Start: Valašské Klobouky
Cíl: Brumov (zpátky můžete vlakem i busem)
Délka trasy: 13 km
Doba: 4 h
Doporučujeme: milovníkům přírody a historie
Body zájmu: Jelenovská (hotel), Hložec (cenný les), Hložecká kaple, Vršek (výhledy), Brumov (kříž)
Valašské Klobouky se rozkládají v malebné kotlině mezi kopci, tudíž se dá čekat, že půjdeme směrem nahoru. Vydáme se po červené značce z náměstí směrem na Brumov. Necelý kilometr projdeme po chodníku městem, cestou můžeme obdivovat několik zachovalých dřevěnic. S koncem klobucké zástavby nás červená značka vede doprava do kopce. Vystoupáme k lyžařskému vleku a pokračujeme lesem zprava kolem sjezdovky. Značka se zde v terénu špatně hledá, ale půjdete-li rovnou nahoru po vyježděné lesní cestě, zase na ni narazíte. Po zhruba kilometrovém stoupání se vynoříme na lukách a brzy narazíme na Horský hotel Jelenovská se svým typickým trojúhelníkovitým tvarem. Můžeme posedět na venkovní terase, osvěžit se pivem či limonádou a doplnit kalorie. Propleteme se (pořád po červené značce) mezi různými chatami, vynoří se nám vzpomínky na letní tábory v retro chatičkách. Ocitáme se na hřebeni Hložce, ještě mírně stoupáme k vrcholu Stráně, odkud se otevírá krásný výhled na obec Lipina a v dáli na Vizovické vrchy.
Naše trasa by se mohla nazývat i „Není les jako les“. Pokud máte náladu, můžete vnímat, jaký rozdíl je mezi smrkovými monokulturami, (nejsou v kraji přirozené a stabilní, začínají podléhat tíze sucha a náletů kůrovce) a mezi lesy přírodě blízkými. Klenou se zde zdravé buky různého stáří společně s dalšími listnáči, mezi nimi najdete velké množství jedlí. Přirozenější les drží chlad a vláhu, švitoří tu spousta ptáků. Takové místo najdete právě na Hložci, doporučujeme k relaxaci!
K zastavení vybízí i Hložecká Kaple Panny Marie a příběh, který se tu podle pověsti odehrál. Při jedné ze šarvátek mezi Tatary, Kumány a místními obránci jeden z těžce raněných vojáků prchal do hor. V korunách stromů se mu zjevila Panna Maria a ukázala mu starý práchnivý buk, který vojáka ukryl a zachránil. Po válce jako poděkování na tomto místě voják postavil malou kapličku. Současná kaple je z roku 1953, kdy ji postavili místní farníci vlastními silami. Kaple připomíná nejen tatarský vpád v roce 1663 a kurucké války z let 1704-11. Najdete tu také pomníček obětem silného příběhu z druhé světové války. Plukovník in memoriam Josef Valčík, rodák z nedaleké Smoliny, byl jako příslušník československé zahraniční armády členem protinacistického odboje. Účastnil se výsadku na české území a následně atentátu na Reinharda Heydricha. Zemřel společně s dalšími odbojáři 15. června 1942 v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze. Pomníček připomíná jeho 14 nejbližších příbuzných, žijících tehdy i v blízkém Křekově, kteří byli následně nacisty popraveni v Mauthausenu.
Máte-li chuť navštívit Vlachovice, tady můžete pokračovat po červené značce, po 6 km si můžete si zajít na oběd do restaurace Na Vlachovském Mýtě. Kdo ale směřuje do Brumova, po zastavení na Hložci mění barvu. Vydáváme se dál po modré značce příjemným bukovým lesem, za chvíli můžeme ochutnat pramenitou vodu ze studánky. Naším dalším cílem je louka na úbočí kopce zvaného Vršek. Můžeme se k ní dostat po modré značce a pak po žluté, ale trochu se vracíme. Jestli si troufnete, zkuste projít kousek po neznačené lesní cestě přímo přes vrchol Vršku. Louka na jeho východním svahu stojí rozhodně za to! Výhledy nám berou dech, všude kolem košatá stromiska všech barev a tvarů, v pozadí horizonty až kamsi do dáli na Slovensko.
