Zlín: Procházka po baťovském bydlení

Každý den chodíte kolem a možná ani nevíte, že právě míjíte historicky první baťovský domek. Možná netušíte, že hned za rohem na vás čeká pokusný domek, který je celý ze dřeva, a možná jste si nikdy neuvědomili, že celá čtvrť Letná je jeden velký experiment Kotěrovy a Gahurovy architektury. Se spolkem aArchitektura a jejich novou brožurkou Po baťovském bydlení vás vezmeme na výlet slavnou zlínskou čtvrtí Letná.

 Pokusný domek Alladin

Start: Univerzitní budova FaME (Fakulta managementu a ekonomiky)

Délka: cca 3 km

Doba trvání: cca 1,5 h

Náročnost: lehká, vhodná pro kočárky, děti, domácí mazlíčky i prarodiče

 První baťovský domek

Ze všeho nejdřív potřebujete zmíněného průvodce, ve kterém najdete i mapu čtvrti Letná a v ní označené všechny body zájmu. Na Infopointu baťovského bydlení, kde sídlí i spolek aArchitektura, jsou k dispozici každou středu od 10.00 do 16.00. O brožurku si můžete poprosit i v Nadaci Tomáše Bati, která spolupracovala na jejím vzniku.

aArchitektura Po baťovském bydlení

 Začněte v parku u Fakulty managementu a ekonomiky, který najdete naproti Baťova mrakodrapu. Tady u sochy Tomáše a Jana Antonína Baťových začíná naše cesta. Projděte parkem a pod fakultní budovou vás čeká bod č. 1. Nestyďte se otevřít mapku! V uličkách mezi baťovskými domky by se zatoulal nejeden Zlíňák. Brožurka vám navíc prozradí podrobnosti o místě, kde zrovna stojíte. Následujte vyznačenou trasu, jděte bod po bodu a nepospíchejte.

 Mapka Letná

Kam dál?

Poslední bod, ke kterému vás mapa dovede, se nachází pár desítek metrů od naší startovní pozice. Výlet po baťovském bydlení tak snadno spojíte s návštěvou 21. budovy, Muzea jihovýchodní Moravy a jejich expozice Princip Baťa nebo Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně. Ideální na prohřátí po zimní procházce.

 Kde jíst?

Start i cíl trasy spojuje zrekonstruovaná budova Obchodního domu, kterému vévodí Bistrotéka Valachy. Kavárna a restaurace v prvním patře, bar a Kornuterie v přízemí - v podstatě si tu přijdete na své ve kteroukoli denní dobu. Jestli míříte přímo do restaurace, doporučujeme zkontrolovat otevírací časy kuchyně v Bistrotéce - po vydání pozdních obědů počítejte cca s dvouhodinovou pauzou před podáváním brzkých večeří.

Obchodní dům Zlín

Jestli se vám líbilo mezi baťovými domky a chcete se k nim ještě vrátit, projděte ulicí Kotěrova až na samotný konec Letné. Na Prštném vás totiž naproti Albertu čeká indická restaurace Pushkar. Interiér je spíš průměrný, rozhodně nemějte na výzdobu velká očekávání. Jídlo vám to vynahradí. Brzy totiž zjistíte, že cesta sem se vyplatila. V porovnání s restaurací Makalu v centru Zlína nám tu stejné jídlo chutnalo mnohem víc. Přejeme dobrou chuť.

PS: Jestli budete po cestě fotit, pochlubte se se svými momentkami s hashtagem #zlinskoLuhacovicko. 

  • Zlín: Procházka po baťovském bydlení

Info

V okolí také najdete