Galerie Václava Chada Zlín

V prvním patře Zlínského zámku sídlí zvenčí nenápadná, ale uvnitř vekolepá Galerie Václava Chada. V citlivě rekonstruovaných prostorách bývalých kanceláří a badatelen muzea se střídá klasické sochařství se sklem, malba s grafikami, videoart s mladým designem. Můžete si být jistí, že tu pokaždé natrefíte na perfektně připravenou výstavu, za kterou stojí pečlivý kurátorský tým. Otevřeno je od středy do pátku od 13 do 17 a každou sudou neděli. 

Nahlédnutí do výstavy absolventů Školy umění ve Zlíně: František Stöhr a František Navrátil - Z ticha ke světlu - dvojí osud, dvojí sochařské dílo, jedno přátelství, 2024


Kdo byl Václav Chad?

Galerie nese jméno po zlínském surrealistickém malíři, který byl zastřelen gestapem krátce před koncem války v roce 1945. Václav Chad se narodil v roce 1923 v Břeclavi, brzy se s rodiči přestěhoval do Otrokovic a vystudoval tehdejší Školu umění ve Zlíně, která se inspirovala principy Bauhasu a amerického školství. Během války se Chadovo malířství inspirovalo vlivy modernismu, expresionismu i surrealismu, nabízelo pronikavou a přímou interpretaci těchto směrů. Václav Chad se zapojil do vydávání odbojového časopisu Naše pravda, který v roce 1944 odhalilo gestapo. Mladý malíř ani přes varování Zlín neopustil a v únoru 1945 byl po pokusu o útěk při zatýkání zastřelen nedaleko budovy internátu na náměstí TGM. Jeho pomníček dnes najdete nedaleko Památníku Tomáše Bati. 


Galerie Václava Chada sídlí na Zlínském zámku od roku 2014. V rekonstruovaných prostorách, ve kterých po dlouhé roky sídlily kanceláře a badatelny muzea, se otevřel nový prostor pro umění veskrze moderní, které představují zlínské ikony i mladí umělci. Jednou z velkých deviz galerie je totiž mimo jiné představování pozapomenutých jmen absolventů Školy umění ve Zlíně, ke kterým patří nejen Václav Chad, ale také Jan Rajlich, Miroslav Šimorda, František Chmelař, Alex Beran a řada dalších. V Baťově Škole umění museli umělci dokonale ovládat řemeslo a pracovat nejen s principy estetiky, ale také užitnosti. 

Loop Výstava absolventů ateliéru Designu skla, 2024

LOOP - Výstava absolventů Ateliéru Design skla, FMK UTB, 2024

Přestože galerie sídlí v nejstarší budově ve městě a často představuje díla autorů z minulého století, jde o výstavní prostor prodchnutý nadčasovou moderností. Jednoduchý interiér zámeckých komnat bymohl svádět k historizujícím exhibicím, pečlivá kurátorská práce Miroslavy Ptáčkové pod vedením Dagmar Výlupkové,však staví Galerii Václava Chada do řad moderních galerií se skvělým výstavním plánem. 

Nahlédnutí do výstavy absolventů Školy umění ve Zlíně: František Stöhr a František Navrátil - Z ticha ke světlu - dvojí osud, dvojí sochařské dílo, jedno přátelství, 2024

Během let jste tu mohli navštívit výstavy už zmíněných prací absolventů Školy umění ve Zlíně, ale také výstavy díla Adrieny Šimotové, Lubomíra Jarcovjáka, Jana Rajlicha, Theodora Pištěka, Petra Nikla nebo křehká naivní díla Nátalie Schmidtové. Stále častěji se ve výstavním plánu objevují také společné výstavy fotografů, absolventů ateliéru Design skla a dalších, které dodávají galerii svěží mladistvý švih. 

OOP - Výstava absolventů Ateliéru Design skla

LOOP - Výstava absolventů Ateliéru Design skla, FMK UTB, 2024

Pokud budete ve Zlíně v otevírací době galerie, určitě si ji přidejte na svůj cestovatelský seznam. Je to místo, kde vaše duše pookřeje. 

  • Galerie Václava Chada Zlín
    Soudní 1
    76001 Zlín
  • 602 560 020
  • galerie@zlinskyzamek.cz
  • středa–pátek a sudé neděle 13–17:00

V okolí také najdete