Jsme-li tu v dobrou roční dobu, nevíme kam koukat dřív, jak to pod nohama kvete. My jsme tu v půlce května potkali bílé jahodníky, třapaté petrklíče a už na nás vykukovaly první orchideje a šalvěje. A to ještě není louka zdaleka v nejlepším. Tady pochopíme, proč ty Bílé Karpaty chrání UNESCO! Až se dostatečně pokocháme a rozloučíme s nejvyššími partiemi Hložce, vydáme se po žluté značce (a stále po krásných lukách) na pozvolný sestup k Brumovu kolem vrchu Březová. Potkáváme stopy zemědělského hospodaření – staré košaté hrušně, sádky a sady, ovce a krávy. Po zastávce u kaple sv. Cyrila a Metoděje nacházíme napravo od cesty malebnou příkrou stráň protkanou jalovci, plnou fialových šalvějí.
Vynoříme se na dohled brumovského hradu u našeho posledního zastavení. Těsně nad prvními domy Brumova se tyčí dřevěný kříž, připomínající další událost z kuruckých válek. Kroniky vypráví, že se zde strhla bitva, při níž Kuruci pobili 20 vojáků. Jeden voják se snažil zachránit útěkem na hrad. Neviděl, že se za ním vydal Kuruc na koni s palachem. Lidé z hradu se ho snažili křikem upozornit, on jim ale nerozuměl. V poslední chvíli pochopil a stačil už jen v rychlosti namířit. Trefil a zachránil se.
S tímto příběhem už jsme v cíli naší cesty, v Brumově. Máte-li ještě čas a síly, můžete ještě propátrat zříceninu Brumov i s její historickou expozicí, navštívit židovský hřbitov a další památky.
Na jídlo si skočte třeba na náměstí do Pizza Restaurantu Gusto, nebo pokud směřujete na některou z vlakových zastávek, můžete zajít do Restaurace Aréna nebo Baru Sněhurka. Nám zrovna jel zpáteční vlak do Valašských Klobúk, tak jsme ho využili. Dali jsme si pak večeři a dobré kvašené pivo v Besedě na klobuckém náměstí.
Šťastné cesty a nezapomínejte s námi sdílet své fotky na FB i Instagramu s hashtagem #zlinskoLuhacovicko
Za výlet děkujeme
Janě Tesařové z Valašských Klobouků
Čas adventu sebou nese velký příběh a velká očekávání. Kde jinde si připomenout předvánoční čas než v unikátním dřevěném betlémě v Horním Lidči? Podívejte, určitě stojí za vidění.
Kdo chce i během zimy a podzimu na čerstvý vzduch, najde si cestu. Dneska vám nabídneme jednu z možností výběhu kolem Otrokovic, tak třeba vám usnadníme příští rozhodování.
Krajinou Závrší jsme se už společně toulali, ale tento okruh jsme si pro vás nechávali speciálně na podzim. Jde stranou od turistických značek a vede listnatými lesy s pastvinami a výhledy na Nedašov
Dnešní cykloputování povede místy, které se během 2. sv. války staly svědky nejen mnoha tragických událostí, ale byly i ukázkou lidské odvahy a statečnosti.
Vápencové hřebeny, zachovalé ruiny hradu, bukový les a výhledy na všechny strany. Pěšky jsme se vydali okolím Vršateckých bradel a to si rozhodně nenechte ujít.
Psal se rok 1944, 26.srpna přesně, kdy byl nad Šanovem napaden americký bombardovací letoun 20. perutě „Big Time“ dvaceti německými letouny. Událost tu připomíná malý pomník - právě sem dneska jdeme.
