Vyrážíme na Ploštinu: pěšky, na kole i s kočárkem

Do vesničky Ploština vedou různé cesty z různých směrů. Vřele doporučujeme k návštěvě, hledáte-li podzimní přírodu – louky, lesy a čerstvý vzduch. A je jedno, jestli si chcete procházkou protáhnout nohy, vyrazit na kolo nebo výletovat s rodinou. Variant je spousta, podívejte.

Vyrážíme na Ploštinu po svých

Start: Drnovice u Vysokého pole

Délka: cca 5 km celý okruh

Doba trvání: 2 – 3 hodiny (i s prohlídkou a návštěvou Muzejní expozice)

Náročnost: lehká

pěšky na Ploštinu

Okruh začneme u drnovického kostelíku sv. Anežky České, který je do historie České republiky zapsán jako první vysvěcený kostel vůbec. Jste-li autem, najdete před kostelíkem parkoviště, kde můžete v klidu auto nechat, dál už jdeme po svých. Přejdeme silnici a u křížku naproti kostelíku navážeme na polní cestu směrem nahoru k lesu. Té se budeme chvilku držet, dokud proti sobě neuvidíte les a myslivecký posed. Vpravo od něj cesta pokračuje. Vyšlapaných cestiček je tu několik, drtivá většina z nich vás ale stejně na Ploštinu dovede. My ale zůstaneme na pěšině, po které jdeme, a brzy narazíme na zelenou turistickou značku. Dál už je to jednoduché, brzy se nám za kopcem objeví památník. Dole si mezi domky každopádně projděte místní Naučnou stezku po Ploštině, která vám celý příběh bývalé vesnice odvypráví. Stejně tak nezapomeňte navštívit Muzejní expozici, kterou tady spravuje Muzeum jihovýchodní Moravy, určitě doporučujeme. Trasou, kterou jsme šli, v zimě vede i běžecká stopa a pokud počasí dovolí, je velice oblíbená u místních běžců.

Ploština památník

KAM DÁL? Možností máte hned několik. Zelená turistická značka vás lesem dovede zase zpátky do Drnovic, kde parkuje i vaše auto. U Ploštiny ale cesta nekončí. Ukazatele tu vedou do všech směrů: vesnice s podobným osudem, jaký zakusila Ploština - Vařákovy paseky (4 km), nejvyšší vrchol Vizovických vrchů Klášťov (2,5 km) nebo lovecký zámeček Trubiska (5 km).

Ploština pěšky

Vyrážíme na Ploštinu na kole

Start: Vysoké pole

Délka: cca 8 km celý okruh

Doba trvání: 1 - 2 hodiny (i s prohlídkou a návštěvou Muzejní expozice)

Náročnost: kopcovitý, převážně asfaltový terén

Ploština směrovka

Téměř na konci Vysokého pole ve směru na Drnovice najdete těsně před autobusovou zastávkou odbočku vlevo. A je to. Po této silničce, která vede převážně lesem, se zhruba do půl hodinky dostanete až na Ploštinu. Pokud se vám tady nechce ještě okruh ukončit, místní doporučují protáhnout výlet až na cca 4 km vzdálené Vařákovy paseky. Asfaltka tu vede pořád, je malinko rozbitější, ale poměrně dobře sjízdná. Jestli už míříte zpátky, sledujte značky a po další asfaltové cestě sjeďte dolu do Drnovic a odtud do Vysokého pole (1 km).

Vyrážíme na Ploštinu s kočárkem

Start: Vysoké pole

Délka: cca 8 km celý okruh

Doba trvání: 2 – 3 hodiny (i s prohlídkou a návštěvou Muzejní expozice)

Náročnost: jdeme po asfaltu, ale nějaké kopce nás čekají

kaplička Ploština

Kočárková stezka na Ploštinu se nám kousek kříží i s tou kolem Envicentra, o které jsme nedávno psali. Tady ale jdeme jiným směrem a trošku víc do kopce.  Začínáme na stejné odbočce jako cyklisté. Nikam nepospíchejte a užívejte si procházku. Auta tu sice občas jezdí, ale je jich málo. Z Ploštiny zamíříme po asfaltce dolů, do Drnovic. A co je skvělé, do Vysokého pole odtud vede bezpečná zkratka. Po chodníku vyjedete až ke Kostelíku sv. Anežky České a odtud po chodníčku sejdete kopec dolů – auta jezdí o kus dál po hlavní silnici. Jdeme sice z vesnice do vesnice, ale pořád po chodníku. Za nás palec nahoru.

Kde jíst

Na Ploštině je jen pár domků a ten, který patří panu Prokopovi, najdete snadno. Místní tu doporučují opravdu dobrého Zubra, ale s otevírací dobou jsou si nejistí. Prý záleží na spoustě věcí, říkají. Tak třeba budete mít štěstí, my ho zrovna neměli. Jste-li autem, určitě vám stojí za to na oběd popojet do nedalekých Vlachovic do nově otevřené Restaurace Na Mýtě. Lokální suroviny, sezónní nabídka a moc hezké prostředí se vám bude líbit. No a jestli nestíháte, nebo se vám do Vlachovic nechce, popojeďte do vedlejší vesnice Újezd, kde se posaďte v Hostinci U Maliňáků. Obědové menu prý mají vážně vydařené.

památník Ploština

Nezlobte se na nás, že jsme vám toho o samotné Ploštině neřekli víc. Ale než bychom vám tu odvyprávěli celý příběh Ploštiny, zabralo by nám to spoustu řádků, které jsme chtěli věnovat cestě samotné. Koukněte ale na náš blog, kde jsme už o temné historii Ploštiny psali.

Ploština na kole a s kočárkem

  • Vyrážíme na Ploštinu: pěšky, na kole i s kočárkem

V okolí také najdete