu jeho posledního odpočinku. Bude doplněno výstavou jeho prací.

 


Změna programu vyhrazena, kompletní program a případné změny naleznete na stránkách pořadatelů www.denarchitektury.cz, www.filmarchitektura.cz, za místní organizátory www.pamatnikbata.eu, www.aarchitektura.cz, www.kamz.cz.

 

 

  • Den architektury 2023: Objev konstrukce

V okolí také najdete