Připravte se na pořádně dlouhou vyjížďku s množstvím nastoupaných metrů. Odměnou vám bude čas strávený v krásné přírodě a skvělý pocit, protože 60 km v terénu na „bajku“ není jen tak!
Memoriál MUDr. Josefa Podmolíka v půlmaratonu je jednou z nejznámějších běžeckých akcí v Otrokovicích. Přidáte se letos mezi běžce? Jestli ještě váháte, pojďte si s námi proběhnout část trati.
Naše cykloputování tentokrát povede krajem valašských sedláků - chystáme se na Závrší, pojeďte s námi.
Podzimní romantika jako vyšitá. Ve Vlachovicích je babí léto v plném proudu. Okolní příroda hraje všemi barvami podzimu, vzduch voní po spadeném listí a poslední teplé paprsky lákají k procházce.
S novou trasou jsme přišli na to, jak zkombinovat klid přírody i městské radovánky. Užijete si všechno - výhledy do krajiny, lázeňské oplatky i léčivé prameny.
Zveme vás na výlet údolím Bylniček - po cestě na hřejivých lukách proženeme stádo krav a taky zjistíte, proč se Holému vrchu říká Holý a dole proč nohy tak bolí.
Po letní dovolené v přeplněných přímořských letoviscích se může stát, že zatoužíte po chvíli tuzemského relaxu v přírodě a místech, kde zřídka na někoho narazíte. Pojeďte s námi!
Držte si helmy, vyrážíme do terénu. Jestli si chcete zase jednou vyrazit mimo cyklostezku, pojeďte třeba tudy. Vezměte horské kolo, helmu a pořádnou svačinu a hurá na vyjížďku.
Starý Světlov, Malenisko a křížová cesta. Náš dnešní tip na výlet láká tajemstvím záhadných míst, která pamatují věky. Pojďte si tu atmosféru užít s námi.
Je čas na výlet do kopců Nedašovského Závrší na česko-slovenském pomezí. Hlavní symbolikou tohoto kraje nejsou trnkové sady, ale přírodní rezervace Jalovcová stráň s romantickými výhledy po okolí.
Nabízíme další procházku z cyklu Potkej Zlín, které organizuje spolek aArchitektura. tentokrát jsme se vydali na Kudlov za jeho filmovou a architektonickou historií.
Kousek od Zlína, u obce Držková, se nachází několik skal, na které se lezlo už roku 1950!! je to ideální místo, kde ve stínu stromů aktivně strávíte jeden z horkých letní dnů.
14 km, doba 4 h, start a cíl Štítná nad Vláří, vhodné pro děti. Dnešní výlet vede po stopách Gabry a Málinky a jejich letních dobrodružství.
HURÁ VEN! Takhle roztomile uvádí Luhačovice svůj nový projekt pro děti. Je hravý, barevný a bude vás bavit.
Zlín je se sportem spjat více než si myslíme. V baťovské éře se sportovalo všude a často se jedná o místa, kolem kterých denně procházíte nebo jste si jich nikdy nevšimli.
Vydejte se s námi po stopách budoucí Vlachovické přehrady, prozkoumejte malebná a divoká zákoutí říčního meandru Vláry s jeho působivými scenériemi.
Vezměte rodinu a pojďte s námi na výšlap tam, kde jsou legendy stále živé.
Když běhat v létě, tak v přírodě, s pořádnými výhledy a občas ve stínu lesa. Na téhle trase vítáme běžce, ale i milovníci delších procházek si tu přijdou na své. Na víkendové toulání je ideální.
Pojďte se s námi projít rozkvetlým sadem přes přírodní rezervace až na vrchol rozhledny. Zapomeňte na čas, lehněte do trávy v březovém háji a plnými doušky nasajte čistou vody ze studánky.
