Infopoint baťovského bydlení

Být ve Zlíně a nepodívat do jednoho z těch maličkých cihlových domečků? Nesmysl. Unikátní baťovské bydlení má neuvěřitelný genius loci. Pokud se nehodláte pozvat k někomu domů, můžete interiér jednoho z domků prozkoumat v Infopointu baťovského bydlení.

Baťovské domky, půldomky a čtvrtdomky jsou na dnešní poměry prostorově velmi skromným bydlením. Není tu místo na garáž ani šatnu, pračka většinou stojí ve sklepě a myčku byste museli dát na dvůr. Kdo ale v baťovském domku někdy bydlel, nedá na něj dopustit. Je malý, útulný a ke všemu je to ta nejzlínštější věc na světě.

Zlínsko a Luhačovicko

Cihlová zástavba na svazích kolem továrny je projektem, jaký u nás nemá obdoby. Promyšlený systém bydlení, který vznikal s rozrůstajícím se Baťovým impériem vás ohromí svou propracovaností. Každý jeden domeček měl svůj stavební plán, soupis vybavení a majitele, který dodržoval přesně stanovený denní režim. Ráno do továrny, v poledne na oběd a odpočinek domů, pak zase zpět do továrny, navečer do kina nebo do knihovny a večer zalehnout a spát. Žádné zahradničení, sadaření ani jiné zbytečné plýtvání silami, kterých bylo potřeba v továrně.

Zlínsko a Luhačovicko

Propracovanost celého systému mapuje expozice v Infopointu baťovského bydlení. Malý cihlový domek schovaný mezi školami a internáty v ulici Nad Ovčírnou, je tak trochu baťovským domkem, trochu muzeem a nejvíc ateliérem. Mizející prvky baťovského bydlení tu mapuje architektonické studio ellement, které v domku sídlí.

Zlínsko a Luhačovicko

Vcházíte do malé předsíně, kde běží film o životě v zástavbě na svazích kolem továrny. Na terénním modelu Zlína si můžete doslova osahat převýšení, se kterým museli tehdejší urbanisté počítat. Na zdech jsou panely, které vás uvedou do tématu - kolik obyvatel do Zlína přišlo, kolik je tu domků a budov, kolik lidí tu pracovalo a žilo.

Zlínsko a Luhačovicko

Uzoučkou chodbou můžete jít dál. Nad hlavou máte schodiště, které vede do ateliéru v patře, vlevo je drobná kuchyňka, napravo pokoj, který dříve sloužil jako obývák. Právě teď je tu výstava s názvem Baťovský domek: Mizející prvky zlínské architektury. Na malém prostoru tu jsou věci, nad kterými vám zůstane rozum stát. Kromě architektonického řešení a adaptací jednotlivých domků tu najdete původní prvky, kterými byly vybaveny, fotky z interiérů původních a nových, stavební plány k jednotlivým typům domků, jejich modely, pochopíte systém, jakým se zástavba postupně zahušťovala, když přibývalo zaměstnanců továrny. Najdete tu kartotéky ke každému z domů, najdete tu zaměstnanecké karty, které popisují rodinný stav, majetek a život lidí, kteří kdysi v domcích bydleli. Najdete tu záznamové karty, které se vedly při kontrolách v domácnostech, najdete tu dokumentaci k vilkám, které mezi domky vyrůstaly. Evidence všeho. Zatímco dnes si nedokážeme představit, že bychom pracovali na jakémkoliv větším projektu bez počítače, Baťa postavil celé město díky papíru a psacímu stroji.

Zlínsko a Luhačovicko

Až si to všechno projdete, nahlédněte do některé z publikací, které studio ellement k tematice baťovských domků vydalo. Vezměte ji do ruky a běžte se projít po nejbližší zástavbě ve čtvrti Letná. Hlavně teď na jaře je to kouzelné místo, kde se život odehrává za nízkými zelenými živými ploty. Voní tu jabloně a les, na některé zahrádce se griluje a z otevřených oken cinkají příbory. Slunko se sklání za kopec a na cihlových fasádách vykresluje milion odstínů oranžové. A vy už teď víte, co se za všemi těmi odstíny skrývá.

A KDE SE ve zlíně a okolí UBYTOVAT?

Ve Zlíně a jeho okolí je tolik míst k navštívení. Jeden den rozhodně nestačí! Kde se tedy ubytovat?

Ve Zlíně:

  • Hotel Tomášov - hotel s pozoruhodnou baťovskou historií, unikátní architekturou, luxusním interiérem, kvalitními službami a výhledem na Zlín. Náš tip: V létě si na venkovní terase můžete užíjt skvělou gastronomii nebo letní kino.
  • Hotel Lázně Kostelec - jen kousek od Zlína se nachází ráj odpočinku a relaxace. Náš tip: Hotel je skvělým výchozím bodem pro výlety do přírody. V létě určitě oceníte skvělé venkovní koupaliště nebo možnosti golfu.

Nebo se ubytujte kousek od Zlína v nádherných lázeňských Luhačovicích! Mezi naše nejoblíbenější ubytování patří:

Ve Slavičíně:

  • Infopoint baťovského bydlení
    Nad Ovčírnou
    76001 Zlín

Štítky

V okolí také najdete