Slušovice: po stopách padlého imperia a Donalda Trumpa

Slušovice. Pojem nejenom u nás, ale svého času v celém světě. Ne náhodou sem vedly kroky tehdy ještě podnikatele Donalda Trumpa a řady vážených delegací, které obdivovaly místní ekonomický zázrak. Vypravíme se v jejich stopách. Ve stopách Agrokombinátu Slušovice a ještě kousek dál.

Mapa SlušovicePříjezd ze Zlína po čtyřproudé komunikaci dává tušit, že nevšedností nebude málo. První zastávka u dostihové dráhy patří architektuře. Budova Sud architekta Šebestiána Zeliny je odleskem hvězdných časů, kdy slunce ve Slušovicích nezapadalo. Okolí ale ukáže i potemnělou současnost. V místech, kam pro „tuzexové“ zboží do Kvatra jezdily desetitisíce lidí, je dnes nevlídno.Sud_slušoviceSamotná dostihová dráha, kde se i v současnosti konají závody, potěší a dá opět vzpomenout na časy blahobytu. Ale okolí je jako dostihy. Jeden vítěz a desítka poražených.Dostihová dráha Slušovice
V Liverpoolu zděšeně na poplach zvoní, chystá se tam párek Slušovickejch koní z domovský klopený dráhy vobě pravý nohy delší takže v zatáčkách jsou absolutně nejrychlejší. (Paleček + Janík, Slušovická romance)

Jen o pár koňských délek od cíle dostihového závodiště je budova Moravské banky. Jako by ji do Slušovic přenesli z velkoměsta budoucnosti. Bankovní úředníky a střadatele tady nečekejte. Vlastně tu není nikdo. Stejně jako kousek dál v polích směrem na Trnavu narazíte na bývalou správní budovu JZD. Monument a pomník starých časů působí jako balada. Hořkosladce, k zamyšlení, k smutku a k falešné naději. Musíte popustit uzdu fantazii a to nemálo, ale kde jinde uvidíte monumentální centrum bývalého impéria zarůstající trávou. Naprostý unikát, jako celé Slušovice.Ředitelství slušovice
Slušovice ale postavily své základy v roce 1952 na rostlinné a živočišné výrobě, a dodnes je vidět proč.
V okolí slušovické přehrady mezi obcemi Hrobice a Březová můžete pozorovat stáda ovcí a jehňat, jsou zde rozesety sady švestek vizovické likérky a krajina, byť to není úrodná Haná, má své nepopiratelné kouzlo.SlušoviceNaším cílem je však Všemina. Rekreační a reprezentativní areál bývalého JZD, kde při své návštěvě Československa v roce 1990 nocoval Donald Trump. A hned na první pohled je jasné, že se mu muselo spát pohádkově. Hotel zasazený v malebném údolí s rybníkem, v krásném horském prostředí Hostýnských a Vizovických vrchů zažene hlad a žízeň před další etapou.Hotel Všemina
Po cestě ze Všeminy do Slušovic koukejte napravo. V oboře podél cesty můžete zahlédnout stádo pasoucích se daňků. Náramná podvečerní podívaná. Hlavně tiše.

Míříme opět po slušovické „dálnici“, ale nikoliv doprava do Zlína, ale rovně, prudce nahoru do kopců. Parkujeme u rozcestníku na kopci a dál pokračujeme pěšky. Vyplatí se to. Lipské paseky poskytnou na vyhlídce nejenom krásný výhled na místa, která jsme už navštívili, ale potkáte tu řadu zvířat pasoucích se na loukách. Koně, ovce a skot nepřekvapí, ale lama už trochu ano.
Kdo by chtěl místní produkci ochutnat, nabízí se nákup produktů z Ekofarmy.Ovce EkofarmaDo Zlína míříme po trati Barum Czech Rally Zlín spojnicí z Lipských pasek do Želechovic. Na rozloučenou ještě zajíc, bažant a srna. Zvířat potkáte opravdu požehnaně. V Želechovicích na křižovatce pak můžete myšlenky utříbit v Restauraci U Vágnerů, vyhlášené svými specialitami a českou kuchyní. 

Slušovice už dávno nejsou impériem, ale spíš zapadlým městečkem. Na zajímavosti ale neztrácí. Nečekejte davy turistů, ale hledejte slušovický zázrak ukrytý v okolí a historii místa, kde třeba Donald Trump snil, že se jednou stane prvním mužem USA. Že by slušovický zázrak?

Před cestou se nebojte historického exkurzu

nebo tady

  • Slušovice: po stopách padlého imperia a Donalda Trumpa

    Slušovice

V okolí také najdete