Vizovice: výšlap na Janovu horu

Vzpomínáte na lidovou písničku, ve které se zpívá “Slunéčko zachodí za Janovu horu…”? Ano, je to právě vizovická Janova hora, o které se v této krásné lidovce zpívá. Na jejím vrcholku najdete zříceninu Janova hradu, výhled do širokého okolí a svatý klid. Sbalte rodinu nebo čtyřnohého mazlíčka a pojďte na výšlap.

Start: Masarykovo náměstí Vizovice

Délka: cca 6 km tam a zpět

Doba trvání: 2 hodiny

Náročnost: lehká, ideální pro pěší (posledních 800 m vede po kamenité cestě, pro kočárky a cyklisty bude náročnost vyšší)

janův hrad vizovice

Vyrazíme z Masarykova náměstí v srdci Vizovic. Právě tady staví všechny autobusy, kterými můžete do Vizovic přijet. Odtud až do cíle se budete držet červené turistické značky, která vás povede kolem hlavní silnice až k Zámku Vizovice a ještě kousek dál směrem na Zlín (cca 10 minut chůze z náměstí). Nebojte, z rušné silnice hned uhneme na vedlejší asfaltku, po které začneme stoupat nahoru. Za chvíli jsme v lese a vysoko nad Vizovicemi. Právě tady přichází slíbené výhledy a ticho.

janův hrad vizovice

U zříceniny Janova hradu najdete posezení, houpačku - vidíme to jako ideální místo pro hezké víkendové odpoledne s dětmi. Spolek Janův hrad je aktivní v pořádání různých akcí přímo v okolí hradu, určitě je nezapomeňte sledovat.

Kam dál?

Máme dvě možnosti. Když budete od Janova hradu pokračovat dál po červené turistické značce ještě 2 km, dojdete až na Spletený vrch (565 m. n. m.), pod jehož vrcholem najdete kamenný mezník z roku 1867. Žádné dechberoucí výhledy už ale nečekejte.

janův hrad vizovice

Druhá možnost je vrátit se zpátky do Vizovic. Jestli se alespoň malinko zajímáte o architekturu, určitě vám neunikla podoba českého pavilonu na poslední světové výstavě Expo Milan 2015. Celý pavilon se teď přestěhoval právě do Vizovic. I s tím největším ptákem, kterého jste kdy viděli. Výrobcem pavilonu je vizovická firma KOMA MODULAR, kde ho taky v současnosti najdete. Jestli si chcete o pavilonu přečíst víc, podívejte se na náš článek Nakoukli jsme: EXPO Pavilon ve Vizovicích.

KOMA Modular Vizovice

Kde jíst?

Ve Vizovicích vřele doporučujeme zajít do restaurace U Tonka, kterou najdete po cestě z náměstí k zámku. Určitě si dejte jejich kachnu nebo halušky, mají je moc dobré. A jestli vás honí mlsná, místní čokoládovna, kde vyrábí pralinky všech tvarů, chutí i barev je vám k dispozici hned vedle zámku. Všechno hezky na jednom místě.

 

Šťastnou cestu a nezapomínejte s námi sdílet své fotky na FB i Instagramu s hashtagem #zlinskoLuhacovicko

Janova hora Vizovice

  • Vizovice: výšlap na Janovu horu

    Vizovice

V okolí také najdete