Slušovice. Pojem nejenom u nás, ale svého času v celém světě. Ne náhodou sem vedly kroky tehdy ještě podnikatele Donalda Trumpa a řady vážených delegací, které obdivovaly místní ekonomický zázrak.
Strážná hora luhačovických lázní Komonec je dokonalým cílem vaší vycházky, na které nechcete být nikým rušeni. Trasa pro opravdové místní znalce, která nabízí všechno, po čem lační duše turistova.
Planá hrušeň v Bratřejově patří k těm místům, kde nepotkáte živou duši. Možná proto je tu tak krásně. Dvousetletý strom je perfektním místem pro piknik nebo výlet do přírody.
Jestli jste na horském kole jako doma, máte dobrodružnou povahu a chcete si trochu zpestřit víkend v okolí Zlína a Otrokovic, čtěte dál. Jedeme si užít.
Procházka do přírody s rodinou a pejsky je ideální tip na víkendové odpoledne. Na rozhlednu Vartovnu je to ze Sirákova i z Liptálu co by kamenem dohodil.
Kola, koloběžky i in-line brusle už netrpělivě čekají, až přijde jejich čas. Ideální příležitostí pro víkendové odpoledne s dětmi je první výjezd po nenáročné cyklostezce z Otrokovic do Napajedel.
Každý den chodíte kolem a možná ani nevíte, že právě míjíte historicky první baťovský domek, že pokusný dřevěný domek stojí jen o kousek dál, nebo fakt, že celá zlínská Letná je jeden velký experiment
Možná máte ideální dárky někde za rohem, jen o nich ještě nevíte. Dali jsme vám dohromady pár tipů, u kterých se na poštu spoléhat nemusíte. Pochází totiž přímo od nás - ze Zlínska a Luhačovicka.
Kam vyrazit s dětmi, když je vám doma dlouhá chvíle? Co třeba tam, kde svého času tvořili Týrlová i Zeman? Filmový uzel Zlín a jeho Tvořivý chlívek je jako stvořený pro spokojené víkendové odpoledne.
Na vrcholku Janovy hory najdete zříceninu Janova hradu, výhled do širokého okolí a svatý klid. Sbalte rodinu nebo čtyřnohého mazlíčka a pojďte na výšlap.
Do vesničky Ploština vedou různé cesty z různých směrů. Vřele doporučujeme k návštěvě, hledáte-li podzimní přírodu – louky, lesy a čerstvý vzduch. Variant je spousta, podívejte!
Venku začíná být ošklivo, tak proč se před počasím neschovat s hrnečkem cappuccina v jednom z pohodlných kavárenských křesel. Kavárenští povaleči, čtěte dál!
Významné období v Luhačovicích spadá do 20. a 30. let, kdy byla předními architekty realizována řada významných staveb. Moderní meziválečná architektura lázeňské město radikálně změnila. Podívejte!
Letošní DEN ARCHITEKTURY chystá nejbohatší program ve své historii. Program připravila bezmála devadesátka měst po celé České republice a my se těšíme, že se od 28. září do 4. října nezastavíme.
Jakmile se v Brumově ocitnete, na první pohled vás upoutá hradní zřícenina na kopci. Nahoře vás odmění rozlehlý areál hradu s venkovním hledištěm i výhled na celý Brumov, nedaleký Nedašov a okolí.
Na jižní Moravě se oslavuje víno, ve Vizovicích trnky. A nejen ty. Tradiční Trnkobraní láká do slavného areálu likérky Rudolfa Jelínka všechny milovníky hudby, letní pohody a pravé české slivovice.
Víkend je za dveřmi, léto neúprosné a děti neklidné. Pravý čas vyrazit někam k vodě. My vyrazili s dětmi na koloběžce.
Ve Vysokém Poli najdete jednu z nejhezčích kočárkových stezek, kterou jsme kdy viděli. Děti se tu vyřádí a rodiče pokochají výhledy na Ploštinu nebo Klášťov. Ideální procházka na lenivou neděli.
