Baťova vila ve Zlíně

Tomáš Baťa je jménem, které se ve Zlíně skloňuje snad na každém rohu. Zakladatel slavné značky, budovatel města, továrník, starosta, šéf. V době, kdy baťovy závody rostly, zaměstnával více než 30 000 lidí, stavěl tovární komplex a kolem něj město. Stal se starostou, expandoval se svou firmou do zahraničí. Není divu, že potřeboval místo, kde by mohl v klidu odpočívat a přemýšlet. Stala se jím vila ukrytá pod příkrou strání nedaleko břehu říčky Dřevnice.
V tiché zahradě na okraji města stojí vila se žluťoučkou fasádou. Ať už k ní přicházíte od města nebo od továren, působí dojmem velkorysé důstojnosti. Štíhlé sloupy pergoly tvoří jakýsi vstupní portál, prolamované průčelí domu jako by lákalo ke zvednutí hlavy k balkónu v patře. Baťovu vilu navrhl vizovický stavitel František Novák, adaptaci a interiéry však provedl slavný architekt Jan Kotěra.

Zlínsko a Luhačovicko

Nevtíravá majestátnost, jakou vila působí navenek, najdete i v interiéru. Prosvětlené vstupní chodby zakončené drobnými pavilonky vedou kroky návštěvníka do dvoupodlažní haly vykládané dřevěnými kazetami. Uvnitř i navenek máte dojem, jako by se tu lámal tradicionalismus s moderním pojetím architektury a života, jako by tu architekt balancoval na hraně mezi sídlem vrchnosti a vilou továrníka 20. století.

Zlínsko a Luhačovicko

V době největšího rozmachu baťových závodů to bylo velmi živé místo. Tomáš Baťa se tu scházel se svými spolupracovníky, vedoucími, architekty a dalšími osobnostmi zlínského života, na prvního Máje tu pořádal setkání pro zaměstnance továrny. Hektický továrníkův život dokládá také fakt, že jedině ložnice Tomáše a Marie Baťových nemá okna, která by vedla k továrně. To proto, aby ve Zlíně existovalo alespoň jedno místo, kde by měl šéf klid a čas na odpočinek.

Zlínsko a Luhačovicko

Jak a kdy na prohlídku Baťovy vily? 

Dnes ve vile sídlí Nadace Tomáše Bati. Prohlídky Baťovy vily se tu konají každou první neděli v měsíci, ale pro velký zájem se občas objeví pár mimořádných termínů. Rezervujte si na ně své místo včas. Najdete je na webu Nadace v sekci Prohlídky

 
  • Baťova vila ve Zlíně
    Gahurova 292
    76001 Zlín
  • 577 219 083

Štítky

V okolí také najdete