Festival Den architektury se v letošním roce uskuteční mezi 29. zářím až 5. říjnem. Třináctý ročník má motto Objev konstrukce! a v programu se zaměří na výjimečná konstrukční řešení nejen s ohledem na vzhled staveb, a to jak v historické architektuře a v architektuře 19. století a jejího industriálního odkazu, tak staveb 20.–21. století. Festival pravidelně připomíná výročí významných osobností architektury. Letos se vydá také po stavbách jednoho z nejvýraznějších představitelů poválečné architektury u nás – Karla Pragera, který se narodil před 100 lety.
Náš tip: Nestíháte festival Den architektury? Mrkněte do naší sekce Kam az architekturou, kde najdete spoustu tipů na objevování a výlety.
so 30. 9., 10:00, Vavrečkova 7040, platforma mezi 14. a 15. budovou
S historičkou umění Lucií Šmardovou do továrního areálu firmy Baťa, kde představí konstrukční systém 6,15 x 6,15 m, ze kterého se stala rozpoznatelná značka. Výrobní areál, který dodnes patří k nejvíce autentickým místům svědčícím o časech průmyslové výroby ve Zlíně od začátku 20. století, postupně rostl s úspěchem obuvnické firmy. Prohlídka zahrnuje i budovy z poválečného období, kdy po znárodnění firma fungovala pod označením Svit. Příkladem této etapy je centrální sklad obuvi architekta Vladimíra Kubečky, který patřil k technicky nejlépe vybaveným objektům s moderní technologií skladování a vnitřní dopravou v ČSR. Součástí prohlídky je také návštěva budovy 44, která dodnes slouží výrobě obuvi.
Předpokládaná doba trvání akce 2 hodiny.
Projděte se baťovským areálem po svém, tip na trasu najdete v našem blogu Pěšky baťovými závody - vyrážíme do ocelového města.
so 30. 9., 14:00, Mánesova 1095–1098
Komentovaná prohlídka s historičkou architektury Klárou Eliášovou představí jednu z raných realizací architekta Karla Pragera z první poloviny padesátých let, prototyp domu s montovaným skeletem v Otrokovicích. Speciální konstrukční systém T16/54, který se opírá o vnitřní montovaný skelet a místo tradičního zdiva ho vyplňují masivní cihlové bloky, vyvinul architekt Karel Janů v roce 1953. Karel Prager ho uplatnil pro otrokovický prototyp. V souladu se státem prosazovaným socialistickým realismem se obrátil k historizujícímu dekoru v podobě monumentálního sloupového řádu, balkonů s ornamentálně proplétaným mřížovím či atiky s balustrádou. Prohlídka vysvětlí, jak byl dům přijat v dobových teoretických textech a přiblíží další vývoj konstrukčních technologií pro obytnou výstavbu ve městě. Naznačí, jaká jsou úskalí památkové péče o architekturu druhé poloviny 20. století.
Zaujaly vás Otrokovice? Přečtěte si článek Baťovské Otrokovice, svět plný úžasných vynálezů a experimentů
so 30. 9., 10:00–15:00, náměstí T. G. Masaryka 2570
Pro návštěvníky Památníku Tomáše Bati jsou připraveny komentované prohlídky, při kterých je k vidění mj. nový exponát – osobní hodinky Tomáše Bati – i výstava připravená k 90. výročí otevření Památníku. Expozice prezentuje 70 fotografií mapujících radikální změny exteriéru a interiéru budovy i ukázku vybavení z doby, kdy objekt sloužil jako Dům umění.
