Na stěhování z unikátního Památníku Tomáše Bati, má KGVU docela pěknou vzpomínku. Na stěnách v zázemí galerie se skví metrová písmena DŮM UMĚNÍ, která kdysi dominovala prosklené budově památníku. Při stěhování je zaměstnanci galerie zachránili před cestou na smetiště, a dnes hrdě zdobí stěny budovy. Umění je totiž to, oč tu běží, a metr vysoká písmena nenechávají nikoho na pochybách. Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně totiž není jenom budova s obrazy a sochami. Je to živý prostor, kde se toho děje docela dost.
Kromě stálých expozic Prostor Zlín a Řády vidění, tu každoročně pořádají na dvě desítky krátkodobých výstav. Kresba, malba, grafika, fotografie, architektura, sochařská tvorba, mladé umění. Tomuhle všemu budova staré továrny, ve které KGVU sídlí, velice lichotí. Strohé a světlé místnosti s přiznanou vzduchotechnikou dávají vyniknout ladným křivkám drobných i větších plastik, křiklavým barvám moderního umění i velikánům české výtvarné moderny.
Velkým tématem galerie je také baťovská architektura. Stálá výstava Prostor Zlín mapuje jedinečný koncept města rozkročeného mezi továrnami a zahradami. Galeristé však překračují hranice budovy a klidně vás vezmou na výlet po Zlíně. Ukážou vám všechny ty jedinečné vily a domy, tovární areál nebo původní kolonie cihlových domků. Vznikla tu také mapa funkcionalistického Zlína, se kterou se můžete po městě projít i sami. Vsadili bychom se, že některé perly neznají ani Zlíňáci.
Pro děti tu je Galeřiště, které probíhá každou středu. V prosluněné místnosti plné barev, štětců, lisů, hraček, papírů a hlíny tu děti společně se zkušenými edukátory hledají svůj vztah k výtvarnu. Pomaličku a nenápadně si tu budují cit pro moderní umění.
Z bývalé tovární budovy je dnes elegantní a moderní galerie, která má ve sbírkách unikátní díla umělců 20. století, dává prostor modernímu umění, podporuje mladé autory, mapuje architekturu a stará se o kulturní prostor ve Zlíně a celém okolí. Krásné místo na mapě českých kulturních stánků.