Zlín: Procházka po baťovském bydlení

Každý den chodíte kolem a možná ani nevíte, že právě míjíte historicky první baťovský domek. Možná netušíte, že hned za rohem na vás čeká pokusný domek, který je celý ze dřeva, a možná jste si nikdy neuvědomili, že celá čtvrť Letná je jeden velký experiment Kotěrovy a Gahurovy architektury. Se spolkem aArchitektura a jejich novou brožurkou Po baťovském bydlení vás vezmeme na výlet slavnou zlínskou čtvrtí Letná.


Výhledy a průhledy mezi červenými cihlovými domky se málokdy okoukají

  • Start: Univerzitní budova FaME (Fakulta managementu a ekonomiky)
  • Délka: cca 3 km
  • Doba trvání: cca 1,5 h
  • Náročnost: lehká, vhodná pro kočárky, děti, domácí mazlíčky i prarodiče

Náš tip: Všechno o baťovském bydlení se dozvíte v Infopointu baťovského bydlení, stojí to za to.


 Infopoint baťovského bydlení a sídlo ellement architects v ulici Nad Ovčírnou

První baťovský domek

Typový dům s mansardovou střechou je jedním z prvních zamyšlení nad řešením zlínských domků

Ze všeho nejdřív potřebujete zmíněného průvodce, ve kterém najdete i mapu čtvrti Letná a v ní označené všechny body zájmu. Na Infopointu baťovského bydlení, kde sídlí i spolek aArchitektura, jsou k dispozici každou středu od 10.00 do 16.00. O brožurku si můžete poprosit i v Nadaci Tomáše Bati, která spolupracovala na jejím vzniku.

Baťův mrakodrap21. budova je známá jako Baťův mrakodrap

 Začněte v parku u Fakulty managementu a ekonomiky, který najdete naproti Baťova mrakodrapu. Tady u sochy Tomáše a Jana Antonína Baťových začíná naše cesta. Projděte parkem a pod fakultní budovou vás čeká bod č. 1. Nestyďte se otevřít mapku! V uličkách mezi baťovskými domky by se zatoulal nejeden Zlíňák. Brožurka vám navíc prozradí podrobnosti o místě, kde zrovna stojíte. Následujte vyznačenou trasu, jděte bod po bodu a nepospíchejte.

 Mapka Letná

 

Kam dál?

Poslední bod, ke kterému vás mapa dovede, se nachází pár desítek metrů od naší startovní pozice. Výlet po baťovském bydlení tak snadno spojíte s návštěvou 21. budovy, Muzea jihovýchodní Moravy a jejich expozice Princip Baťa nebo Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně. Ideální na prohřátí po zimní procházce.

Kde jíst?

Start i cíl trasy spojuje zrekonstruovaná budova Obchodního domu, kterému vévodí Bistrotéka Valachy. Kavárna a restaurace v prvním patře, bar a Kornuterie v přízemí - v podstatě si tu přijdete na své ve kteroukoli denní dobu. Jestli míříte přímo do restaurace, doporučujeme zkontrolovat otevírací časy kuchyně v Bistrotéce - po vydání pozdních obědů počítejte cca s dvouhodinovou pauzou před podáváním brzkých večeří.

Jestli se vám líbilo mezi baťovými domky a chcete se k nim ještě vrátit, projděte ulicí Kotěrova až na samotný konec Letné. Na Prštném vás totiž naproti Albertu čeká indická restaurace Pushkar. Interiér je spíš průměrný, rozhodně nemějte na výzdobu velká očekávání. Jídlo vám to vynahradí. Brzy totiž zjistíte, že cesta sem se vyplatila. V porovnání s restaurací Makalu v centru Zlína nám tu stejné jídlo chutnalo mnohem víc. Přejeme dobrou chuť.

KDE SE ve zlíně a okolí UBYTOVAT?

Ve Zlíně a jeho okolí je tolik míst k navštívení. Jeden den rozhodně nestačí! Kde se tedy ubytovat?

Ve Zlíně:

  • Hotel Tomášov - hotel s pozoruhodnou baťovskou historií, unikátní architekturou, luxusním interiérem, kvalitními službami a výhledem na Zlín. Náš tip: V létě si na venkovní terase můžete užíjt skvělou gastronomii nebo letní kino.
  • Hotel Lázně Kostelec - jen kousek od Zlína se nachází ráj odpočinku a relaxace. Náš tip: Hotel je skvělým výchozím bodem pro výlety do přírody. V létě určitě oceníte skvělé venkovní koupaliště nebo možnosti golfu.

Nebo se ubytujte kousek od Zlína v nádherných lázeňských Luhačovicích! Mezi naše nejoblíbenější ubytování patří:

Ve Slavičíně:

PS: Jestli budete po cestě fotit, pochlubte se se svými momentkami s hashtagem #zlinskoLuhacovicko. 

  • Zlín: Procházka po baťovském bydlení

Štítky

V okolí také najdete