Komentované prohlídky v délce cca 50 min začnou v 10:00 s opakováním vždy v celou hodinu. Poslední prohlídka odstartuje v 15:00. Vstup je bezplatný, ale s omezenou kapacitou 50 osob na prohlídku. Rezervace jsou možné na webu Památníku Tomáše Bati. Volné vstupenky se vyzvedávají v Infopointu Památníku sídlícím ve vedlejší budově gymnázia.
so 30. 9., 16:00, Infopoint Památníku Tomáše Bati, nám. T.G. Masaryka 2734
Přednáška se zaměří na období 20. až 40. let, vyjde z premisy, že novou estetiku přinesl až rozvoj moderních stavebních materiálů, technologií a dílců. Právě ony totiž umožnily realizovat stavby, které dlouhou dobu zůstávaly jen těžko uskutečnitelnými sny mnoha generací architektů.
ne 1. 10., 14:00, Štefániková 167
S historičkou umění Lucií Šmardovou budovou Centroprojektu od architekta Zdeňka Plesníka, která patří k významným poválečným stavbám ve Zlíně a která byla postavena metodou zvedaných stropů mezi lety 1965–1968. Sedmipodlažní objekt čtvercového půdorysu o rozměru stran 72 x 72 m má předsazenou prosklenou fasádu z boletických panelů modré barvy, v centrální části je vnitřní atrium s řadou výtvarných děl. Budovu čeká v brzké době rekonstrukce. Akci pořádá Kancelář architekta města Zlína.
Omezená kapacita 60 osob, rezervace na GoOut.cz. Předpokládaná doba trvání akce 1,5 hodiny.
ne 1. 10., 11:00, zahrada Zikmundovy vily, Žlebová 2894
Více o Zikmundově vile v našem článku Zikmundova a Hanzelkova vila - unikátní domy legendárních světoběžníků
Výstava konaná u příležitosti 90 let od vzniku prvních plánů vily a 70 let od adaptace architektem Zdeňkem Plesníkem pro cestovatele Miroslava Zikmunda. O následný výklad v zahradě vily se postará architekt Petr Všetečka. Předpokládaná doba trvání akce 1 hodina.
Současně se Dnem architektury se i letos uskuteční festival Film a architektura. Za oběma festivaly stojí spolek Kruh, který čerpá z více než dvou desítek let zkušeností v oboru a dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. V průběhu 13 let existence festivalu se zapojilo na 240 měst na území České republiky i na Slovensku.
so 30. 9. ,17:00, Infopoint Památníku Tomáše Bati, nám. T.G. Masaryka 2734
Tvorba Arneho Jacobsena formovala v průběhu 20. století identitu moderního Dánska a současně přispěla k definování věhlasného skandinávského designu. Mezi jeho realizace patří řada budov – od návrhu Domu budoucnosti z roku 1929 přes školy, radnice a další veřejné budovy až po jeho kdysi vysmívaný projekt dnes už ikonického výškového hotelu SAS v Kodani. Stěžejním se ale pro Jacobsena stalo navrhování nábytku. Jeho křeslo Egg nebo židle Series7 obstály v průběhu času a jsou oblíbené po celém světě. Dokument mapuje Jacobsenovu pestrou kariéru a za pomoci rozhovorů s odborníky i bývalými spolupracovníky v kulisách jeho interiérů dokresluje osobnost tohoto průkopníka, jehož práce vždy hledala řešení otázky dostupného kvalitního bydlení a žití.
(Arne Jacobsen’s Modern Denmark, Thomas Roger Henrichsen, Dánsko, 2021, 59 min., dánsky, české titulky)
po 2. 10., 18:00, Kancelář architekta města Zlína, Soudní 1 (zámek Zlín), 2. patro
Slavné filmařské duo Bêka & Lemoine se vydává na jednodenní́ cestu po Bangkoku s Boonsermem Premthadou, jedním z nejuznávanějších thajských architektů současnosti. Neobvyklý filmový portrét postupně objevuje chudinský slum, ve kterém architekt vyrůstal, i jeho vlastní realizace ovlivněné tímto prostředím. Také Premthadova silná nedoslýchavost, kterou trpí od dětství, do velké míry formovala jeho unikátní přístup k architektuře. Stejně jako sloni proto zapojuje další části těla k vnímání zvukových vibrací. Lidští i zvířecí návštěvníci tak poznávají tyto konkrétní stavby i jinými smysly.