Bílé Karpaty rozhodně stojí za prozkoumání. Tentokrát nám do oka padla Sklářská naučná stezka sv. Jakub, která vede až na zříceninu Vršatce. A tam to fakt musíte vidět.
Pojďte se s námi toulat po okolí Valašských Klobůk. Před letním pařákem se schováme do přírodní klimatizace - do lesů.
Volné dny volají po výletech a společných zážitcích. Na lukovskou zříceninu je to ze Zlína kousek a my víme, jak si výlet sem můžete příjemně ozvláštnit: sbalte nějaké dobroty a vyražte na piknik.
Málokdo ví, že Leoš Janáček prožil své vrcholné období v Luhačovicích. Ty vrací Janáčkovi jeho přízeň festivalem, který v týdnu od 16. do 21. 7. 2018 vstoupí do svého 27. ročníku - Festival Janáček.
Konečně! Po roce a půl oprav a čekání jsme se dočkali otevření historického skvostu v těsné blízkosti Zlína - malenovického hradu. Poradíme, čím si návštěvu hradu Malenovice ještě o kousek vylepšit.
Kam to bude dnes? Nejen ve Zlíně a v Luhačovicích je architektura, která stojí za vidění. Dnes se společně podíváme do Vlachovic, ráje voňavých sušíren ovoce a různých bylinek.
Zlínský filmový festival ke Zlínu patří stejně jako všudypřítomné červené cihličky. Každý rok nabízí více a více vyžití, dáme vám pár tipů, které by vás neměly minout.
Na noční prohlídku průmyslovým areálem Svit jsme vyrazili společně s architekty ze zlínského studia Ellements. Pokud vás láká industriální styl a příběhy továrních budov, pojďte s námi.
Pokud plánujete dovolenou ve Zlíně, Vizovicích nebo Valašských Kloboukách, schovejte si jeden den na prozkoumání místních pískovcových skal. Ideální pro rodinný výlet i romantický víkend.
Protože Luhačovice nejsou jen kolonáda a přehrada. Honosné domy a vily dotváří atmosféru lázeňského města z přelomu 19. a 20. století. Pojďte se s námi projít.
V Luhačovicích bude opět živo! Duben a květen se tu ponese ve znamení festivalu Roztančené Luhačovice i tradičního Otevírání pramenů. Vezměte rodinu a přijeďte s námi zahájit lázeňskou sezónu 2018.
Modrá vymetená obloha, dobrý výhled a toulavé boty na nohou? Tak to je ten správný čas rozhlédnout se do daleka. A rozhodně nezůstaneme dnes při zemi.
Protože jsme optimisté, věříme, že se brzy oteplí a jaro se konečně ukáže v plné síle. Máme pro vás totiž tip na celodenní cyklovýlet kolem Zlína, který zvládne celá vaše rodina.
Za poznáním, zábavou i něčím na zub. Výlet do Zlína a jeho vymazlené Zoologické zahrady láká návštěvníky každého věku. Vezměte rodinku a přijeďte se toulat rozlehlým areálem zlínské ZOO.
Pojeďte na jednodenní výlet na Valašské Klobucko. Přírodní scenérie v okolí Valašských Klobouk jsou totiž ve spojení s místními farmami a jejich výrobky v bio kvalitě neodolatelné.
Co se vám vybaví, když se řekne Vizovice? Jelínek? Slivovice? Vizovické vrchy? Flereti? Ano, to všechno, a mnohem víc, utváří obrázek Vizovicka, které volá k jarním ochutnávkám.
Další tip na výlet jsme věnovali inspiraci jménem Baťa, která ve Zlíně čeká na každém rohu. Vezměte partnera nebo partnerku a vydejte se po stopách baťovců.
Vyberte termín, sbalte nejlepší kamarádku a rozjeďte se do vyhlášeného lázeňského města, kde budete mít víkend jen samy pro sebe.