DEN ARCHITEKTURY pro každého

Přípravami na události spjaté s DNEM ARCHITEKTURY žije Zlínsko a Luhačovicko celé září. Výročí 100 let od založení Československa se připomíná všude kolem a osmý ročník celorepublikového festivalu nese toto téma s podtitulem „Architektura společně“. Letošní DEN ARCHITEKTURY chystá nejbohatší program ve své historii. Program připravila bezmála devadesátka měst po celé České republice a my se těšíme, že se od 28. září do 4. října nezastavíme. Zlín a jeho okolí mají přeci tolik co nabídnout!

DEN ARCHITEKTURY pro milovníky architektury

Tento týden máte rozhodně o zábavu postaráno. Program je pro vás natolik nabitý přednáškami, procházkami a promítáním, že nemáme strach, že byste si nevybrali. Podrobný program jednotlivých akcí najdete na FB události DEN ARCHITEKTURY Zlín a okolí. Kromě plánovaného programu si ale určitě udělejte čas na procházku baťovským Zlínem, areálem továrního Svitu a když už budete v okolí, zastavte se do Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně (budova 14.). Tady v současnosti, kromě stálých expozic o historii a vývoji zlínské architektury, probíhá i výstava Náměstí Práce ve Zlíně a jeho proměny, která je připomínkou 60. výročí úmrtí významného zlínského architekta Františka L. Gahury. Tamtéž od 19. září najdete také expozici Nová doba - nový život - meziválečná architektura v lázních Luhačovice, kde doporučujeme načerpat inspiraci a informace, a potom se do Luhačovic vydejte na prohlídku. Procházka kolem místních vil je rozmanitá záležitost, ať už se držíte meziválečného období, nebo zabrousíte i někam dál. Příběhy vil, které rozhodně stojí za vidění, jsme nedávno sepsali do jednoho z tipů na výlety, podívejte se.

Luhačovice

DEN ARCHITEKTURY pro milovníky filmu

Součástí letošního programu se stalo také promítání několika dokumentů z Mezinárodního festivalu filmů o architektuře a urbanismu. Každý ročník tvoří program několik tematických sekcí, které podléhají kurátorskému výběru a rozšiřují povědomí o současné kvalitní architektuře, významných architektech a jejich tvorbě, stejně tak i o problematice vizí měst, sociálních a enviromentálních tématech. Na takové promítání si zajdete třeba do Bloku 12, zlínského baru ve 12. budově areálu Svit, který je sám o sobě velice zajímavým prostorem.

Svit Zlín

DEN ARCHITEKTURY pro milovníky gastronomie

Co vám rozhodně doporučíme, je chuťový zážitek v restauraci La Villa, která je spojená s kusem zlínské historie. Vznikla totiž ve Vavrečkově vile, která byla postavena v roce 1914 na základě projektu architekta Vladimíra Karfíka. Hugo Vavrečka, jakožto jeden z ředitelů Baťova koncernu, si pro své sídlo vybral styl kotěrovské moderny, přesto Karfíkova realizace nezapře určité stopy funkcionalismu.

Jestli máte namířeno do Krajské galerie, najdete hned přes silnici v bývalé tovární budově restauraci FitFoodie. Tady zase dbají na kombinaci zdraví a chuti, jsou zastánci nutričně vyváženého jídla a jde jim to skvěle.

Po promítání filmu se zase nezapomeňte zdržet v Bloku 12, kde vám šikovní barmani doporučí některý z mnoha druhů rumu, nebo namíchají drink dle chuti. Zároveň si tu od 15.00 až do večera vychutnáte asijské speciality, které si nemůžeme vynachválit. Kuchařovo Bún bò Nam Bô nebo Bún cha je dokonalost sama.

No, a až budete v Luhačovicích procházet kolem historických domů a vil, zastavte se na kávu do Kavárny v Myslivně. Na luhačovické kolonádě otevřeli teprve nedávno, ale už si to tu bez nich neumíme vůbec představit. Zkuste jejich luxusní domácí dorty a koláče a výborné cappuccino. Mňam!

  • DEN ARCHITEKTURY pro každého

V okolí také najdete