(Ila Bêka, Louise Lemoine, Francie, Thajsko, 2022, 93 min., anglicky / thajsky, anglické titulky)
St 4. 10., 18:00, Kancelář architekta města Zlína, Soudní 1 (zámek Zlín), 2. patro
Komunitní bydlení se stalo v 70. letech vizí reagující na bytovou krizi i na strohou modernistickou architekturu. Tři architekti a skupina odvážných obyvatel byli ochotni v několika belgických městech proměnit tehdejší utopii vlastního bydlení ve skutečnost. Domy konstruované jako stavebnice se staly levnou, udržitelnou a především dostupnou variantou pro všechny, současně ale účelně vytvářely podmínky pro fungování místních komunit. Architektka a režisérka Elodie Degavre se po 50 letech od dokončení k těmto projektům vrací a s pomocí archivních materiálů i současných rozhovorů s jejich autory nastiňuje, jak tyto ideály bydlení obstály v čase a jak jsou v dnešní době opět aktuální.
(Elodie Degavre, Belgie, 2022, 75 min., francouzsky, české titulky)
so 30. 9., 10:00, sídliště Olšava, vstup na lávku
Představení spolupráce města a studentů 2. ročníku Fakulty architektury VUT formou výstavy prací na zábradlí lávek Všezvěd a Všudybud. Následuje procházka s architektkou města Helenou Víškovou podél břehu řeky Olšavy.
čt 5. 10., 14:00, Dům kultury, Mariánské náměstí 2187
Studenti 2. ročníku Fakulty architektury VUT představí analýzu města a následně se se zájemci přesunou přes centrum města k lávkám Všezvěd a Všudybud, kde proběhne diskuse nad jejich projekty.
so 30. 9., 11:00, Vlárská, Brumov-Bylnice
Výraznou dřevostavbou na okraji obce od studia Mjölk s architektem Filipem Cerhou. Prohlídka nově dokončené stavby představí základní filozofii budovy i použité materiály a technologie. Dřevěná konstrukce je vyrobena z materiálů, které vznikly přímo na místě. Použity jsou profily BSH, ze kterých je složena rámová konstrukce tradičního tvaru, a svým opakováním tvoří hmotu celé stavby.
Předpokládaná doba trvání akce 45 min.
st 4. 10., 15:00, Městský úřad Kroměříž, Velké náměstí 115
S městskou architektkou Radmilou Vraníkovou od rodného domu architekta Karla Pragera k místu jeho posledního odpočinku. Bude doplněno výstavou jeho prací.
Změna programu vyhrazena, kompletní program a případné změny naleznete na stránkách pořadatelů www.denarchitektury.cz, www.filmarchitektura.cz, za místní organizátory www.pamatnikbata.eu, www.aarchitektura.cz, www.kamz.cz.
Zlínský den architektury v Centroprojektu a baťovských továrnách, klobucký v sídle Klobucké lesní, otrokovický s díly Karla Pragera. Co uvidíte na Dni architektury 2023?
Nově otevřená vila cestovatele Miroslava Zikmunda patří do souboru vil architekta Zdeňka Plesníka, které pro duo cestovatelů navrhl v 50. letech. Exkurze do Hanzelkovy vily si můžete objednat.
Kam ve Zlíně pro lokální módu a design? Nové designové lahůdkářství najdete na Kvítkové. Je to obchod Quitkova, který vedou holky od značek SUTU Slow Fasion a Cover by Kateřina.
14|15 Baťův institut, to jsou bývalé tovární haly předělané na knihovnu, galerii, muzeum, kavárnu a design shop. Právě tady byste měli začít při objevování Zlína.
Největší filmový festival pro děti každý rok probudí Zlín. Událost, kterou prostě musíte zažít, se jmenuje Zlin Film Festival. Jak si ho užít co nejlépe?
Kde ve Zlíně poznat ševcovské řemeslo? Nakoukněte do jedné z budov Svitu, kde vzniká Centrum řemesel. Ševcovský hub, místo, kde se můžete učit a poznávat řemeslo.
Fyzio Garden, to je masážní a relaxační studio přímo v centru Zlína. Exotické masáže rodilých Thajců nebo Khmerů a k tomu nádherné prostředí pro odpočinek. A dělají i rehabilitace.
Nejlepší wellness na Zlínsku a Luhačovicku. Sprcha s bouřkou, jezírko nebo dokonalá hydromasáž?
Kafe na střeše Baťova mrakodrapu a ještě s výhledem na celé město? Máme! Jamai Cafe Baťův mrakodrap, to je káva z vlastní pražírny, dorty, limonády a úžasný výhled k tomu.
Hrad Lukov patří k nejkrásnějším výletům u nás. Středověký hrad s dlouhou historií, občerstvení, krásná příroda a skvělá procházka v okolí Zlína.
Útulný prostor, kde si můžete s kávovými profesionály pokecat nejen o kávě.
Vydejte se s námi do kostela ve Štípě, který tu stojí přes 400 let a má vám co vyprávět.
Místo pro odpočinek a procházku, to je nový biotop na Jižních Svazích ve Zlíně. Pojďte se sem zatoulat, stojí to za to.
Kam na skvělou večeři? Kam zajít na skleničku a kde se ve Zlíně ubytovat? Odpoveď na tyhle otázky je Hotel Baltaci Atrium Zlín jen pár kroků od centra.
Kam zajít na drink? Do Baru 1931 v přízemí Obchodního domu Zlín. S výhledem na jednadvacítku a ve stylovém prostředí.
20+ nejkrásnějších kaváren a pražíren, kam můžete vyrazit na kávu ve Zlíně, Luhačovicích, Otrokovicích, Valašských Klobukách nebo Uherském Brodě.
Nenáročná procházka po nádherné Zoo Zlín je určená dětem i dospělým, mohou sem vozíčkáři i senioři. Nejnavštěvovanější místo ve Zlínském kraji a 3. nejnavštěvovanější turistický cíl v ČR.
Funkcionalistický hotel ze 30. let. Kde jinde se ve Zlíně ubytovat než ve slavném Společenském domě? Dnes nese název Interhotel Zlín a stojí přímo v centru města.
Food Factory je bistro ve Zlíně, které v roce 2021 otevřelo v bývalé bráně Baťových závodů. A je to pecka. Domácí polévky, bagety, sendviče, sladké, káva a k tomu stylový interiér.
Barumka! Největší rally podnik u nás se 100 posádek a 65 historickými vozy. 13 RZ po celém kraji a velký zážitek pro fanoušky rychlých aut. Tuhle atmosféru musíte zažít.
Bazény, koupaliště, jezera a rybníky - kam se jít vykoupat na Zlínsku a Luhačovicku?
Udělejte si víkend ve Zlíně. Poznejte město s cihlovou továrnu v samém srdci, udělejte si piknik v parku nebo se projeďte páternosterem na vyhlídku. Co dělat ve Zlíně?
Baťovská trasa Zlínem aneb co rozhodně musíte vidět, abyste pochopili Zlín.
Malá garážová galerie ve Zlíně GAG Zlín je místem pro neformální umění. A pro zážitky.
Funkcionalistický evangelický kostel je chrámem i galerií v jednom.
Tomášov. Kdysi baťovská škola mladých mužů, dnes hotel s nádherným výhledem na celý Zlín
Rozhledna nad Hostišovou stojí na krásném místě s velkorysým výhledem do krajiny. V těsné blízkosti najdete pitoreskní dětské hřiště i stánek s občerstvením. Tip na výlet na Zlínsku a LUhačovicku.
Kostel z malé vesničky u Zlína patří 10 nejlepších staveb světa. Nechtěli byste ho vidět?
Prohlídka s průvodcem po továrnách, Památníku T. Bati i moderním urbanismu Zlína? Tady je.
Pokud nejseš lenochod. Ten už tu je. Nejnavštěvovanější místo na Moravě. Zvířata, zámek, zmrzka, zážitky, zupr!
Pokud nechcete být na Zlín sami. Živý Zlín je komunita lidí, která dělá skvělé věci. V zámku, v Sadu Svobody, všude možně. Přidejte se.
Pokud chceš jen tak ležet uprostřed města. Moderní urbanismus v nejlepší formě. Relax na trávě u zapuštěných chodníků. Gahura, hurá.
Po stopách první dámy české architektury. Kongresové centrum, Galerie G18, rektorátu. Perly, které nechala zlínská patriotka doma.
Pokud miluješ art, miluješ Zlín. Pecky českého a slovenského výtvarného umění 19. až 21. století v baťovských kulisách. Art!
Výlet ze Zlína na celý den, to je Fryšták. Můžete sem dojet autobusem a potoulat se po místních hřištích i přírodě, dát si kafe nebo se jít podívat na úžasné vyhlídky.
Sochy v krajině, dřevěné pozorovatelny, kaple z kovových plátů, které se houpou ve větru. V Šarovech roste Jiná krajina. Už jste ji viděli?
„Zlín je super inspirativní místo s nádhernou architekturou, které zatím Češi neobjevili,” říkají čeští Instagrameři
V lokalitě Skalka u Fryštáku, kde až do nedávna trčelo na vršíčku nad městem pár oblých balvanů, jsme našli, co jsme tu nečekali.
Historie Lázní Kostelec se píše od 18. století. Už za Seilernů se tu léčily problémy pohybového ústrojí. Dnes tu jsou moderní lázně a hotel, kde se krásně odpočívá.
Už podruhé vyšla ve Zlíně mapa lokálních tipů pro mladé (a duší mladé) cestovatele. Kromě Zlína se do evropského projektu zapojilo Brno, Praha a Ostrava.
Tady tvoje duše pozná středověk. Možná to není nejlegendárnější hrad ever. Ale je to zašívárna uprostřed přírody. Klid.
Pokud tě nudí klasické památky. Absolutní must pro fandy industriálu. Areál Svit, železo, cihly, sklo, design, upcycling. Top.
Takhle totiž chutná Zlín. V Obchodním domě voní Bistrotéka Valachy. Je plná místních delikates. Buď (chvilku) gourmet.
Už jste byli s dětmi opravdu všude? Tak v dřevěné zoo jste ještě určitě nebyli. Najdete tu nejenom všechna možná zvířata s pacičkami, křídly, šupinami i tykadly, ale také třeba Sponge Boba.
Tak tohle je panečku prostor. Všude květiny. Všude. Kaktusy, monstery, draceny, tlustice a do toho skvělá káva, nějaké ty drinky a super místo pro práci, rande nebo večerní skleničku.
Tady se tančí, létá frisbee a cinkají sklenice s pivem a vínem. To je Park desetiletí v ČR.
Pokud si ulítáváš na pravých úhlech. Opěrný systém, barevné vitráže, železobetonový skelet a město u nohou. Magické místo.
Ahoj! Je tady nová kavárna, přímo na zlínské přehradě, pět minut od náměstí. Dostanete tu skvělý koláč, výbornou kávu a výběrový rum. Honem na palubu.
Na špagety a Co Donut to je pěkná symbióza. Malé zlínské bistro, kde si dáte skvělé špagety ( i bezlepkové) a k tomu pořádný domácí donut!
Nová kavárna Café Supréme v Malenovicích je klidné místo na kafíčko. A mají i venkovní hřiště pro děti.
Že by v Malenovicích chyběla dobrá restaurace? Nesmysl, je jich tam hned několik. Pojďte s námi ochutnat burgery, fajitas a další dobroty do Dobrého hnízda.
Obchodní dům ve Zlíně, dříve známý jako Prior, dostal nového majitele, nový kabát i nové obchody. My zlíňácí jsme poslední dva roky napjatě sledovali, jak se mění. Teď je otevřeno, račte dál.
Pokud chceš, aby fantazie byla zítra skutečnost. Princip Baťa. Staré je nové. Fenomén upcyclingu. Věčně mladé město. Zlín, boty a ty.
Věřili byste, že jen pár kroků od centra Zlína se pálí exkluzivní slivovice? A že se tam pálí už skoro sto let? Pojďte s námi na kalíšek.
Krajská galerie výtvarného umění zabírá pár pater 14 budovy zlínského svitu. Jedinečný prostor, který byste neměli minout za žádnou cenu.
Pokud si taky myslíte, že Baťa byl génius. Odkaz Tomáše Bati je mimořádný. V podnikání, architektuře i přístupu k životu. Poznejte jeho vilu.
Pokud jste občas tak trochu romantici. Romantická zřícenina ukrytá v Hostýnských vrších. Pro milovníky, romantiky, zašívání a výhledů.
Pokud fandíte oranžovým barvám. Baťovské bydlení má neuvěřitelné genius loci. Přijeďte ho zažít sami. Začínáme v Infopointu!
Lokální pražírny jsou teď velkým hitem a my z toho máme opravdu radost. Objevili jsme jednu docela malou pražírnu uprostřed starého továrního areálu. Zlínské Brick City Coffee.
Baťův mrakodrap - funkcionalistická správní budova v samém srdci Baťovských závodů ve Zlíně. Co všechno musíte vidět v 21. budově zlínského továrního areálu, kde si dát kafe na střeše mrakodrapu
Mezi hlavní činnost kanceláře patří zajištění podpory filmovým štábům, a to v oblastech produkce, volbě lokací, výběru regionálních dodavatelů nebo při jednání s místními úřady a institucemi.
Designový obchůdek plný lokálních značek? Máme. Najdete ho ve zlínské knihovně v budově 14 | 15 Baťův institut. Super místo pro kvalitní oblečení i dárečky ze Zlínska.
Hledáte tip na výlet z dětmi? Rozhodně zkuste Zoo Lešná, ale schovejte si dost sil i na zámek Lešná. Nádherné místo plné pokladů a tajemství.
Skvělá káva, výborné domácí wafle a snídaně, k tomu příjemný interiér a obsluha, která se neustále usmívá. To je Kafec Zlínský.
Hledáte opravdu výjimečný suvenýr ze Zlína? A co takhle skvělé, kvalitní ručně šité boty? Představujeme Vasky.
Opravdu skvělé místo, kde začít poznávat Zlín. Vydařené expozice, nádherná budova a skvělá atmosféra.
Pokud chceš vědět, jak vznikají filmy. Čtyři patra filmové historie. Týrlová, Zeman, Klos, Pinkava. Ale taky mladá animace a skvělé kafe.
C O U R A G E klíčila současné majitelce v mysli asi jeden pár let při “běžném” zaměstnání, a pokaždé po setkáních s designéry a návrháři v Praze, dostávala myšlenka pomalu svůj tvar.
Originální bistro, výjimečná kavárna. Malinká místnost, kde spolu hospodaří bratr se sestrou, vaří skvělou kávu a připravují úžasné dobroty. Rozhodně stojí za návštěvu.
Pivovárek vznikl v obci Sazovice ležící asi 10 km od Zlína. S ohledem na blízkost Zlína a jeho dříve těsné spojení s obuvnickým průmyslem, jsme také zvolili název našeho piva.